Білопечериця довгокоренева

Білопечери́ця довгокорене́ва (Leucoagaricus barssii) — сапротрофний гриб із родини печерицевих, занесений до Червоної книги України.

Характеристика

Гриб досить великий (шапинка до 9 см діаметром) найбільше схожий на тих представників спорідненого роду печериця (Agaricus), які мають коричнювату лускату шапинку, проте відрізняється від них навіть у дозрілому стані білим забарвленням пластинками гіменофору, а також ніжкою з виразно коренеподібною основою.

Спосіб життя

Гриб відноситься до так званих гумусових сапротрофів, і живиться за рахунок готових органічних речовин, що містяться в ґрунті. Трапляється як у лісах, парках і садах, так і в степах, на полях та галявинах.

Географічне поширення

Поширений у Європі, Азії, Африці, Північній і Південній Америці, Австралії. В Україні відомо лише 4 місцезнаходження.

Охорона

Занесений до Червоної книги України. Жодне з відомих місцезнаходжень не перебуває під охороною. Виділений в чисту культуру, яка зберігається в колекції ННЦ «Інститут біології та медицини» Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Практичне значення

Бере участь у ґрунтотворенні, як мінералізатор гумусу. Містить біологічно-активні речовини.

Література

  1. Вассер С. П. До вивчення Basidiomycetes Української РСР. V. Нові та рідкісні види з родини Agaricaceae Cohn (порядок Agaricales Clem.) 4 // Український ботанічний журнал. 1976. Т. 33. № 5. С. 493–497.
  2. Червона книга України. Рослинний світ / За ред. Я. П. Дідуха. Київ : Глобалконсалтинг, 2009. 911 с.
  3. Бабенко О. А., Попова О. М. Нові місцезнаходження двох рідкісних видів макроміцетів у північно-західному Причорномор’ї (Україна) // Український ботанічний журнал. 2013. Т. 70. № 4. С. 547–551.
  4. Макаренко О. М., Рудик М. П., Позур В. В. та ін. Вплив культуральної рідини та екстракту міцелію гриба Leucoagaricus macrorhizus на киснезалежний метаболізм перитонеальних макрофагів мишей // Буковинський медичний вісник. 2013. Т. 17. № 1 (65). С. 64–67.
  5. Heluta V. P., Sukhomlyn M. M. Distribution in Ukraine and Cultural Features of a Rare Fungus Leucoagaricus barssii (Agaricales, Basidiomycota) // Biological Diversity and Conservation. 2015. № 8/3. P. 1–5.

Автор ВУЕ

М. П. Придюк


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Придюк М. П. Білопечериця довгокоренева // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Білопечериця довгокоренева (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
28.07.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶