Боїнг, Вільям Едвард

Portrait, Boeing, William E.jpg

Бо́їнг, Ві́льям Е́двард (англ. Boeing, William Edward; 01.10.1881, м. Детройт, штат Мічиган, США — 28.09.1956, м. Сіетл, штат Вашингтон, США) — підприємець, літакобудівник, засновник авіабудівної компанії «Боїнг».


Боїнг, Вільям Едвард

(Boeing, William Edward)

Народження 01.10.1881
Місце народження Детройт
Смерть 28.09.1956
Місце смерті Сіетл
Alma mater Єльський університет
Місце діяльності США
Напрями діяльності літакобудування

Життєпис

Батько був підприємцем, мав деревообробний бізнес.

Початкову освіту отримав у школі м. Веве (кантон Во, Швейцарія), продовжив навчання в підготовчій школі в м. Бостоні, штат Массачусетс. Після закінчення школи вступив до Єльського університету, але 1903 кинув навчання і заснував компанію з лісорозробки та деревообробки «Грінвуд Тімбер Компані» (Greenwood Timber Company) у штаті Вашингтон. Зароблені кошти пізніше вклав у літакобудування.

1908 Боїнг відвідав з’їзд авіаторів США в м. Лос-Анджелесі, 1909 вперше побачив пілотований літальний апарат під час авіашоу в м. Сіетлі і захопився літаками. 1910 закінчив школу аеронавтики в м. Лос-Анджелесі та придбав перший літак фірми «Мартін» (Glenn L. Martin Company). Вивчав конструкцію аеропланів. 1916 підняв у повітря свій перший літак. Того ж року разом зі Дж. К. Вестервельтом (1879–1956; США) заснував авіабудівну компанію «Пасіфік Аеро Продактс» (Pacific Aero Products Co). Першим літаком компанії був гідроплан Boeing Model 1. Після вступу США в Першу світову війну у квітні 1917 компанія змінила назву на Боїнг Ейрплейн (Boeing Airplane Company) і отримала замовлення від Військово-Морських сил США на 50 літаків. Наприкінці війни компанія зосередилася на випуску комерційних літаків для обслуговування авіапошти.

Чисельність співробітників компанії стрімко зростала і поступово Боїнг став головним виробником гідропланів у світі. Доходи від авіапошти дозволили Боїнгу звернутися до створення пасажирських літаків.

1929 компанія Боїнга купила низку дрібних авіакомпаній та об’єднала їх під керівництвом холдингової компанії «Юнайтед Ейр енд Транспорт Корпорейшн» (United Air and Transport Corporation). Нова група була вертикально інтегрованою компанією з інтересами в різних аспектах авіації. Її підрозділи виробляли цивільні та військові літаки, катери, двигуни, будували аеродроми. Компанія Боїнга посіла лідерську позицію в американській економіці. 1934 уряд Сполучених Штатів звинуватив Боїнга в монополістичній практиці (див. Монополізм). Того ж року авіакомпанію змусили відокремити польоти від розробки та виробництва. Її поділили на три окремі підприємства. На знак незгоди з поділом Боїнг продав пакет акцій і назавжди полишив компанію.

З 1937 решту життя присвятив розведенню чистопородних коней, яхтовому спорту та розбудові маєтку. Будинок Боїнга внесено до Національного реєстру історичних місць США.

У роки Другої світової війни був консультантом у створенні військових літаків.

Нагороди та відзнаки

Перший муніципальний аеропорт м. Сіетла назвали на честь Боїнга (Boeing Field; 1928).

Ім’я Боїнга внесено до Національної зали авіаційної слави (National Aviation Hall of Fame; 1966).

Крік, що протікає неподалік від маєтку Боїнга, названо його ім’ям.

Література

  1. Serling R. Legend & Legacy: The Story of Boeing and Its People. New York : St. Martin's Press, 1992. 480 p.
  2. Yenne B. The Story of the Boeing Company. Minneapolis : Zenith Press, 2010. 288 p.
  3. Beeck J. Boeing Commercial Aircraft: Commercial Aircraft Since 1919. Barnsley : Pen & Sword Aviation, 2015. 111 p.
  4. Fredrickson J. Boeing. Charleston : Arcadia Publishing, 2016. 127 p.
  5. Boeing (офіційний сайт). URL: https://www.boeing.com

Автор ВУЕ

Ю. Ю. Торопчинов


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Торопчинов Ю. Ю. Боїнг, Вільям Едвард // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Боїнг, Вільям Едвард (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.01.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶