Буріння похило-скероване

Бурі́ння похи́ло-скеро́ване — спосіб спорудження свердловин, які мають складний просторовий профіль і поєднують верхню вертикальну частину з ділянкою, що відхиляється від вертикалі в заздалегідь заданому напрямку, аж до горизонтальної ділянки.

Історична довідка

Масове буріння свердловин у 1920-х у США виявило випадки мимовільного відхилення окремих свердловин від вертикалі та їхнє потрапляння на сусідні видобувні ділянки. Судові позови щодо таких випадків викликали розробку невеликих гіроскопічних компасів (розробник — компанія «Sperry Sun», США), які дозволяли визначити координати вибою свердловини, що стало важливою складовою технології скерованого буріння.

Розробники способу — нафтовики Х. Дж. Істман, Р. В. Хайнс, Дж. Фейлінг (США). Уперше похило-скероване буріння здійснено 1934 з метою гасіння пожежі на нафтогазовому родовищі Конро в шт. Техас (буріння проводили кущовим способом для швидкого розкриття родовища й зменшення тиску газу, критичного для гасіння пожежі).

Спочатку похило-скероване буріння проводили роторним способом, відхиляючи бурильну колону від вертикалі за допомогою клинових відхилювачів, що потребувало періодичного виймання колони для зміни клина. Надалі застосовували турбобури (див. Буріння обертове), а процес відхилення свердловини здійснювали завдяки «згинальному вузлу» (керованому перехіднику) між нерухомою бурильною колоною та верхньою частиною вибійного двигуна (режим ковзання). При цьому поворотом колони задається азимутальний кут відхилення, а керованим «згинальним вузлом» — зенітний кут.

Першу похило-скеровану свердловину за допомогою турбобуру пробурив 1941 у селищі Бібі-Ейбат поблизу м.  Баку нафтовик Ага Нейматулла (1896–1958; Азербайджан), наукові обґрунтування способу розробив академік М. Гулізаде (1914–1994; Азербайджан). Морські похило-скеровані свердловини вперше пробурені в акваторії Каспійського моря в районі м. Баку 1946–1947.

Перші горизонтальні свердловини були пройдені похило-скерованим бурінням для нафти та газу 1992 у штатах Техас та Оклахома (США). Їхнє масове застосування пов’язане зі створенням 2001 компанією «Mitchell Energy & Development» технології видобутку газу зі сланцевих формацій і початком так званої сланцевої революції у США.

Станом на 2021 найбільша похило-скерована свердловина пробурена з платформи в Охотському морі для розробки нафтогазового родовища Чайво на шельфі о. Сахалін (2017) за технологією швидкого буріння Fast Drill компанією Exxon Mobil. Її довжина склала понад 15 км, з яких вертикальна ділянка — 900 м, відхід від вертикалі, включно з горизонтальною частиною, — 14 129 м.

Загальна характеристика

Переважно застосовують у процесі розвідки та видобутку нафти і природного газу, зокрема зі сланцевих формацій (див. Сланці). Значне поширення отримало кущове буріння, коли декілька похило-скерованих свердловин бурять із однієї загальної ділянки.

Переваги похило-скерованого буріння: збільшення розвідувальних спроможностей свердловин; можливість просування свердловини продуктивним пластом і збільшення обсягів видобутку; можливість розробки родовища, на поверхні якого проведення бурильних робіт ускладнено (під містами, прибережними зонами морів і океанів, заболоченим територіями, аварійними зонами тощо)

Додатково

Застосування Кувейтом похило-скерованого буріння нафтових свердловин призвело до звинувачень Іраку щодо перекачування Кувейтом нафти з іракського нафтового басейну Румайла й слугувало одним із приводів вторгнення Іраку в Кувейт 1990.

Використання похило-скерованого буріння свердловин як базової складової технології видобутку газу зі сланцевих формацій дозволило США з 2009 вийти на перше місце у світі з видобутку газу.

Література

  1. Коцкулич Я. С., Кочкодан Я. М. Буріння нафтових і газових свердловин. Коломия : Вік, 1999. 504 с.
  2. Devereux S. Drilling Technology in Nontechnical Language. 2nd ed. Tulsa : PennWell, 2012. 370 p.
  3. Білецький В. С., Гайко Г. І., Орловський В. М. Історія та перспективи нафтогазовидобування. Львів : Халіков Р. Х., 2019. 302 с.

Автор ВУЕ

Г. І. Гайко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гайко Г. І. Буріння похило-скероване // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Буріння похило-скероване (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.02.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶