Блуд

Блуд. Художнє втілення

Блуд — у слов’янській міфології — нечистий дух, який збиває людину з правильної дороги, стежки, вводить в оману, змушує блукати чи кружляти навколо того самого місця (звідси — також назва «водило»). Персонаж нижчої демонології, помічник лісовика поряд із полісуном і страхом.


У міфологічній свідомості давніх слов’ян блукати і заблукати — дії та стан людини, спричинені втручанням нечистої сили. Вірували, що потрапити під оманливий вплив блуду можна найчастіше вночі, у «глухий час». Подорожнього, котрий забрів углиб лісової хащі за грибами чи ягодами, блуд заводив у таке місце, звідки неможливо вибратися (болото, рів, багно, іншу пастку), або змушував безладно кружляти (селом, довкола скирти, пасовиська та ін.). Чари блуду розсіювалися з третіми півнями, коли жертва розуміла, що перебуває неподалік того місця, звідки вирушила в дорогу, або ж у дикій глушині.

За народними повір’ями, причини зумисної шкоди блуду подорожнім були різними. Найчастіше зводив на манівці бражників, пияк. Вважали, що блукатиме людина, яка пішла з дому без благословення або зайшла в ліс без традиційного звернення до лісовика-господаря. Серед інших причин: накладене на людину прокляття, надто галаслива поведінка в лісі тощо.

Уявляли нечисть геть невидимою, аморфною або у численних формах-втіленнях: привабливої особи протилежної статі, кішки, собаки, кози, сови, кволої пташки, копиці сіна, світла тощо.

Місця, де, за віруваннями, блуд найчастіше чіплявся до людей, називали «блудними» або «згиблими»: це могли бути роздоріжжя, вигони, лісові галявини, сіножаті, зігнуте чи повалене вітром дерево або ж місце чиєїсь передчасної смерті. Особа, яка потрапляла в таке місце, втрачала над собою контроль. Вірили, що заблукала людина, щоб позбавити себе від згубного впливу блуду, мусила перевдягти на собі весь одяг навиворіт і перевзутися (з лівої ноги на праву і навпаки), вчинити інші нелогічні дії.

Вважали, що повернути того, хто потрапив під владу блуду, могли чаклуни та знахарі, а також молитви та заклики рідних. Так, на Поліссі збереглося повір’я, що заблукала людина знайде дорогу додому, якщо домашні будуть закликати її ім’я в димохід.

«Блудом ходити» — блукати, шукати шляху.

Література

  1. Войтович В. Українська міфологія. Київ : «Либідь», 2002. С. 32.
  2. Чебанюк О. Ю. Українські народні вірування і перекази про блукання: семантика, прагматика, функції // Слов'янський світ. 2014. № 13. С. 20–32.
  3. Енциклопедичний словник символів культури України / За заг. ред. В. П. Коцура, О. І. Потапенка, В. В. Куйбіди. Корсунь-Шевченківський : В. М. Гавришенко, 2015. С. 208.
  4. Галайчук В. Українська міфологія. Харків: Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. 288 с.
  5. Мусіхіна Л. Магія українців устами очевидця. Київ : «Гамазин», 2019. С. 53.

Автор ВУЕ

Д. В. Базик


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Базик Д. В. Блуд // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Блуд (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶