Бейсбол

Бейсбо́л (англ. baseball, від base — база, місце старту чи фінішу, безпечне місце і ball — м’яч) — вид спорту, командна гра з м'ячем і битою, в якій сторони почергово виконують визначені правилами атакувальні та захисні дії.

Історична довідка

Бейсбол розвинувся з народних ігор з м’ячем і битою, які в середні віки існували в Англії, Ірландії, Франції, Німеччині та мали різні назви. Перша друкована згадка про гру під назвою бейсбол міститься у дитячій «Маленькій гарній кишеньковій книжечці» («A Little Pretty Pocket-Book»; 1744, Англія). Перша зареєстрована гра в бейсбол відбулась 1749 в графстві Сурреї (грали принц Вельський і граф Міддлсекс). Однак англійський бейсбол 18–19 ст. відрізнявся від сучасної гри.

Іммігранти привезли гру до Північної Америки, де була розроблена її сучасна версія. Ранні згадки про гру в бейсбол у Сполучених Штатах включають гру в таборі армії Дж. Вашингтона Веллі-Фордж (1778).

Згідно з бейсбольною легендою, гравець-любитель із м. Нью-Йорка А. Дж. Картрайт (1820–1892; тепер США) 1845 організував нью-йоркський Нікербокерський бейсбольний клуб (Knickerbocker Base Ball Club), який сформулював набір правил бейсболу (частково збережено досі). До Громадянської війни в США 1861–1865 дві версії гри називалися массачусетською грою (з використанням м’якого м’яча) і нью-йоркською грою (з використанням жорсткого м’яча). Після війни домінувала остання. Наприкінці 19 ст. бейсбол став національним видом спорту в США. Бейсбол набув поширення в Латинській Америці, деяких регіонах Центральної Америки та Азії, особливо Японії. Першу федерацію бейсболу в Європі засновано 1912 в Нідерландах.

Характеристика

Правила

У бейсбол грають команди по 9 осіб.

У грі беруть участь дві команди, які грають почергово в захисті та атаці. Перебуваючи біля бази, гравці відбивають битою направлений до них м’яч, а під час його польоту перебігають від однієї бази до іншої. Команда, яка грає в захисті, намагається впіймати м’яч і влучити ним у гравця, що здійснює перебіжку. Команди змагаються за право подачі м’яча й перебіжки, щоб, перемістившись на одну базу, здобути очко. Мета гри — набрати більше очок (пробіжок), ніж команда суперника, здійснити якомога більше оббігань (ранів — англ. run), кожне з яких починається в кутку сектора і проходить через чотири бази, розташовані в кутах квадрата (20х20 ярдів, або в метричних одиницях 18,3x18,3 м). Очко зараховується в момент пробігання гравцем атаки всіх баз. Початкова база в кутку сектора називається домом (англ. home). За кожну перебіжку, що починається з дому і закінчується на ньому, команда отримує одне очко.

Екіпірування спортсменів: спайки (спеціальне взуття з металічними або пластиковими шипами), бриджі (штани, елемент форми), джерсі (спортивні футболки, показують належність до команди), бита (використовують у грі в атаці, відбивають нею м’ячі), шолом (інвентар для захисту голови), пастка (використовують під час гри в захисті для ловлі м’ячів), кепка-бейсболка (головний убір).

Міжнародні спортивні федерації

Міжнародна федерація бейсболу утворена 1938, перейменована 1943 на Міжнародну любительську федерацію бейсболу. 2013 відбулося злиття з Міжнародною федерацією софтболу, утворено Всесвітню конфедерацію бейсболу і софтболу.

Європейська конфедерація бейсболу заснована 1953. Україна є членом організації з 1992.

Міжнародні змагання

Бейсбол кілька разів фігурував у програмі Олімпійських ігор як показовий вид спорту. Показові матчі пройшли на Літніх Олімпійських іграх 1904 у м. Сент-Луїсі, Літніх Олімпійських іграх 1912 у м. Стокгольмі, Літніх Олімпійських іграх 1936 у м. Берліні та Літніх Олімпійських іграх 1988 у м. Сеулі.

Бейсбол включили до розіграшу медалей на Літніх Олімпійських іграх 1992 у м. Барселоні. Тоді у змаганнях взяло участь 8 команд, професійні гравці допускались до гри з 2000.

Бейсбол входив до програми Олімпійських ігор 1992–2008. Він був відсутній в олімпійській програмі після Літніх Олімпійських ігор 2008 у м. Пекіні. На 117-й сесії Міжнародного олімпійського комітету в Сінгапурі (2005) бейсбол виключено зі списку олімпійських видів спорту через недостатню популярність у більшості країн-членів.

Оскільки бейсбол і софтбол надзвичайно популярні в Японії, організаційний комітет Літніх Олімпійських ігор 2020 у м. Токіо використав свій статус країни-господарки, щоб знову включити обидва види спорту до програми завдяки Міжнародному олімпійському комітету (олімпійський порядок денний передбачає для кожної країни, що приймає Олімпійські ігри, можливість додавати види спорту до програми). 2016 Міжнародний олімпійський комітет ухвалив рішення повернути чоловічий бейсбол до списку олімпійських видів спорту і включити до програми Літніх Олімпійських ігор 2020 у м. Токіо.

Чемпіонати світу з бейсболу серед чоловіків проводилися 1938–2011. Міжнародні змагання «Світова класика бейсболу» проходять з 2006, після 2011 турнір має статус чемпіонату світу.

З 2015 відбуваються міжнародні змагання «Прем’єр-12» (турнір проходить раз в 4 роки за участі 12 найкращих бейсбольних збірних за рейтингом Всесвітньої конфедерації бейсболу і софтболу). З 1954 розпочали проводити чемпіонати Європи.

Чемпіонати світу з бейсболу серед жінок проходять з 2004.

Бейсбол в Україні

Чемпіонат України з бейсболу проводиться з 1988. Від 1989 українські бейсбольні команди брали участь в чемпіонаті СРСР з бейсболу. 1992 створено Федерацію бейсболу та софтболу України.

Збірна України з бейсболу створена 1991. Уперше взяла участь у міжнародному відбірковому турнірі 1994. Відтоді бере участь у чемпіонатах Європи. Найвище досягнення — 9-е місце на чемпіонатах Європи 1995 і 2007.

Українські молодіжні та юнацькі збірні двічі виборювали 2-е місце на чемпіонатах Європи: 2008 — збірна до 12 років, 2012 — збірна до 21 року.

2022 у парку «Муромець» у м. Києві відкрито найбільше в Україні бейсбольне поле зі штучним покриттям (площею 219,4 га).

Додатково

Найбільшу кількість нагород серед бейсболістів виборов П. Л. Ласо Іглесіас (нар. 1973; Куба): дві золоті олімпійські медалі (1996, 2004) та дві срібні олімпійські нагороди (2000, 2008), 4 титули чемпіона світу і 2 віце-чемпіона світу, 4 золоті медалі Панамериканських ігор, 3 золоті медалі Ігор Центральної Америки та Карибського басейну, 3 Міжконтенентальні кубки тощо.

Література

  1. Булатова М. М. Енциклопедія олімпійського спорту в запитаннях і відповідях. Київ : Олімпійська література, 2009. 400 с.
  2. Chetwynd J. Baseball in Europe: A Country by Country History. Jefferson : McFarland & Company, 2019. 377 p.
  3. МОК схвалив 5 нових видів спорту для ОІ-2020 в Токіо // Спортивний комітет України. URL: https://scu.org.ua/mok-skhvalyv-5-novykh-vydiv-sportu-dlia-oi-2020-v-tokio/
  4. History of Baseball Softball // International Olympic Committee. URL: https://olympics.com/en/sports/baseball-softball/#discipline-history-of

Автор ВУЕ

М. В. Чорна


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Чорна М. В. Бейсбол // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бейсбол (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.01.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶