Блажка-Нейланда метод

Блажка́ — Не́йланда ме́тод — візуальний метод оцінки блиску змінних зір, запропонований професорами А. Нейландом (1868-1936; Нідерланди) та С. Блажком (1870–1956; Росія). Цей метод поєднує переваги методів Ф. В. Аргеландера (1799–1875; тепер Литва) та Е. Ч. Пікерінга, уможливлює високоточні спостереження за невідомого значення блиску зір.

Практична реалізація методу

Для реалізації Блажка — Нейланда методу заздалегідь підбирають дві зорі порівняння, одна з яких має у цей момент часу більший блиск, аніж змінна зоря, інша — менший. Зорі порівняння мають перебувати на невеликих кутових відстанях від змінної зорі: глазомірні порівняння блиску мають точність, обернено пропорційну до кутової відстані від змінної зорі до зорі порівняння (внаслідок ефектів зорової пам’яті). Бажано, щоб спектральні класи зір порівняння та змінної зорі були б хоча б суміжними на гарвардській шкалі спектральних класів.

Блиск змінної зорі оцінюється спочатку в відносних одиницях порівняно з блиском зорі а (яка має більший блиск, аніж змінна зоря), потім — із слабшою зорею порівняння. У сумі число ступенів дає величину інтервалу блиску між зорями порівняння, що дозволяє побудувати степеневу шкалу блиску зір. Спостерігач використовує дві зорі порівняння (як і у методі Пікерінга), але при цьому оцінку блиску проводять, як у методі Аргеландера.

Оцінка блиску змінної зорі у Блажка — Нейланда методі має вигляд aMvNb, де v — позначення змінної зорі, a і b — позначення зір порівняння (a — зоря з більшим блиском, аніж блиск змінної зорі, b — зоря з меншим блиском); M і N — цілі числа, що відповідають інтервалам блиску між зірками а та v або v та b.

Степенева шкала порівняння блиску побудована за Блажка — Нейланда методом дозволяє проводити лінійну інтерполяцію без знання точного значення блиску зір порівняння.

Блажка — Нейланда метод є універсальним серед існуючих візуальних оцінок блиску змінних зір, які широко використовують у сучасній практиці аматорських спостережень.

Недоліки методу

Не завжди можна знайти дві досить близькі в просторі та на спектральній шкалі зорі порівняння для яких абсолютна різниця блиску не перевищувала б 3m. Останнє зауваження актуальне у віддалених від площини Чумацького Шляху областях.

Додатково

Блажка — Нейланда метод рекомендують для спостережень малодосліджених класів змінних зір, нових та наднових зір, зір, які проявляють спалахуючу активність.

Література

  1. Kulikovsky P. G. Blazhko, Sergei Nikolaevich // Dictionary of Scientific Biography : in 16 vol. New York : Charles Scribner’s Sons, 1970. Vol. 2. P. 195–197.
  2. Колчинский И. Г., Корсунь А. А., Родригес М. Г. Астрономы: Биографический справочник. 2-е изд., перераб. и доп. Киев : Наукова думка, 1986. 512 с.
  3. Hockey T. The Biographical Encyclopedia of Astronomers. New York : Springer, 2014. 2434 p.


Автор ВУЕ

О. Г. Шевчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевчук О. Г. Блажка-Нейланда метод // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Блажка-Нейланда метод (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюдненно
Оприлюднено:
22.03.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶