Бульдозер

Бульдозер українського виробництва
UTRAK DM7

Бульдо́зер (від англ. to bulldoze — подрібнювати, розбивати на шматки) — самохідна машина для земляних робіт на базі трактора або тягача, обладнана навісним робочим органом — щитом (відвалом), який розміщують поза базою ходової частини. Щит може бути поворотним або неповоротним; його встановлюють перпендикулярно повздовжній осі машини або під кутом до неї. Іноді щит складається з двох шарнірно з’єднаних частин.

Історична довідка

У середині 19 ст. агроінженер Дж. Фаулер (1826–1864; Велика Британія) на базі локомобіля (транспортного засобу з паровим двигуном для шосейних і ґрунтових доріг) сконструював трактор для сільськогосподарських робіт. Перший бульдозер створено 1921 винахідниками гусеничних тракторів Б. Голтом (1849–1920) і К. Бестом (1878–1951; обидва — США). Останній 1925 заснував у США тракторну компанію «Катерпіллер» («Caterpillar»), що стала світовим лідером у виробництві тракторної та бульдозерної техніки. 1931 розпочато виробництво дизельних бульдозерів.

Використання

Бульдозери застосовують у будівництві для територіального планування, пошарового копання, переміщення ґрунтів або насипних будівельних матеріалів; у гідротехнічному будівництві — для спорудження каналів і дамб; у гірництві — для переміщення гірських порід у процесі розроблення розсипних родовищ, для розкривних і допоміжних робіт на кар’єрах, для утворення відвалів порід та рекультивації територій, формуванні відкритих складів корисних копалин тощо.

Література

  1. Луняшин П. Д. Бульдозеры изменяют мир // Золотодобыча. URL: https://zolotodb.ru/article/11351
  2. Сукач М. К., Горбатюк Є. В., Марченко О. А. Синтез землерийної і дорожньої техніки. Київ : Ліра-К, 2017. 376 с.

Автор ВУЕ

Г. І. Гайко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гайко Г. І. Бульдозер // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бульдозер (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.06.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶