Блендер (прилад)

Блендер

Бле́ндер (англ. blender — змішувач, від blend, давньоангл. blondan — змішувати) — побутовий електромеханічний прилад з різними насадками, призначений для змішування, збивання, подрібнення продуктів.

Історична довідка

Блендер винайшов 1922 підприємець і винахідник С. Поплавські (1885, тепер Польща — 1956, США). Він розробив цей прилад для фірми «Арнольд Електрік Кампені» («Arnold Electric Company») і отримав патент. Винахідник підключив низку маленьких лопатей до електродвигуна, прикріпив ці леза до прозорого скляного контейнера. Перший блендер був призначений для виготовлення молочних коктейлів. Конструкція дозволила наливати холодне молоко, солод та інші смакові продукти в ємність і змішувати їх, щоб створити пінисте рідке пюре. Завдяки винаходу молочний коктейль став популярним напоєм у ресторанах США, популярність здобув і перший сучасний блендер. 1932 С. Поплавські отримав патент на прилад, що перетворював фрукти та овочі на рідину. З 1950-х блендер став звичайним побутовим приладом.

Характеристика

Існує три типи блендерів: стаціонарні, занурювальні та комбіновані. Стаціонарні блендери — це ємність з лезами на дні. Занурювальні — пластмасова або залізна «ніжка» з електромотором. На її кінці розташовані леза, вони опускаються в ємність, в якій потрібно щось подрібнити. Таку модель необхідно тримати в руці та занурювати в чашу з продуктами. Комбіновані блендери поєднують в собі функціональні можливості стаціонарних і занурювальних.

Блендери відрізняються від міксерів. Якщо в міксерах лопаті є каркасом з дроту, у блендерах це ножі особливої форми. Міксер може тільки змішувати рідкі речовини, тоді як сучасні блендери здатні не просто змішувати, а й молоти, подрібнювати гострими лезами інгредієнти будь-якої твердості. Міксери здебільшого мають потужність близько 0,4 кВт, у блендерів потужність досягає 1,2 кВт і вище.

Застосування

Блендер — прилад, необхідний для приготування страв на кухні, в кафе, ресторанах.

Медичні, фармацевтичні та науково-дослідні лабораторії використовують блендери для створення точних сумішей і розробки нових продуктів.

Література

  1. Bellis M. The History of the Blender // ThoughtCo. 2020. URL: thoughtco.com/history-of-the-blender-4077283.

Автор ВУЕ

C. В. Глухова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Глухова C. В. Блендер (прилад) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Блендер (прилад) (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶