Бейлі, Семюел

Бейли С..jpg

Бе́йлі, Се́мюел (англ. Bailey, Samuel; 05.07.1791, м. Шеффілд, Південний Йоркшир, Велика Британія — 18.01.1870, там само) — економіст, філософ, логік.

Бейлі, Семюел

(Bailey, Samuel)

Народження 05.07.1791
Місце народження Шеффілд
Смерть 18.01.1870
Місце смерті Шеффілд
Напрями діяльності філософія, економічна теорія

Життєпис

Походив з родини комерсанта (батько був одним із перших англійських підприємців, що рушили до США для встановлення торговельних зв’язків).

З 15 років вступив у сімейну фірму, яку з часом успадкував. Успішно продовжив батьківський бізнес, відійшов від справ, набувши значних статків.

Відомо про його активну участь у політичній компанії, що мала наслідком реформу парламентського представництва 1832, двічі був кандидатом на виборах до Палати громад.

Помер, залишивши рідному місту понад 80 тис. фунтів стерлінгів на громадські потреби.

Основні праці

Автор праць з широкого кола тем: політичної економії, теорії політики, психології, етики, логіки, а також літературної критики.

Вже його перша розвідка «Нариси формування та публікації думок» («Essays on the Formation and Publication of Opinions»), анонімно видана 1821, стала подією. За кілька років з’явилося її продовження — «Нариси пошуку істини» («Essays on the Pursuit of Truth»; 1829).

Основні праці: «Питання політичної економії, політики, моралі тощо» («Questions in Political Economy, Politics, Morals, etc.»; 1823); «Критична дисертація про природу, вимірювання та причину цінності» («Critical Dissertation on the Nature, Measure, and Causes of Value»; 1825), спрямована проти ідей Д. Рікардо та його школи; «Гроші та їхні перипетії» («Money and its Vicissitudes»; 1837). Видав низку брошур з економічних та політичних тем. Послідовна і дошкульна критика міркувань Рікардо, заперечення поняття абсолютної вартості й трудової теорії вартості назагал, а також власні погляди на теорію прибутку та концепція земельної ренти викликали гостру полеміку.

Від 1840-х Бейлі пише філософські праці. «Лист до філософа» («Letter to a Philosopher»; 1843) став відповіддю на критику його «Огляду Берклівської теорії зору» («Review of Berkeley's Theory of Vision»; 1842). 1851 опублікував «Теорію міркування» («Theory of Reasoning»), присвячену обговоренню природи умовиводу, функцій і значення силогізму. Узагальнив свої філософські погляди у «Листах до філософії людського розуму» («Letters on the Philosophy of the Human Mind; в трьох серіях 1855, 1858, 1863). У «Листах» порушив чимало принципових питань психології та етики, зокрема щодо засад психології, інтроспекції, чуттєвого сприйняття, розумових здібностей, формування відчуття обов’язку й права, природи моралі тощо; подав критику різних філософських теорій. Філософські погляді Бейлі відносять до традиції емпіризму, етичні — до утилітаризму.

Серед праць є й поема «Маро», у 4-х піснях («Maro»; 1845).

Праці

  • Theory of Reasoning. London : Longman, 1851. 207 p.
  • Essays on the Formation and Publication of Opinions, The Pursuit of Truth, and on Other Subjects. Boston : Ticknor and Fields, 1864. 422 p.

Література

  1. Mixter C. W. Samuel Baileyon Appreciation // The Quarterly Journal of Economics. 1898. Vol. 12. № 3. Р. 343–355.
  2. Rauner М. R. Samuel Bailey and the Classical Theory of Value. Cambridge : Harvard University Press, 1961. 162 p.
  3. Backhouse Е. R. The Penguin History of Economics. London : Penguin Books, 2002. 384 р.
  4. Блауг М. 100 великих экономистов до Кейса / Пер. с англ. Санкт-Петербург : Экономическая школа, 2009. 352 с.
  5. Шевченко О. О. Історія економіки та економічної думки. Київ : Центр навчальної літератури, 2019. 288 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бейлі, Семюел // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бейлі, Семюел (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶