Безпалий, Іван Федорович

Безпа́лий, Іва́н Фе́дорович (дата і місце народження невідомі ― 1662, за іншими даними 1718, місце смерті невідоме) — військовий діяч, наказний гетьман Запорозького козацтва 1658–1659, уманський полковник (з 1658).

Життєпис і діяльність

Походив із дрібної шляхти (шляхтич герба «Заглоба»). Прийшов на Запорозьку Січ до повстання під проводом Б. -З. Хмельницького. На час повстання належав до полкової старшини Уманського полку (включений до Реєстру Війська Запорозького 1649).

Упродовж короткого часу 1658 був полковником Уманського полку. Через страх перед репресіями І. Виговського проти представників старшини, що почалися після придушення гетьманом повстання Я. Барабаша і М. Пушкаря, утік до Запорозької Січі, звідти виїхав до м. Москви (тепер Росія).

Разом із частиною козаків брав участь у бойових діях російських військ під командуванням князя Г. Ромодановського (рік і місце народження невідомі — 1682; тепер Росія) проти гетьмана І. Виговського. Спалив лояльні до І. Виговського міста Пирятин і Лубни, містечко Чорнухи (тепер селище; усі — Полтавської області). За пропозицією Г. Ромодановського, призначений наказним гетьманом у листопаді 1658. Зберігав повноваження до вересня 1659, коли на козацькій раді у с. Германівці (тепер Обухівського району Київської області) гетьманом Запорозького козацтва обрано Ю. Хмельницького.

1659–1661 (з перервами) — генеральний суддя Війська Запорозького.

За припущенням історика В. Кривошеї (1958–2015; Україна), яке ґрунтується на свідченні про це у листі обраного у жовтні 1661 гетьмана І. Брюховецького до м. Москви, Безпалий розстріляний 1661 або 1662 Ю. Хмельницьким за доносом Я. Сомка.

За іншими даними, відійшов від справ, на початку 18 ст. прийняв чернечий постриг і помер 1718. При цьому жодних даних про його життя після 1661–1662 немає.

Виховував сина Дем’яна. На кінець 18 ст. прямі нащадки Безпалого жили у м. Кролевці (тепер Сумської області).

Джерела

  1. Величко С. Літопис / Упоряд.: Г. Боряк, Т. Таїрова-Яковлєва. Київ : Кліо, 2020. 931 с.

Література

  1. Яковлева Т. Гетьманщина в другій половині 50-х років XVII століття: причини і початок Руїни. Київ : Основи, 1998. 447 с.
  2. Кривошея В. Козацька еліта Гетьманщини. Київ : Інститут політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Ф. Кураса НАН України, 2008. 452 с.
  3. Політичні портрети України: Козацька доба / Уклад.: А. О. Карасевич., К. М. Левківський. Умань : ФОП Жовтий О. О., 2014. 670 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Безпалий, Іван Федорович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Безпалий, Іван Федорович (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶