Бестселер

Бестсе́лер (англ. best seller, від best — найкращий і sell — продавати) — книга, яка в конкретний період (місяць, сезон, рік) має найбільший комерційний та читацький успіх, за підвищеного попиту видається значним накладом.

Історична довідка

Вперше термін «бестселер» вжито 25.04.1889 в газеті «Канзас Таймс енд Стар» («The Kansas Time & Star», США). У лютому 1895 у щомісячному журналі «Букмен» («The Bookman») головний редактор Г. Терстон Пек (1856–1914; США) опублікував перший список американських бестселерів, складений на основі звітів про продажі книг по всій країні. Від 1897 журнал оприлюднював підсумковий національний список. Аналогічні списки стали з’являтися в інших газетах і журналах США, а згодом і в країнах Європи. У м. Лондоні перший список бестселерів опублікував журнал, який мав ту саму назву «Букмен» («The Bookman»). До Франції поняття бестселер прийшло у 1930–1940-і. З 1955 список бестселерів регулярно публікує журнал «Експресс» («L’Express»). Найавторитетнішими у США вважають список тижневика «Паблішеc Віклі» («Publishers Weekly»), який публікується з 1912, а також списки газети «Нью-Йорк Таймс» («The New York Times»), у Великій Британії — лондонської газети «Санді Таймс» («The Sunday Times»). На початку 21 cт. список книг, що найкраще продаються в Інтернеті, оприлюднює сайт американської компанії Amazon.com.

Характеристика

Бестселер — універсальне явище для видань різного типу, які виходять великим накладом. Вирізняють кілька категорій бестселерів: масова література, запрограмований бестселер, неочікуваний бестселер. До масової літератури відносять: сентиментальний роман, твори класиків літератури, популярну літературу (дитяча, детективна, утилітарні книги — ті, що стосуються здоров’я, благополуччя, інструкції з виготовлення чи приготування чогось), комікси. Серед бестселерів цієї категорії — «Як завойовувати друзів і впливати на людей» Д. Карнегі (1937), «Дитина і догляд за нею» Б. Спока (1946), «Моя природна медицина» Р. Зараї (1986) тощо.

Запрограмований бестселер — книга, значний наклад якої зумовлений легким стилем письма, вивченням ринку, великим рекламним бюджетом (понад 20 % від обороту), співпрацею видавця з книготорговцями, знижками тощо. До таких бестселерів відносять, зокрема, «економічні детективи» П. Л. Сулітцера(нар.1946; Франція) тощо.

Неочікуваний бестселер — книга, яка вийшла за межі природного соціологічного простору і перевищила очікуваний рівень розповсюдження (наприклад, замість запланованого накладу 3 тис. примірників було продано 30 тис. чи 300 тис. примірників). Серед таких неочікуваних бестселерів — роман «Здрастуй, печале!» («Bonjour tristesse!»; 1954) Ф. Саган, монографія «Монтайю, окситанське село, 1292–1324» («Montaillou, village occitan de 1294 à 1324»; 1975) Е. Ле Руа Ладюрі (нар. 1929; Франція) тощо.

З-поміж творів художньої літератури часто бестселером стає твір, у якому розповідається захоплива історія, здатна потрясти, здивувати, розчулити, навчити, змусити співпереживати. Зазвичай такі історії швидко здобувають визнання за межами країни створення. Це можна простежити на прикладі світового бестселера — підліткового фентезі Дж. К. Роулінг про Гаррі Поттера (1997–2007). Септологія вийшла загальним накладом понад 400 млн примірників і стала лідером продажів серед серій романів. Вона відразу була перекладена іноземними мовами (зокрема українською), а пізніше лягла в основу сценаріїв 8 кінофільмів.

Серед сучасних світових бестселерів — художні твори, які тяжіють до фантастики: серія фентезійних романів «Сутінкова сага» («Twilight Saga»; 2005–2020) С. Маєр, трилогія «Голодні ігри» («The Hunger Games»; 2008–2010) С. Коллінз (нар. 1962; США), антиутопія-тетралогія «Нескорена» («Divergent»; 2011–2013) В. Рот (нар. 1988; США).

Важкі для сприйняття твори також можуть виходити масовим накладом. Роман-сповідь «Над прірвою у житі» («The Catcher in the Rye»; 1951) Дж. Д. Селінджера, гостросоціальний роман «Над зозулиним гніздом» («One Flew over the Cuckoo's Nest»; 1962) К. Кізі не лише стали бестселерами, а й неодноразово екранізувалися, за їхніми мотивами ставили вистави, писали музичні твори. Бестселерами можуть стати мелодраматичні історії надзвичайного кохання. Наприклад, роман-сповідь «Кохання живе три роки» («L’amour dure trois ans»; 1997) Ф. Бегбедера приніс авторові популярність, був екранізований (2012).

Не існує механізму переходу популярного твору в національний та світовий бестселер. Кожен такий випадок унікальний, проте типовою є яскрава історія, яка захоплює читача. Це неможливо без філігранно продуманого та виписаного сюжету, переконливих героїв, мовного багатства та інших чинників, які становлять ідіостиль справжнього майстра. Не кожен бестселер має безсумнівну цінність. Бестселером може стати книга сенсаційного характеру, псевдолітературна або модна. На просування книги впливають реклама, екранізація, здобуття автором літературної премії тощо. Багато високохудожніх творів ніколи не фігурували у списках бестселерів.

Бестселер в Україні

В Україні після розпаду СРСР і здобуття незалежності зруйнувалася система книговидання та книгорозповсюдження. Тому до України не можна було застосовувати поняття бестселера в його класичних вимірах. Утворилася прірва між авторами (зокрема письменниками) старшого покоління (О. Гончар, П. Загребельний, Ю. Мушкетик та ін.), твори яких у радянський період виходили значними накладами, і авторами 1990-х. Представники молодого покоління (літературні угруповання «Бу-Ба-Бу», Ю. Андрухович, О. Забужко, Ю. Іздрик та ін.) часто вдавалися до засобів гротеску, профанації, іронічного обігравання, буфонади, алегорій, що було незрозумілим широкій читацькій аудиторії та не сприяло масовому поширенню подібних текстів.

Поліпшення ситуації з книговиданням в Україні на початку 2000-х сприяло розвиткові масової літератури. Завдяки появі в Україні приватних видавництв («Клуб сімейного дозвілля», «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», «Брайт-Букс», «Букрек», «Видавництво Старого Лева», «Віват», «Нора-Друк», «Фоліо» тощо) формувалася взаємодія між автором, письменником і читачем. На звання українського бестселера у категорії художньої літератури можуть претендувати романи М. Матіос «Солодка Даруся» (2004; загальний наклад на 2020 близько 200 тис. примірників), В. Шкляра «Залишенець. Чорний ворон» (2010; загальний наклад бл. 47 тис.), О. Забужко «Музей покинутих секретів» (2009; 4 перевидання). Відсутність статистичних даних (видавництва не завжди подають відомості про наклади) утруднює визначення українського бестселера.

За даними видавництв, 2021 найбільшими накладами вийшли книжки: Ю. Ярмоленко «Малечі про інтимні речі» (30 000 примірників, видавництво «Талант»); В. Федієнко «Буквар. Читайлик» (26 000 примірників, видавничий дім «Школа»); К. Бльостка «Матера вам не наймичка, або Чому діти це — прекрасно…» (26 225 примірників, видавництво «Віхола»); Т. Флетчер «Різдвозавр та список Нечемнюхів» (20 000 примірників); Б. Шефер «Пес на ім’я Мані, або Абетка грошей» (переклад з німецької Н. Іваничук; 19 000 примірників), обидва — Видавництво Старого Лева; М. Лівін, І. Полудьонний «Простими словами. Як розібратися у своїх емоціях» (14 475 примірників, видавництво «Наш формат»); Н. Стукман «Малюк Коргі» (14 200 примірників; видавництво «Талант»); «Справа Василя Стуса: збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР» (упорядник: В. Кіпіані; 13 880 примірників; видавництво «Віват»).

Додатково

За даними Книжкової палати України, на 2021 більше половини книг (53,3%) друкується накладом до 0,5 тис. примірників. Найпопулярнішими у цій групі є наукові видання, які становлять 34,6% загальної кількості назв та 36% загального тиражу, навчальні та методичні видання (24%), художня література (17,5% ). Видань до 5,0 тис. примірників випускається 19,2% загальної кількості назв. У цій групі переважають література для дітей та юнацтва (25,6%) та науково-популярна література (15,1%). Видання до 50,0 тис. примірників становлять 1,2% загальної кількості назв. У цій групі домінують шкільні підручники (89,9% і 90,4%). Видань без зазначення тиражів — 2494 друкованих одиниць, тобто 18% від загальної кількості назв.

Література

  1. Hackett A. P., Burke J. H. 80 Years of Bestsellers, 1895–1975. New York; London : Bowker, 1977. 265 p.
  2. Book History : in 19 vol. Baltimore : The Johns Hopkins University Press, 2000. Vol. 3. 318 p.
  3. Літературознавча енциклопедія : в 2 т. / Авт.-уклад. Ю. Ковалів. Київ : ВЦ «Академія», 2007.
  4. Філоненко С. Масова література в Україні: дискурс/ ґендер/ жанр. Донецьк : Ландон–ХХІ, 2011. 432 с.
  5. Rouvillois F. Une histoire des best-sellers. Paris : Flammarion, 2011. 346 p.
  6. Белімова Т. Алхімія слова: вимір сучасного українського бестселера // Слово і час. 2017. № 11. С. 22–31.
  7. Сенченко М., Буряк С. Книговидавнича діяльність сучасної України: стан, тенденції та перспективи розвитку // Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів. 2021. URL: http://upba.org.ua/index.php/uk/zakonodavstvo/knyzhkova-palata/item/279-knyhovydavnycha-diialnist-suchasnoi-ukrainy-stan-tendentsii-ta-perspektyvy-rozytku
  8. Загоруй А. Усього кілька тисяч: які були бестселери-2021 в Україні // Читомо. 2022. URL: https://chytomo.com/usoho-kilka-tysiach-iaki-buly-bestselery-2021-v-ukrai

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
15.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶