Баї

Баї́ (лат. Bailly) — найбільший найменований кратер на південно-західному краї видимої півсфери Місяця.

За пропозицією астронома Й. І. Шретера, кратер названо на честь астронома Жана Сільвена Баї (1736–1793; Франція). Назву офіційно затверджено Міжнародним астрономічним союзом (МАС).

Геоморфологічні та селенографічні характеристики

Байї — древній кратер імпактного походження. Його вік оцінюють у понад 3 мільярди років, тому краї кратера за цей час зазнали сильної руйнації від багаточисельних ударів метеоритів та під впливом добових перепадів температур (близько 350 градусів за Цельсієм).

Селенографічні координати центра кратера — 66.82° пд. ш., 68.90° зх. д. Діаметр — 300 км, найбільша глибина — 4,13 км.

Завдяки великим розмірам, значній площі (близько 72 000 кв. км), а також положенню на поверхні Місяця (кратер знаходиться на межі між полями, зайнятими «класичними» кратерами, та специфічними деталями геологічної структури — басейнами), Байї іноді розглядають як один із басейнів на поверхні Місяця. За номенклатурою МАС, Байї належить до кратерів.

У північній та північно-східній частинах вал кратера втратив зовнішній схил і перетворився на пологий уступ. Краще збереглася західна частина внутрішнього схилу кратера як залишки терас.

Дно кратера містить багато інших кратерів різних за формою та розміром, всіяне невеликими хребтами, гребенями, подекуди містить залишки розламів і невеликих тріщин.

Імпактні кратерні структури значних розмірів, зазвичай, містять центральний пік (горку), яка є наслідком реакції літосфери. У кратера Байї центральний пік відсутній. Причиною такої аномалії може бути еволюційна руйнація піку від багаточисельних ударів метеоритів та під впливом добових перепадів температур. Проте не виключено, що пік ніколи й не існував.

Споріднені кратери

У південно-східній частині кратера — кратер Байї А (лат. Bailly A) і великий кратер Байї В (лат. Bailly B). Вал кратера Байї А частково перекриває вали кратерів Байї В та Байї.

Додатково

Кратер Байї — доволі складний об’єкт для наземних спостережень. Причиною цього є не лише сильні руйнації, яких зазнав кратер за 3 мільярди років, а також його розташування біля південного лімба Місяця. Лише за рахунок довготних лібрацій кратер у деякі моменти видно повністю. Найкращий час для його спостереження — поблизу повні, коли через кратер проходить термінатор і структури валу кратери та ті, що знаходяться в його чаші, відкидають довгі тіні, посилюючи контрастність між структурними утвореннями кратера.

Література

  1. Menzel D., Minnaert M., Levin B. et al. Report on Lunar Nomenclature by the Working Group of Commission 17 of the IAU // Space Science Reviews. 1971. Vol. 12 (2). P. 136–186.
  2. Andersson L. E., Whitaker E. A. NASA Catalogue of Lunar Nomenclature. Springfield : National Technical Information Service, 1982. 183 p.
  3. Cocks E. E., Cocks J. C. Who’s Who on the Moon: A Biographical Dictionary of Lunar Nomenclature. Greensboro : Tudor Publishers, 2009. 604 p.
  4. Bussey B., Spudis P. The Clementine Atlas of the Moon. Cambridge : Cambridge University Press, 2012. 317 p.
  5. Bailly (crater) // Gazetteer of Planetary Nomenclature. URL: https://planetarynames.wr.usgs.gov/Feature/561
  6. Jonathan’s Space Report. URL: https://www.planet4589.org/space/jsr/jsr.html

Автор ВУЕ

О. Г. Шевчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевчук О. Г. Баї // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баї (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.09.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶