Безпека інформаційна (інформаційні технології)

Безпе́ка інформаці́йна — стан захищеності систем обробки і зберігання даних; комплекс заходів, спрямованих на забезпечення захищеності інформації від несанкціонованого доступу, використання, оприлюднення, руйнування, внесення змін, ознайомлення, перевірки, запису чи знищення («захист інформації»).

Характеристика

Безпека інформаційна забезпечує конфіденційність, доступність і цілісність інформації.

  • Конфіденційність (англ. confidentiality) інформації — забезпечення недоступності або закриття від неавторизованих користувачів, сутностей або процесів інформації (здійснюють тільки суб’єкти, що мають на неї право).
  • Доступність (англ. availability) інформації — можливості його використання на вимогу користувача, який має відповідні повноваження (доступність даних і засобів їхнього пошуку та подання). Доступність даних — можливість їх читання користувачем або програмою.
  • Цілісність (англ. integrity) інформації — уникнення несанкціонованої модифікації інформації. Цілісність даних вважають збереженою, якщо дані не спотворені і не видалені.

Безпека інформаційна розглядає захищеність інформації та підтримувальної інфраструктури (системи електро-, тепло-, водо-, газопостачання тощо, а також персонал, який обслуговує) від випадкових або навмисних впливів природного чи штучного характеру, які можуть завдати збиток суб’єктам інформаційних відносин.

Складники

Складниками безпеки інформаційної є комп’ютерна безпека та кібербезпека.

Комп’ютерна безпека розглядає сукупність проблем у галузі телекомунікацій та інформатики, пов’язаних з оцінкою і контролюванням ризиків, що виникають під час користування комп’ютерною технікою та комп’ютерними мережами з точки зору конфіденційності, цілісності й доступності.

Безпека інформаційна є важливим чинником інформаційної війни та інформаційних атак.

Політика безпеки інформаційної організації містить сукупність документованих правил, процедур, практичних прийомів або керівних принципів у галузі безпеки інформації. Безпека інформаційна в інформаційних технологіях є тільки окремим випадком.

Політика безпеки інформаційно-телекомунікаційних технологій (англ. ІСТsecurity policy) — правила, директиви, практика, що визначають, як у межах організації та її інформаційно-телекомунікаційних технологій управляти, захищати і розподіляти активи, зокрема критичну інформацію.

Принципи забезпечення безпеки інформаційної:

  • законність;
  • баланс інтересів особи, суспільства і держави;
  • комплексність;
  • системність;
  • інтеграція з міжнародними системами безпеки;
  • економічна ефективність.

Джерело

  1. ДСТУ ISO/IEC 27001:2015 Інформаційні технології. Методи захисту cистеми керування інформаційною безпекою. Київ : Державне підприємство «Український науково- дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості», 2016. 28 с.

Література

  1. Гладун А. Я., Пучков О. О., Субач І. Ю. та ін. Англо-український словник термінів з інформаційних технологій та кібербезпеки. Київ : Інститут спеціального зв’язку і захисту інформації Київського національного університету України «Київський політехнічний інститут» ім. Ігоря Сікорського, 2018. 380 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Безпека інформаційна (інформаційні технології) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Безпека інформаційна (інформаційні технології) (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.06.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶