Бібліотека Конгресу США

Бібліоте́ка Конгре́су США (лат. Library of Congress) — національна книгозбірня Сполучених Штатів Америки та дослідницький підрозділ Конгресу США. Розташована у м. Вашингтоні.

Історична довідка

Бібліотеку засновано 24.04.1800, коли уряд переміщено з м. Філадельфії до нової столиці — м. Вашингтона. На закупівлю книг виділено 5 тисяч доларів. Для добору літератури та визначення перспективи розвитку бібліотеки засновано Об’єднаний комітет.

У січні 1802 стосовно бібліотеки Конгрес прийняв другий законодавчий документ, яким установлено порядок управління. Бібліотекаря Конгресу призначав Президент, а не Конгрес. Першим Бібліотекарем став друг Президента Т. Джефферсона — Дж. Беклі (1757–1807; США).

Спочатку всі книги закуповували за кордоном. Книги, надруковані в США, з’являлися в бібліотеці як дари конгресменів. Книгозбірня не мала власного постійного приміщення, але продовжувала зростати.

24.08.1814 до м. Вашингтона ввійшли британські солдати та спалили Капітолій. Разом із ним знищено понад 3 000 документів бібліотеки. Її роботу відновлено 26.01.1815, коли Палата представників схвалила купівлю особистої бібліотеки Т. Джефферсона (6487 документів за 23 950 доларів). До 1832 фонд бібліотеки складав 24 000 одиниць.

Згодом знову сталася пожежа, яка знищила майже увесь фонд бібліотеки, що змусило Бібліотекаря Конгресу вимагати спорудження окремої будівлі для книгозбірні (будівництво розпочато 1889).

01.11.1897 відкрито найбільшу бібліотеку тогочасного світу. Будівлю виконано у стилі італійського відродження, над внутрішнім оздобленням працювало 20 скульпторів і 23 художники. Штат бібліотеки розширено з 42 до 82, також дозволено видачу книг додому.

1899 на посаду Бібліотекаря призначено Г. Патнема (1861–1955; США), який мав значний вплив на подальший розвиток книгозбірні. Він домігся збільшення фінансування; записи Континентального конгресу та особистих документів Дж. Вашингтона, Т. Джефферсона, А. Гамільтона, Дж. Медісона, Дж. Монро та Б. Франкліна з Державного департаменту передано до бібліотеки. 1901 друковані каталожні картки бібліотеки стали доступними для продажу бібліотекам усього світу.

1914 Г. Патнем заснував Службу законодавчих довідок (як окремий відділ бібліотеки). Вона надавала довідкову інформацію з метою допомогти членам Конгресу виконувати законодавчу роботу. За понад 100 років цей відділ перетворився на Дослідницьку службу Конгресу, яка збирає політичну аналітику.

Під керівництвом Г. Патнема створено окремий відділ для людей із порушеннями зору та започатковано національну програму з їх обслуговування. 29.09.1921 за розпорядженням Президента У. Гардінга оригінали Декларації незалежності та Конституції США передані до книгозбірні для їхнього збереження та демонстрації. За 40 років діяльності Г. Патнема фонд бібліотеки з 850 000 зріс до 6,4 млн одиниць зберігання, а штат — із 134 до 1 300 осіб.

03.01.1939 відкрито другу будівлю бібліотеки. 1940 Бібліотекарем став поет А. Мак-Ліш (1892–1982; США), який переглянув завдання книгозбірні та виробив принципи відбору надходжень: а) бібліотека комплектує все необхідне для роботи Конгресу; б) збирає та зберігає все, що відображає життя та досягнення народу США; в) комплектує представницьку збірку праць тих авторів, чий досвід може знадобитися чи стосуватися народу США.

Згодом його призначено помічником Держсекретаря. 1958 новим Бібліотекарем став Л. К. Мамфорд (1903–1982; США). За часів його головування засновано Міжвідомчий комітет із механізованого пошуку інформації для вивчення «проблеми застосування машинних методів для контролю бібліотечних фондів». Бібліотека розширила повноваження, фонд збільшився з 10 до 17 млн одиниць зберігання, штат співробітників — із 1600 до 4500 осіб, бюджет — із 9,5 млн доларів до 116 млн.

Наступні Бібліотекарі також підтримували курс на розширення повноважень бібліотеки. 28.05.1980 відкрито третю будівлю книгозбірні. 1981 припинено заповнення друкованих карток основного каталогу, офіційно розпочалося онлайн-каталогування фондів. 1994 відкрито офіційний сайт книгозбірні та запущено програму «National Digital Library», спрямовану на оцифрування першоджерел, пов’язаних із вивченням американської історії.

08.09.2001 відбувся перший щорічний Національний книжковий фестиваль.

21.04.2009 започатковано Всесвітню цифрову бібліотеку — проект Бібліотеки Конгресу США за підтримки ЮНЕСКО. Партнерами були національні бібліотеки та культурні організації в Бразилії, Китаї, Єгипті, Мексиці, РФ, Франції, Швеції, Уганді, США та інших місцях світу.

Приміщення

Бібліотека Конгресу займає три приміщення на Капітолійському пагорбі:

  • будівлю Т. Джефферсона (1897) — оригінальне окреме приміщення (головний корпус) Бібліотеки Конгресу;
  • будівлю Дж. Адамса, побудовану 1938;
  • меморіальну будівлю Дж. Медісона, відкриту 1980.

Структура

Бібліотека має підрозділи:

  • Офіс Бібліотекаря (загальна відповідальність за управління бібліотекою);
  • Дослідницька служба Конгресу (надає професійну політичну аналітику);
  • Бюро авторського права (керує національними законами про авторське право);
  • Відділ бібліотечних колекцій та послуг (обслуговує фонд бібліотеки, забезпечує виявлення, опис та збереження документів).

Бібліотечний фонд

Загальний фонд становить понад 173 млн одиниць зберігання (2021). Він містить понад 51 млн каталогізованих книг та інших друкованих матеріалів 470 мовами світу, понад 75 млн рукописів, зберігає найбільшу колекцію рідкісних книг у Північній Америці (понад 700 000 томів) та найбільшу в світі колекцію юридичних матеріалів, фільмів, карт, нот і звукозаписів. Кожного робочого дня фонд бібліотеки поповнюють на понад 10 000 одиниць. Одним із найбільших скарбів бібліотеки є Біблія Гутенберга, одна з трьох ідеальних копій на пергаменті у світі.

Послуги

На базі наявного бібліотечного фонду бібліотека надає такі послуги:

  • видача книг, документів, інших носіїв інформації з власного фонду;
  • каталогізація наявних публікацій та їхнє оцифрування, створення електронних бібліотек;
  • бібліографічне інформування про надходження до фонду;
  • планування, організація та проведення виставкових заходів, семінарів, лекцій та екскурсій.

Значення

Бібліотека Конгресу США — одна з найбільших бібліотек світу, що поширює діяльність не лише на США, а й на 260 країн світу. Вона розробляє та розвиває стандарти і проекти, що мають вплив на бібліотеки всього світу.

Література

  1. Стрішенець Н. Бібліотека Конгресу США: основні етапи розвитку // Бібліотечний вісник. 2000. № 5. С. 42–47.
  2. Семесько В. Бібліотека Конгресу США: зарубіжний досвід // Вісник Книжкової палати. 2015. № 1. С. 17–19.
  3. Рибачок О. М. Стратегія Бібліотеки конгресу США в галузі створення Національної цифрової бібліотеки у 1995–2015 роках // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. 2016. № 4. С. 44–50.
  4. About the Library // Library of Congress. URL: https://www.loc.gov/about/

Автор ВУЕ

Д. М. Панчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Панчук Д. М. Бібліотека Конгресу США // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бібліотека Конгресу США (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶