Болід (астрономія)

Болід.jpg

Болі́д  Болі́д (франц. bolide, від грец. βολίς, βολίδος — метальний спис) — великий вогняно-яскравий метеор, що виглядає як вогняна куля.

Проблеми дефініції

Міжнародний астрономічний союз (МАС) не дає офіційного визначення поняття «болід» і не розмежовує його від терміна «вогняна куля». Останню МАС означає як метеор, блиск якого перевищує максимальний блиск планет Сонячної системи. Офіційно МАС класифікує метеори з видимою зоряною величиною (V) не більше як (–5)m терміном «вогняна куля».

Міжнародна метеорна організація (МТО) дає більш чітке визначення поняття вогняної кулі, вважаючи його синонімічним боліду: вогненна куля (болід) — метеор, який у зеніті спостерігався б як об’єкт, що має не більше як (–5)m видиму зоряну величину (у фільтрі V). Це означення враховує поглинання світла під час проходження через атмосферу.

У стандартній атмосфері Землі поглинання світла в напрямку на горизонт порівняно з поглинанням світла в напрямку на зеніт становить приблизно 5,5m (у фільтрі V). Метеор із видимою зоряною величиною (–3)m, який спостерігали на висоті 3о над горизонтом, за означенням МАС, не можна класифікувати як вогняну кулю (болід). При приведенні ж блиску такого метеора в напрямку на зеніт ми б зафіксували його блиск як (–5)m, що характерно для болідів.

Фізика явища

Явище боліда (вогняної кулі) спричиняється потраплянням у щільні шари атмосфери метеороїдів відносно великих (метри та десятки метрів) розмірів. Входячи в атмосферу зі швидкістю надзвуковою, метеороїд дуже нагрівається внаслідок гальмування. Навколо метеороїда утворюється оболонка з розжарених газів, яка починає висвічувати теплову енергію. Висвічування починається на висотах поблизу межі Кармана (100–120 км).

Входження метеороїдів в атмосферу Землі викликає три основні ефекти:

  • утворення пилового сліду
  • генерацію звукових сигналів (гуркоту, тріску, вибухів).

Види болідів

У боліді розрізняють ядро, голову, хвіст і слід (прямий або зігнутий), що залишається після польоту. Іонізаційні та димово-пилові шлейфи можуть спостерігатися до однієї години після прольоту боліда.

Іноді боліди досягають видимої зоряної величини (–17)m, що більш ніж у 50 разів перевищує блиск Місяця уповні. Такі боліди неофіційно називають суперболідами. Проліт суперболіда практично завжди завершується його детонуванням (вибухом). Після падіння залишків суперболіда на поверхню Землі їх класифікують як метеорити.

Іноді прольоти болідів супроводжуються явищем метеорної процесії, під час якої метеороїд руйнується, породжуючи рій множинних невеликих вогняних куль. Дуже рідко метеорне тіло входить в атмосферу під ковзним кутом. Унаслідок явища аеропланування таке метеорне тіло може бути викинуте знову в космічний простір (ефект пращі). Такі боліди називають ковзними.

За розрахунками, понад 500 000 метеороїдів щороку, входячи в атмосферу Землі, породжують явище боліда. Переважна більшість із них незареєстровані, оскільки траєкторія їхнього руху проходить над безлюдними просторами океанів і материків.

Додатково

Проліт боліда над м. Лондоном 09.03.1718 спостерігав Е. Галлей.

30.06.1908 в атмосферу увійшло тіло, відоме як Тунгуський метеорит, і вибухнуло в повітрі в районі р. Підкам’яна Тунгуска (Російська імперія). Болід EN131090 із розрахунковою масою 44 кг, який 13.10.1990 увійшов в атмосферу Землі над Чехословаччиною та Польщею. Через декілька секунд викинутий за межі атмосфери і повернувся в космічний простір.

Література

  1. David L. Huge Explosion Was Biggest Space Rock to Strike Earth Since 1994 // Space.com. 2009. URL: https://www.space.com/7464-huge-explosion-biggest-space-rock-strike-earth-1994.html
  2. Adushkin V. V., Nemchinov I. V. Catastrophic Events Caused by Cosmic Objects. Dordrecht : Springer, 2010. 357 p.
  3. Belton M. Mitigation of Hazardous Comets and Asteroids. Cambridge : Cambridge University Press, 2011. 414 p.


Автор ВУЕ

О. Г. Шевчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевчук О. Г. Болід (астрономія) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Болід (астрономія) (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюдненно
Оприлюднено:
25.03.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶