Бгопальська трагедія

Бгопа́льська траге́дія, Бгопальська газова катастрофа — масштабна промислова аварія, що сталася 03.12.1984 у м. Бгопалі (Індія).

Причиною катастрофи став викид газу метилізоціанату на заводі з виробництва пестицидів, що належав компанії «Юніон Карбід Інді Лімітед» (англ. «Union Carbide India Limited», UCIL). Станом на 2023 Бгопальська трагедія — найбільша за кількістю жертв техногенна катастрофа.

Історична довідка

«Юніон Карбід Інді Лімітед» — дочірня компанія американської корпорації «Юніон Карбід Корпорації» (англ. «Union Carbide Corporation», UCC) — керувала заводом із виробництва пестицидів (зокрема «Севіна») у м. Бгопалі.

Завод засновано наприкінці 1960-х у густонаселеному районі міста. У ніч з 02.12 на 03.12.1984 значна кількість води потрапила в один із резервуарів із метилізоціанатом, спричинивши хімічну реакцію. Це призвело до викиду токсичної хмари газу, що швидко поширилася й уразила місцеве населення.

Втрати

Витік газу в довкілля призвів до загибелі приблизно 3800 осіб. Загальна кількість жертв сягає 15 000. Це зумовлено довготривалими наслідками впливу газу на здоров’я людей упродовж наступних кількох років. Сотні тисяч осіб також отримали поранення або постраждали від респіраторних захворювань та інших проблем зі здоров’ям.

Реакція суспільства

Бгопальська трагедія спричинила міжнародний осуд і глобальну дискусію щодо корпоративної відповідальності. Компанію UCC піддано жорсткій критиці за її неналежне реагування на катастрофу. Генерального директора компанії В. М. Андерсона (1921–2014; США) в Індії звинуватили у ненавмисному вбивстві. 1989 UCC уклала мирову угоду з індійським урядом, погодившись виплатити 470 млн доларів компенсації жертвам катастрофи та їхнім сім’ям.

Наслідки

Бгопальська трагедія залишається однією з наймасштабніших промислових аварій, що вплинула на світові правила промислової безпеки та практику корпоративної соціальної відповідальності. Катастрофа підкреслила необхідність планування реагування на надзвичайні ситуації та готовності до них у густонаселених районах. Територія заводу «Union Carbide» у м. Бгопалі протягом декількох десятиліть залишається забрудненою. Постраждалі та їхні сім’ї продовжують боротися за справедливість і належну компенсацію.

Додатково

Бгопальську трагедію детально висвітлено у книгах:

  • «П’ять годин опівночі в Бгопалі: Епічна історія найсмертоноснішої промислової катастрофи у світі» Д. Лап’єра і Х. Моро;
  • «Бгопал: Історія зсередини» К. Шарма;
  • «Читач Бгопала: згадуючи двадцять років найгіршої у світі промислової катастрофи» за редакцією Б. Ханна та В. Моргауса.

Документальні та художні фільми про трагедію:

  • «Бгопальський експрес» (1999; режисер М. Матхаї);
  • «Люди “Так” виправляють світ» (2009; режисери Е. Бічлбаум і М. Бонанно);
  • «Бгопалі» (2011; режисер В. М. Карлсон);
  • «Бгопал. Молитва про дощ» (2014; режисер Р. Кумар) та інші.

Ці твори пропонують різні погляди на Бгопальську трагедію, її тривалий вплив на людей і довкілля.

Література

  1. Diamond S. The Bhopal Disaster: How It Happened // The New York Times. 1985. URL: https://www.nytimes.com/1985/01/28/world/the-bhopal-disaster-how-it-happened.html
  2. Morehouse W., Subramaniam, M. The Bhopal Tragedy: What Really Happened and What it Means for American Workers and Communities at Risk. New York : Council on International and Public Affairs, 1986. 190 p.
  3. Hazarika S. Bhopal: The Lessons of a Tragedy. New Delhi : Penguin Books, 1987. 230 p.
  4. Chouhan T. Bhopal: The Inside Story. 2nd ed. New York : Other India Press, 2004. 193 p.
  5. The Bhopal Reader: Remembering Twenty Years of the World’s Worst Industrial Disaster / Еd. by B. Hanna, W. Morehouse, S. Sarangi. New York : Apex Press, 2005. 307 p.
  6. 37 Years After Bhopal Gas Tragedy // Greenpeace. 2021. URL: https://www.greenpeace.org/india/en/story/12546/37-years-after-bhopal-gas-tragedy/
  7. Weir D. Bhopal Syndrome: Pesticides, Environment and Health. London : Routledge, 2022. 230 p.
  8. Bhopal Gas Tragedy Information // Union Carbide Corporation. URL: http://www.bhopal.com/
  9. The Bhopal Gas Disaster // The Bhopal Medical Appeal. URL: https://www.bhopal.org/the-bhopal-disaster/
  10. What Happened in Bhopal? // International Campaign for Justice in Bhopal. URL: https://www.bhopal.net/what-happened/

Автор ВУЕ

Ю. Ю. Торопчинов


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Торопчинов Ю. Ю. Бгопальська трагедія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бгопальська трагедія (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.03.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶