Бурак, Севім

Бурак, Севім.jpg
Sevim-burak-vue.png

Бу́рак, Севі́м (тур. Burak Sevim; 29.06.1931, м. Стамбул, Туреччина — 31.12.1983, м. Стамбул, Туреччина) ― письменниця-модерніст. Писала турецькою мовою.

Бурак, Севім

(Burak Sevim)

Народження 29.06.1931
Місце народження Стамбул, Туреччина
Смерть 31.12.1983
Місце смерті Стамбул, Туреччина
Напрями діяльності літературна творчість


Життєпис

Народилася в родині моряка.

Початкову освіту отримала в 45-й школі Сулеймана Шефіка Паші Наккаштепе у кварталі Кузгунджук. Середню освіту здобула в Німецькому ліцеї.

17-річною втратила маму. У 18 років одружилася зі скрипалем Орханом Бораром. 1950 почала працювати моделлю в Інституті зрілості (Olgunlaşma Enstitüsü). Згодом поїхала до США, щоб відвідати покази мод у межах культурних заходів, організованих під керівництвом американського посла. Після повернення з США відкрила власний дім моди й ательє. 1955 народила сина Караджу, але шлюб був нещасливим, 1958 вони розлучилися. У цей період Севім почала писати оповідання й друкуватися в місцевій періодиці. 1961 познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком, художником О. Улучом.

1965 випустила збірку оповідань «Спалені палаци» («Yanık Saraylar»), що принесла їй літературне визнання. Книга взяла участь у щорічному конкурсі імені Саїта Фаїка (Sait Faik Hikâye Armağanı), але нагороди не отримала.

Упродовж 17 років нічого не друкувала (влаштувала «бойкот турецькому народу»). Цей період супроводжувався проблемами у подружньому житті. Народила доньку Ельфе. Поновився серцевий ревматизм, на який вона захворіла ще в 10-річному віці, й почалося лікування, яке тривало аж до смерті.

1976 разом із донькою поїхала до Нігерії, куди направили на роботу її чоловіка. Півтора року проживання в Африці впливають на її здоров’я, яке значно погіршилося. Після повернення вже в Лондоні їй зробили операцію. Попри поради лікарів, вона повертається до Стамбула. Погане довкілля, матеріальна скрута й сімейні проблеми негативно впливають на одужання, тож 1980 довелося повторно робити операцію. Після цього вона розлучилася з чоловіком.

Наступний період життя творчо дуже продуктивний. 1982 вона перетворює своє оповідання «Ой, Господи Єгово» («Ah Ya’Rab Yehova»), що у збірці «Спалені палаци», на п’єсу й видає під назвою «Голос господаря» («Sahibinin sesi»).

Тоді ж виходить друга книга — «Африканський танець» («Afrika dansı»). Лейтмотивом оповідань проходить тема хвороби, з якою письменниця боролася упродовж життя. Також описано враження від перебування в Нігерії. 1982 написано й п’єсу «Еверест мій владика» («Everest My Lord»), яку також називають «роман у трьох діях».

1983 померла в лікарні Хасекі, так і не закінчивши роман «Ford Mach 1». Його було завершено Н. Ґюнґьормюш та видано 1993.

Цитати

«Кожна моя книга стає відомою. Але я ― людина, яка створила все це — маю жити ізольовано від суспільства. Тому що для такої письменниці, як я, перебувати у контакті зі світом немає можливості». «Her kitabım bir olay oluyor. Ama ben, yapayalnız bu olayı yaratan insan, toplumdan soyutlanmış bir halde yaşamak zorundayım. Çünkü, benim yazdığım biçimde bir yazar için, dünyayla alışveriş kurmaya imkân yok».

 (Burak S. Beni Deliler Anlar. İstanbul : Hayykitap, 2009. S. 132).


Твори

  • Palyaço Ruşen. İstanbul : Nisan Yayınları, 1993. 150 s.
  • Ford Mach 1. İstanbul : Yapı Kredi Yayınları, 2014. 146 s.
  • Everest My Lord İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar. İstanbul : Yapı Kredi Yayınları, 2014. 100 s
  • Afrika Dansı. İstanbul : Yapı Kredi Yayınları, 2018. 76 s.
  • Sahibinin Sesi. İstanbul : Yapı Kredi Yayınları, 2018. 70 s.
  • Yanık Saraylar. İstanbul : Yapı Kredi Yayınları, 2018. 90 s.

Література

  1. Burak S. Beni Deliler Anlar. İstanbul : Hayykitap, 2009, s. 264.
  2. Koçakoğlu B. Aşkın Şizofrenik Hali Sevim Burak. Konya : Palet Yayınları, 2009. 432 s.

Автор ВУЕ

А. Г. Зеленюк

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Зеленюк А. Г. Бурак, Севім // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бурак, Севім (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
14.08.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶