Безпосереднє й опосередковане

Безпосере́днє й опосередко́ванефілософські категорії, що виражають різні підстави існування та форми вияву загального взаємозв’язку речей (прямого чи непрямого, тобто через проміжні, додаткові ланки), а також різні способи пізнання і комунікації.

В онтології безпосереднє — те, існування чого визначається його власними підставами. Опосередковане — те, існування чого має підставу в іншому. Кожну річ об’єктивної дійсності розуміють як таку, що становить діалектичну єдність безпосереднього й опосередкованого. Безпосереднім є відношення, де зв’язок між сущими здійснюється прямо; опосередкованим — де зв’язок одного сущого з іншим здійснюється через третє суще — засіб, посередника.

У гносеології безпосереднім є самоочевидне знання, достовірне відображення реальності, що не вимагає доведення, логічного підтвердження, й отримане шляхом прямого сприйняття (споглядання, «схоплення») істини (див. Безпосереднє знання); опосередкованим — дискурсивне знання.

У теорії комунікації безпосереднє (пряме, контактне) спілкування — природний прямий, особистий контакт між суб’єктами за допомого вербальних чи невербальних засобів. Опосередковане (непряме, дистантне) — спілкування, за якого суб’єкти прямо не контактують один з одним, але одночасно вступають у комунікативні зв’язки завдяки включенню у процес додаткового посередника, спеціальних засобів і знарядь для організації спілкування та обміну інформацією (знакових систем, носіїв інформації різної природи, письмових засобів, технічних пристроїв тощо).

У широкому розумінні опосередковане — визначене (існуюче) через інше, за допомогою посередньої ланки, а отже залежне, несамостійне. Зокрема виконання дії не прямо, безпосередньо, а через посередника, шляхом перенесення функцій з одного об’єкта на інший (предмет, знання, людину тощо).

Література

  1. Виндельбандт В. История философии / Пер. с нем. П. Рудина. Киев : Ника-Центр ; Вист-С, 1997. 553 с.
  2. Russell B., Slater J. Human Knowledge: Its Scope and Limits. London; New York : Routledge, 2009. 463 p.
  3. Лысенко В. Г. Непосредственное и опосредованное восприятие: спор между буддийскими и брахманистскими философами (медленное чтение текстов). Москва : Институт философии РАН, 2011. 233 с.
  4. Лютий Т. Пригоди філософських ідей Західного світу (від давнини до сучасності). Київ : Темпора, 2019. 384 с.
  5. Фюрст М., Тринкс Ю. Філософія / Пер. з нім. В. Кебуладзе. 2-ге вид. Київ : Дух і Літера, 2019. 536 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Безпосереднє й опосередковане // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Безпосереднє й опосередковане (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶