Бесселів рік

Бе́сселів рік — фіктивний рік, за початок якого приймають момент часу, коли середня екліптична довгота середнього Сонця, зменшена на сталу аберації (20,496"), точно дорівнює 280°(у градусній мірі — 18h 40m).

Ця стаття тількі на порталі

Стаття відсутня у друкованій версії.

Історична довідка

В астрономії часто бажано мати можливість зіставляти величини, що залежать від часу, з моментом часу / епохою, що настає одночасно для всіх спостерігачів і не залежить від шкал часу, які використовують миттєву орієнтацію місцевого меридіана для фіксованих віддалених астрономічних об’єктів.

З цією метою астроном Ф. В. Бессель (1784–1846; Німеччина) у 19 ст. увів умовне позначення стандартних епох, які називають епохами Бесселя. Однією з них і є початок бесселевого року. На цей єдиний для астрономів початок відліку (епоху) редукують усі астрономічні спостереження, виконані протягом поточного бесселевого року.

Характеристика

По суті, бесселів рік — тропічний рік.

Тропічний рік — час, необхідний для того, щоб Сонце, розпочавши свій рух від деякої обраної еліптичної довготи, завершило один повний цикл пір року і повернулося до тієї ж екліптичної довготи.

В екліптичній системі астрономічних координат екліптична довгота Сонця — кут між середньою точкою весняного рівнодення ♈ і Сонцем, виміряний у східному напрямку вздовж екліптики. Вимірювання цього кута пов’язане із певними труднощами. За незбуреного (кеплерівського) руху Землі тривалість тропічного року була б величиною, постійною в часі. Проте, під час спостереження із Землі Сонце рухається нерівномірно. Нерівномірність руху Сонця пов’язана з еліптичністю орбіти Землі.

Гравітаційні збурення з боку Місяця та планет Сонячної системи призводять до нерівномірного руху точки ♈ весняного рівнодення вздовж небесного екватора. Щоб усунути зазначену трудність, вибирають усереднене миттєве положення точки весняного рівнодення ♈0 відносно далеких зір — середнє весняне рівнодення. Тропічний рік є проміжком часу, за який Сонце повертається в точку ♈0 середнього весняного рівнодення.

Якщо ж як точки відліку вибрати іншу екліптичну довготу, яка не збігається з точкою ♈0 середнього весняного рівнодення, тривалість тропічного року буде іншою. Це пов’язано з тим, що хоча рух точки ♈0 середнього весняного рівнодення відбувається з майже з сталою швидкістю 50,261" (стала прецесії), проте існують значні варіації кутової швидкості руху Сонця, пов’язані з еліптичністю орбіти Землі. На проходження дуги 50,261" Сонце «витратить» різну кількість часу залежно від положення цієї дуги на екліптиці. Саме тому, бесселів рік не є «класичним» тропічним роком, адже його початкова епоха прив’язана до точки небесного екватора із значенням екліптичної довготи 280°, а екліптична довгота точки ♈0 середнього весняного рівнодення за означенням дорівнює нулю.

Середня тривалість тропічного року: Т = 365,242189670139d = 365 діб 5 год 48 хв 45,1875 с. Тривалість бесселевого року приблизно дорівнює довжині тропічного року і становить 365,242198d = 365 діб 5 год 48 хв 45,9072 с.

Нерівномірність кутової швидкості руху справжнього Сонця вздовж великого кола екліптики змушує ввести поняття середнього Сонця. За означенням, середнє Сонце — фіктивна точка, яка впродовж тропічного року робить один оберт по небесному екватору, рухаючись зі сталою кутовою швидкістю.

Бесселів рік визначається мінімальним часом, необхідним для повернення фіктивного середнього Сонця до екліптичної довготи 280°, тому й сам рік є фіктивним. У цьому його відмінність від реального тропічного року на задану епоху спостережень.

Фіктивність бесселевого року не призводить до проблем в обрахунку проміжків часу в практиці астрономічних спостережень, адже положення фіктивного Сонця методами небесної механіки можна розрахувати з точністю до 10 мікросекунд дуги на довільний момент часу в одній з систем обліку астрономічного часу.

Вибір початкової епохи

Бесселева епоха є моментом часу, максимально наближеного до епохи 0,0 січня 1900 за всесвітнім часом UT0.

З року в рік початок бесселевого року припадає на різні календарні дати. Це пов’язано з відмінностями у тривалості бесселевого та тропічного років, так і з календарним обліком часу. Щоб відрізнити епоху Бесселя від юліанських епох, першу позначають літерою «B» перед роком. У рахунках використовують також частку від бесселевого року.

Для довільного моменту часу, заданого юліанською епохою, JD дату в одиницях бесселевого року TB обчислюють через співвідношення TB = 1900,0 + (JD – 2415020,31352)/365,242189670139.

Для оберненого перерахунку: JD = 2415020,31352 + 365,242189670139 (TB–1900,0).

Література

  1. Lieske J. H. Precession Matrix Basedon IAU (1976) System of Astronomical Constants // Astronomy & Astrophysics. 1979. Vol. 73 (3). P. 282–284.
  2. Aoki S., Soma M., Kinoshita H. et al. Conversion Matrix of Epoch B 1950.0 FK 4-Based Positions of Starstoepoch J 2000.0 Positions in Accordance with the New IAU Resolutions // Astronomy & Astrophysics. 1983. Vol. 128 (3). P. 263–267.
  3. The Astronomical Almanac for the Year 2009. Washington : Government Printing Office, 2008. 596 p.
  4. General Assemblies // International Astronomical Union. URL: https://www.iau.org/science/meetings/past/general_assemblies/list/1/
  5. Resolution 9 of the 11th CGPM (1960) // International Bureau of Weights and Measures. URL: https://www.bipm.org/en/committees/cg/cgpm/11-1960/resolution-9

Автор ВУЕ

О. Г. Шевчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевчук О. Г. Бесселів рік // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бесселів рік (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
26.03.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶