Бука

Бука. Художнє втілення

Бу́ка [бугімен, від англ. Boogeyman (Boogie Man, boogie monster та ін.)] — фантазійний фольклорний персонаж, який фігурує у повір’ях багатьох народів світу, різновид нічного злого духа, що полює на дітей. Ним часто залякували вередливих дітлахів, аби вгамувати та убезпечити від можливих негараздів.


Описи зовнішнього образу буки в народних повір’ях є доволі розпливчатими. Народна (і дитяча) фантазія часто змальовувала його у подобі чудовиська з роззявленою пащею, висолопленим язиком та довгим носом, за що він і отримав прізвисько «Бука носатий». Часом уявлявся у вигляді товстої, горбатої, кривої, потворної істоти, яка вночі чатує біля осель і подвір’їв, щоби викрасти дітей, або мешкає в шафі чи під дитячим ліжком.

Нерідко буку асоціювали з іншими персонажами народних вірувань, передусім домовиком, через що він сполучав у собі риси домовика та страховиська. Так, у дитячих колискових піснях буку виганяють «під сарай годувати коней», що є власною справою домовика. Подібною є й приписувана істоті здатність блукати в сутінках будинком чи двором, залякувати мешканців незрозумілими звуками, насилати на них кошмарні сновидіння. Про спільність образів домовика і буки може свідчити й етимологія, оскільки назви з індоєвропейським коренем «b(e)u» та «bh(e)u» вказують на такі значення, як-от: «надувати, здувати, наповнювати», тобто властивості, які, за віруваннями багатьох народів, мають переважно домові духи. За іншою версією, назва «бука» може походити від притаманного для всіх слов’янських мов слова «bukati», що означає «ревти, плакати», або ж видавати різноманітні звуки — мукати, бурчати.

Букою в народних повір’ях часом називали нечисту силу без визначеного образу, втаємничену істоту, яка мешкає в закинутих порожніх будівлях або лісових хащах.

Персонаж став запитаним популярною культурою, образ Бугімена-лиходія поширений у літературі (серед найвідоміших — образ, створений С. Кінгом), кінофільмах (зокрема, у фільмах жахів) і телесеріалах, комп’ютерних іграх тощо.

Література

  1. Shimabukuro K. The Bogeyman of Your Nightmares: Freddy Krueger's Folkloric Roots // Studies in Popular Culture. 2014. № 36 (2). Р. 45–65.
  2. D'Costa K. What's the Bogeyman? // Scientific American. 2016. URL: https://blogs.scientificamerican.com/anthropology-in-practice/what-is-the-bogeyman/

Автор ВУЕ

Д. В. Базик


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Базик Д. В. Бука // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бука (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.12.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶