(Перенаправлено з Бей)

Бай (титул)

Бай (тюрк. baj — багач), бей, бек, бег, бі, бій — титул місцевої знаті у багатьох тюркських народів; багатий скотар, землевласник, торговець, багата, впливова людина.

Історична довідка

Слово «бай» могло прийти у слов’янські мови з тюркських мов від татар Золотої Орди. Воно присутнє, зокрема, у Куманському кодексі (лат. Codex Cumanicus; 1303), в орхонській мові та низці тюркських мов.

Слово «бай» має когнати в усіх тюркських мовах. Воно пов’язане зі словом «бек» («бег»), що походить від давньотюркського beg (найдавніша фіксація — в орхонських написах 8 ст. у формі «bäg» у значенні «вождь племені»). Дослідники висловлювали думку про запозичення цього кореня в дописемну добу з індоєвропейських мов (для порівняння — середньоперське «баг», давньоперське «бага» — володар) або китайської (伯, сучасна вимова — «пьо», гіпотетично реконструйована давня вимова — «пек»). Слово «бай» або його когнати здебільшого вживають після імені людини.

Характеристика

У різних тюркських мовах слово «бай» та його відповідники набули різного значення залежно від соціальної структури відповідного народу.

Досить формалізованим використання терміна в ранній новий час стало в Османській імперії, де слово «бай» («бей») вживали як назву дворянського титулу (у такому разі його передавали у спадок). У системі титулів бай був другим після паші та приблизно відповідав титулові князя. Крім того, титул «бей» (або похідні від нього титули) автоматично присвоювався призначеним на деякі посади в османській ієрархії. Наприклад, правитель Алжиру під владою Османської імперії носив титул «бейлербеї» («беглербегі»), тобто «бай над баями». Упродовж 19 ст. статус титулу «бай» в Османській імперії знизився, у цей період його часто носили представники дрібної знаті.

У ранньомодерних ханствах на території сучасного Азербайджану титул «бек» (когнат слова «бай») носили всі представники місцевої знаті, які мали власні земельні володіння. Таке значення цей термін має у деяких інших тюркських народів Кавказу (а також як запозичений термін у деяких нетюркських народів регіону).

У деяких кочових народів Центральної Азії (каракалпаки, киргизи) титул «бій» («бі») носив старійшина, який мав право чинити суд відповідно до норм права звичаєвого. У Бухарському ханстві, Хівінському та Кокандському ханстві термін «бек» (когнат слова «бай») означав призначеного ханом керівника беклику (області).

У кримських татар слово «бей» втратило первісне значення вже на початку раннього нового часу. У сучасній кримськотатарській мові його іноді вживають як ввічливе звертання (аналог українського «пане»).

У сучасній турецькій мові деякі назви військових звань мають у своєму складі корінь «бай» (тур. albay — полковник, від alay — полк і bay — багатий).

Корінь «бай» (та його когнати) вживають також як складники власних імен людей (Кунанбай, Джанібек тощо).

Література

  1. Collins K. The Political Role of Clans in Central Asia // Comparative Politics. 2003. Vol. 35. № 2. P. 171–190.
  2. History of Civilizations of Central Asia : in 6 vol. Delhi : Motilal Banarsidass, 2003. Vol. 5. 934 p.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бай (титул) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бай (титул) (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
28.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶