Будівельні матеріали в'яжучі

Будіве́льні матеріа́ли в'я́жучі — природні або перероблені речовини, які під впливом фізико-хімічних процесів переходять з порошкоподібного, пластично-в’язкого чи рідкого станів у твердий або малопластичний.

Класифікація

Будівельні матеріали в’яжучі поділяють на:

  • органічні (бітумні та дьогтьові);
  • мінеральні (неорганічні);
  • синтетичні смоли.

Застосування

Бітумні й дьогтьові в’яжучі застосовують для виготовлення герметиків, покрівельних, гідроізоляційних виробів і конструкцій, мастик, шляхових покриттів. Синтетичні смоли входять до складу синтетичних полімерних матеріалів — будівельних пластмас.

Найбільше значення мають мінеральні матеріали в’яжучі — порошкоподібні тонкодисперсні речовини, які утворюють під час замішування (змішування з водою, деякими водними розчинами або іншими рідинами) пластичну масу, що твердне і перетворюється на каменеподібне тіло.

Мінеральні матеріали в’яжучі поділяють на:

  • повітряні, здатні тверднути і тривалий час зберігати міцність тільки на повітрі (гіпсові, ангітритові, магнезіальні, вапно повітряне);
  • гідравлічні, які після замішування і попереднього тверднення у повітряно-вологому середовищі продовжують зберігати і нарощувати міцність у воді (різні цементи, гідравлічне вапно);
  • кислотостійкі (кислототривкі) цементи, які замішують на водному розчині силікату натрію (розчинного скла) і після тверднення на повітрі можуть тривалий час чинити опір агресивному впливу кислот;
  • автоклавні, для інтенсифікації тверднення яких застосовують оброблення в автоклаві (вапняно-кремнеземисті, вапняно-шлакові, вапняно-нефелінові та інші в’яжучі, а також суміші портландцементу з тонкомеленим піском);
  • фосфатні в’яжучі (фосфатні цементи: титанофосфатний, магнієфосфатний, амонофосфатний та інші).

Мінеральні матеріали в’яжучі використовують для одержання безвипалюваних штучних кам’яних матеріалів і виробів, які застосовують у будівництві (цементний, силікатний, гіпсовий, полімерцементний бетон; силікатна, вапняно-шлакова, вапняно-зольна цегла; теплоізоляційні магнезіальні матеріали; азбестоцементні, армоцементні та залізобетонні вироби), вапняних, цементних, гіпсових, змішаних розчинів, клейких і фарбувальних сумішей.

Література

  1. Мардер А. Матеріали будівельні // Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 157–161.
  2. Гасан Ю. Г., Пащенко Т. М. Будівельні матеріали : у 2 ч. Київ : Київський національний університет будівництва та архітектури, 2013.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Будівельні матеріали в'яжучі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Будівельні матеріали в'яжучі (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.06.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶