Біблія Гутенберга

Екземпляр Біблії Гутенберга у Майнці

Бі́блія Гу́тенберга, 42-рядкова Біблія — перше друковане видання Вульгати фоліо в Європі, яке опублікував Й. Гутенберг у 1450-х. Вихід видання вважають початком історії друкарства в Європі.

Роботу над Біблією Й. Гутенберг розпочав 1452 у м. Майнці (тепер Німеччина), а закінчив до середини 1456. За цей час надруковано 180 примірників, з них 45 на пергаменті, решта — на італійському папері з водяними знаками.

В основі тексту — латинський переклад Святого Письма (Вульгата), який виконав Єронім Стридонський упродовж 380–420. Його екземпляр зберігався в бібліотеці кардинала Дж. Мазаріні.

Біблія складалася з двох томів (Старий Завіт і Новий Завіт) загальним обсягом 1 272 сторінки, 641 аркуш, на яких уміщалося 42 рядки тексту. Тому іменують 42-рядковою. Шрифт видання, який спеціально створив Й. Гутенберг, був максимально наближений до тогочасного рукописного письма.

Завдяки ілюмінуванню кожен примірник ставав унікальним, покупець видання мав змогу замовити ілюмінацій і орнаментації на свій смак. За визначні технічні та художні характеристики книга стала своєрідним еталоном для поколінь видавців і друкарів.

Усього збереглися 49 примірників Біблії. Вважають однією з найдорожчих книг у світі. 1979 Вюртемберзька бібліотека м. Штутгарта придбала екземпляр на папері за 2 млн 200 тис. доларів.

Література

  1. Кестнер И. Иоганн Гутенберг / Пер. с нем. Львов : Вища школа, 1987. 84 с.
  2. Тимошик М. С. Історія видавничої справи. 2-ге вид., випр. Київ : Наша культура і наука, 2007. 496 c.
  3. Мак-Люен М. Галактика Ґутенберґа: Становлення людини друкованої книги / Пер. з англ. 3-тє вид. Київ : Ніка-Центр, 2011. 392 с.
  4. Сенченко М. І., Сенченко О. М. Від ери Гутенберга до ери Цукерберга... Переваги і недоліки сприйняття друкованого та електронного тексту. Київ : Ліра-К, 2021. 128 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Біблія Гутенберга // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Біблія Гутенберга (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.03.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶