Бекус, Джон Ворнер

Бекус Джон.jpeg

Бекус, Джон Ворнер

(Backus, John Warner)

Народження 03.12.1924
Місце народження Філадельфія
Смерть 17.03.2007
Місце смерті Ешленд
Alma mater Колумбійський університет
Місце діяльності США
Напрями діяльності інформаційні технології

Бе́кус, Джон Во́рнер (англ. Backus, John Warner; 03.12.1924, м. Філадельфія, штат Пенсильванія, США — 17.03.2007, м. Ешленд, штат Орегон, США) — вчений у галузі комп’ютерних наук, керівник розроблення мови програмування Фортран, винахідник форми Бекуса—Наура (нотації для опису синтаксису мов програмування), член Національної академії наук США (з 1974), Академії наук і мистецтв США (з 1985).

Життєпис

Походив із сім’ї біржового маклера.

Дитинство провів у м. Вілмінгтоні (штат Делавер, США). Навчався у престижній школі Хілл-скул у м. Поттстауні (штат Делавер). За наполяганням батька почав вивчати хімію в Університеті Вірджинії (1942).

1943 відраховано з університету і призвано до армії. Служив капралом у військах протиповітряної оборони. За результатами тестування військових здібностей у межах програми з підготовки інженерів направлено до Університету Піттсбурга (штат Пенсильванія). Згодом перевівся на долікарську програму в Гаверфордський коледж (штат Пенсильванія), працював у відділенні нейрохірургії в лікарні м. Атлантик-Сіті (штат Нью-Джерсі). У березні 1945 вступив до медичної школи, через 9 місяців припинив навчання. 1946 звільнений з армії за станом здоров’я.

Навчався в Колумбійському університеті в м. Нью-Йорку. 1949 отримав ступінь бакалавра, 1950 — магістра. 1949–1991 — програміст, керівник проектів у корпорації «Ай-Бі-Ем» (англ. ІВМ; International Business Machines).

Від 2004 мешкав у м. Ешленді.

Діяльність

У корпорації «Ай-Бі-Ем» працював у проекті зі створення електромеханічного комп’ютера Selective Sequence Electronic Calculator (SSEC). Одним із головних його застосувань був розрахунок таблиць ефемерид. Методику таких розрахунків, розроблену Бекусом та його колегами, використано НАСА у 1960-х для реалізації місячної програми (див. Аполлон (космічна програма)).

Спираючись на досвід програмування для SSEC, до 1953 розробив систему Speedcoding, що стала першою реалізацією мови програмування високого рівня для комп’ютерів корпорації «Ай-Бі-Ем». Застосована для математичних розрахунків на комп’ютерах IBM 701.

Наприкінці 1953 запропонував розробити мову програмування для комп’ютера корпорації IBM 704. Діяльність над першою реалізацією такої мови тривала до квітня 1957; мова отримала назву «Система трансляції математичних формул», скорочено Фортран (від англ. «The IBM Mathematical Formula Translating System», FORTRAN).

Приєднався до міжнародного комітету з розробки мови програмування Алгол-58 (див. Алгол), згодом — Алгол-60. Визнаним доробком науковця стала система визначень, що формально описує синтаксис мов програмування. Відома як нормальна форма Бекуса (також форма Бекуса—Наура).

Працював на розробками в галузі функціонального програмування, яке докорінно різнилося від засадового для Фортрану процедурного програмування.

Нагороди і визнання

Почесний співробітник «Ай-Бі-Ем» (1963).
Премія Тюрінга (1977).
Національна наукова медаль США (1975).
Премія Ч. С. Дрейпера (1993) від Національної інженерної академії США за розробку мови Фортран.
На честь ученого названо астероїд 6830 Джонбекус.

Література

  1. Hudak Р. Conception, Evolution, аnd Application оf Functional Programming Languages // ACM Computing Surveys. 1989. Vol. 21. № 3. Р. 359–411. URL: https://ccrma.stanford.edu/~jos/pdf/FunctionalProgramming-p359-hudak.pdf
  2. Shasha D. E., Lazere С. А. John Backus. A restless inventor // Out of Their Minds: The Lives and Discoveries of 15 Great Computer Scientists. New York : Copernicus, 1998. Р. 5–20.
  3. A Dictionary of Scientists. Oxford : Oxford University Press, 1999. 576 р.
  4. Lindfors St. A history of the Computer Industry: From Relay Computers to the IBM PC. North Charleston : Createspace, 2016. 380 p.

Автор ВУЕ

О. В. Арістов


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістов О. В. Бекус, Джон Ворнер // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бекус, Джон Ворнер (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
07.06.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶