Бойова розвідувальна машина (БРМ)

Бойова розвідувальна машина. БРДМ-2

Бойова́ розві́дувальна маши́на (БРМ) — узагальнена назва броньованої бойової техніки, колісної або гусеничної, призначеної для ведення тактичної розвідки, зокрема розвідки боєм.

Бойова розвідувальна машина ВУЕ.jpg

Побічними завданнями БРМ є несення безпосередньої, бойової, похідної і сторожової охорони військ, а також боротьба з розвідувальними та диверсійно-розвідувальними групами противника.

Історична довідка

У першій половині 20 ст. ведення розвідки забезпечували переважно двома класами броньованої техніки: бронеавтомобілями і легкими танками. Термін «БРМ» з’явився в 1950-х як вияв тенденції до зростання спеціалізації.

Поступово оформилися два підкласи БРМ:

  • легкі (англ. Scout Car) — здебільшого, колісні броньовані машини, призначені для розвідки напрямків руху і спостереження за противником. Характеризуються слабким бронюванням та озброєнням, яке складається переважно з 1–2 кулеметів, призначених для самооборони. Не пристосовані для безпосередньої участі в боях (колісні — Ferret, Велика Британія, 1952; БРДМ-1, СРСР, 1957; VBL, Франція, 1985; Fennek, Німеччина / Нідерланди, 2003; гусеничні — М114, США, 1962);
  • власне бойові розвідувальні машини (англ. Combat Reconnaissance Vehicle) — колісні або гусеничні броньовані машини, озброєні малокаліберною автоматичною гарматою або неавтоматичною гарматою середнього калібру малого тиску. Призначені для розвідки боєм і підтримки розвідувальних груп (колісні — AML, Франція, 1959; ЕЕ-9 Cascavel, Бразилія, 1974; Luchs, ФРН, 1975; гусеничні — FV107 Scimitar, Велика Британія, 1971; БРМ-1К, СРСР, 1973; М3, США, 1981).

Існують машини спеціальної розвідки (радіоелектронної, радіаційно-хімічної, інженерної, артилерійської тощо), але їх, як правило, до класу БРМ не включають.

Характеристика

Сучасні БРМ можуть мати спеціально спроєктоване шасі (EBRC Jaguar, Франція, 2020) або ж створюватися на шасі БМП (БРМ-1К, СРСР, 1973; М3, США, 1981) чи БТР (VEC, Іспанія, 1980). Поширеним і економічно виправданим є створення БРМ у рамках родини бойових машин різного призначення, які використовують уніфіковане шасі (FV107 Scimitar, Велика Британія, 1971 — у рамках родини CVR(T), яка включає також легкий танк, БТР, командно-штабну, санітарну і ремонтно-евакуаційну машини).

Екіпаж БРМ — 3–4 особи; деякі з БРМ, створені на базі БМП чи БТР, можуть транспортувати невеликий десант — 2–3 розвідники, які спішуються в разі необхідності. Комплекс озброєння сучасних легких БРМ складається здебільшого з 1–2 кулеметів або автоматичного гранатомета, встановлених на турелі або в башті чи дистанційно керованому модулі. Важчі БРМ мають більш потужний комплекс озброєння (на EBRC Jaguar встановлено 40-мм автоматичну гармату, 7,62-мм кулемет і протитанковий ракетний комплекс ММР).

Характерною рисою сучасних БРМ є наявність спеціального обладнання для збирання розвідувальної інформації. Наприклад, на БРМ Fennek встановлено оптоелектронний комплекс ВАА, що містить телевізійну камеру, тепловізор і лазерний віддалемір, а також може підніматися на телескопічній щоглі на висоту до 1,5 м. На БРМ-1К до складу розвідувального комплексу входить РЛС розвідки наземних цілей ПСНР-5К, а на БРМ М3 — аналогічна за призначенням РЛС AN/PRS-15. Перспективним напрямом удосконалення БРМ є включення до їхніх розвідувальних комплексів малогабаритних безпілотних літальних апаратів.

БРМ в Україні

Розвідувальні підрозділи Збройних сил України та інших компонентів Сил оборони України використовують здебільшого БРМ радянського виробництва. За даними довідника «Military Balance», на початок 2022 у Сухопутних військах ЗСУ було 115 БРМ-1К, 327 БРДМ-2 та 105 модернізованих БРДМ-2 (80 БРДМ-2Л1 і 25 БРДМ-2Т); БРДМ-2, серед них модернізовані, використовують також Національна гвардія України та Державна прикордонна служба України.

Література

  1. Hunnicutt R. P. Bradley: A History of American Fighting and Support Vehicles. Novato : Presidio Press, 1999. 470 p.
  2. Ткачук П., Попко С., Харук А. та ін. Нарис історії Сухопутних військ Збройних Сил України (1991–2021). Львів : НАСВ, 2022. 269 с.
  3. The Military Balance. London : The International Institute for Strategic Studies, 2022. 504 p.

Автор ВУЕ

А. І. Харук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Харук А. І. Бойова розвідувальна машина (БРМ) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бойова розвідувальна машина (БРМ) (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.01.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶