Бінокль

Біно́кль (фр. binocle, від лат. bini — пара, два і лат. oculus — око) — оптичний прилад із двох паралельних зорових труб для візуального спостереження двома очима предметів, що знаходяться на значній віддалі, а також для вимірювання кутів та відстаней.

Історична довідка

Історія створення бінокля пов’язана із винаходом зорової труби на початку 17 ст. Перший бінокль сконструював Г. Галілей, поєднавши в один прилад дві зорові труби паралельно одна одній (1609). Цей прилад мав невелике збільшення і став прототипом сучасного театрального бінокля. Призмова оптика, винайдена Й. Кеплером 1611, допомогла удосконалити наявні напрацювання найпростішого бінокля, значно збільшити якість зображення, покращити збільшення в кількадесят разів і збільшити кут поля зору.

Характеристика

Конструктивні особливості

Бінокль складається із двох зорових труб, які з’єднані так, що їхні оптичні вісі паралельні. Оптична схема бінокля складається зі збірного об’єктива, який переважно є системою із двох склеєних лінз, та окуляра.

Технічні показники

Основні характеристики —збільшення, кут поля зору та роздільна здатність, світлосила — визначаються аналогічно до зорових труб.

Дійсне, зменшене й перевернуте зображення предмета, який знаходиться на значній віддалі, розміщене в фокальній площині об’єктива або поблизу неї, розглядається в окуляр бінокля, як в лупу. Здатність бінокля збільшувати радіус стереоскопічного зору, який для неозброєного ока складає 1350 м, називається пластичністю. При спостереженні в бінокль радіус стереоскопічного зору збільшується у стільки разів, у скільки віддаль між осями об’єктивів більше віддалі між осями очей.

Класифікація

Існує кілька видів біноклів. За розмірами розрізняють класичний і компактний біноклі. За принципом фокусування виокремлюють біноклі з центральним фокусуванням та фокусуванням нарізно (на кожному окулярі окремо). За технічними параметрами біноклі поділяють на театральні (із зоровою трубою Галілея; дозволяє спостерігати за предметами без змін їхньої орієнтації) та польові (із зоровою трубою Кеплера; слугують для спостереження на значних відстанях із можливістю вимірювати віддалі до предметів).

У біноклі з зоровою трубою типу Галілея в ролі окуляра використано розсіювальну лінзу, яка розміщується перед площиною дійсного зображення; довжина зорової труби цього типу завжди менша фокусної віддалі об’єктива; зображення в цьому випадку одержують уявне і пряме. Зорові труби Галілея мають просту конструкцію і малі втрати яскравості, але через обмежений кут зору використовуються в біноклі зі збільшенням від 2 до 4 крат, наприклад у театральних біноклях.

У біноклі з зоровою трубою типу труби Кеплера окуляр є збірною системою із перевернутим зображенням в окулярі. Пряме зображення одержують шляхом розміщення між об’єктивом і окуляром повертаючої системи, наприклад системи Малофєєва-Порро, яка складається з двох прямокутних призм із двома відбиваючими гранями, що розміщені перпендикулярно одна до другої. Така система дозволяє також значно скоротити загальну довжину приладу. Бінокль цього типу часто називають призмовим. Враховуючи те, що площина створюваного об’єктивом дійсного проміжного зображення в зоровій трубі Кеплера розміщається між об’єктивом і окуляром, то в цій площині в одній із зорових труб встановлюють кутомірну сітку, за допомогою якої можна вимірювати кути та відстані. Бінокль цього типу має збільшення 6, 8 і 15 крат при куті зору відповідно 10°, 8°30' і 4°.

Застосування

Спостереження через бінокль зменшує стомлення очей і полегшує сприйняття предметів, які розміщені на різних віддалях від спостерігача за рахунок збільшення радіусу стереоскопічного зору.

Додатково

Коефіцієнт пропускання, від якого залежить світлосила приладу, в біноклі Галілея складає близько 0,8, а в призмовому (через велике число відбивань) — близько 0,5. Просвітлення оптики дозволяє довести цю величину до 0,9 для бінокля Галілея і до 0,75 для призмового бінокля.

Література

  1. Мальцев М. Д., Каракулина Г. А. Прикладная оптика и оптические измерения. Москва : Машиностроение, 1968. 471 с.
  2. Физический энциклопедический словарь / Под ред. А. М. Прохорова. Москва : Советская энциклопедия, 1984. 944 с.

Автор ВУЕ

М. І. Довгошей


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Довгошей М. І. Бінокль // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бінокль (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.06.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶