Брайтона цикл

Бра́йтона цикл — термодинамічний силовий цикл, що описує робочі процеси газотурбінних, турбореактивних та прямоточних повітряно-реактивних двигунів зі внутрішнім згорянням при постійному тиску й розімкнутою тепловою схемою газоподібного робочого тіла.

Історична довідка

Запатентований 1872 інженером Дж. Брайтоном (1830–1892; США), пізніше названий його іменем. Цикл описував процеси у поршневих двигунах внутрішнього згоряння. Але через складнощі реалізації циклу, конструктивні та експлуатаційні особливості такі двигуни не отримали практичного застосування.

У 20 ст. з розвитком турбінобудування (зокрема газотурбінобудування) істотно зросла затребуваність теплових двигунів, що працюють за циклом Брайтона. До середини 20 ст. переважна частина газотурбінних установок (ГТУ) промислового призначення і газотурбінних двигунів (ГТД) авіаційного і суднового призначення мали просту розімкнуту теплову схему відповідно до термодинамічного силового циклу Брайтона.

Цей цикл застосовується також в ГТУ з замкнутою тепловою схемою при зовнішньому підводі теплоти в цикл. Масштаби застосування таких установок менші, ніж установок із розімкнутою схемою (однак вони мають перспективи розвитку в енергетиці та промисловості).

Характеристики

Цикл Брайтона на рис. 1 і рис. 2 представлений у системі термодинамічних координат (Р — тиск; V — питомий об'єм; Т — температура; S — ентропія робочого тіла) , де

qр і qо – питомі теплові потоки підводу та відводу теплоти в циклі;

(1–2) — ізоентропійне (адіабатне) стиснення в компресорі;

(2–3) — ізобарне підведення теплоти в камері згоряння;


(3–4) — ізоентропійне (адіабатне) розширення в турбіні;

(4–1) — ізобарне відведення теплоти в атмосферу.

Термічний коефіцієнт корисної дії (ККД) ідеального оборотного циклу Брайтона описується залежністю: ɳ_т= 1 — 1/σ^((к-1)/к) де σ — показник ступеня підвищення тиску робочого тіла ,

К — показник адіабати (для повітря К = 1,4).

ККД циклу Брайтона може визначатись через еквівалентне співвідношення початкової і кінцевої температур стиснення: ,

де Т1, Т2 – початкова та кінцева температури робочого тіла в процесі стиснення.

З урахуванням реальних умов протікання робочого процесу — втрат на тертя, турбулентності, втрат теплоти у навколишнє середовище, аеродинамічних втрат у вхідних і вихідних пристроях тощо — реальний процес стиснення і розширення в компресорі та турбіні протікає по лініях 1–2р і 3–4р зі зростанням ентропії та супроводжується незворотними втратами роботи на теплоту і зазвичай розглядається як політропний процес.За збереження принципових положень циклу Брайтона в основу розрахунку робочих характеристик і параметрів ГТУ і ГТД простого розімкнутого циклу закладено перелік усіх зазначених чинників. Найбільш важливим показником економічності теплового циклу є ефективний ККД установок, що для ГТУ і ГТД сягає 40–44 %.

Застосування

Термодинамічний силовий цикл Брайтона використовується практично у всіх ГТУ і ГТД з простою розімкнутою тепловою схемою. Водночас є базовою структурною основою складніших термодинамічних циклів ГТУ та ГТД, що забезпечують вищий рівень ККД установок. До них належать цикли установок із регенерацією теплоти відхідних газів, цикли з проміжним підігрівом газів між турбінами, цикли з проміжним охолодженням повітря в компресорі.

Створені перспективні високоефективні парогазові установки, що працюють за комбінованим термодинамічним циклом Брайтона-Ренкіна. Вони об'єднали в високотемпературній частині циклу газотурбінну, а в низькотемпературній частині — паротурбінну установки. Це уможливило суттєве зростання ефективності використання палива та підвищення ефективності ККД (до 50–60 % і більше).

Література

  1. Швець І. Т., Кіраковський Н. Ф. Загальна теплотехніка та теплові двигуни. Київ : Вища школа, 1977. 272 с.
  2. Базаров И. П. Термодинамика. 4-е изд., перераб. и доп. Москва : Высшая школа, 1991. 376 с.
  3. Цанев С. В., Буров В. Д., Ремезов А. Н. Газотурбинные и парогазовые установки теплових электростанций. 3-е изд., стереот. Москва : Издательский дом МЭИ, 2009. 579 с.
  4. Reisel J. Principles of Engineering Thermodynamics. Boston : Cengage Learning, 2015. 576 p.

Автор ВУЕ

Б. Д. Білека


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білека Б. Д. Брайтона цикл // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Брайтона цикл (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.09.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶