Біфштекс

Біфште́кс (англ. beefsteak, beef-steak, від beef, первісно — бик, корова, яловичина, з давньофранц. buef — бик, яловичина, лат. bos, bovis — бик і англ. steak — шматок м’яса для смаження, з давньоскандинав. steik — смажене м’ясо) — англійська національна страва зі смаженої яловичини; набула поширення у світовій кухні.

Біфштекс

Перші згадки про приготування біфштекса фіксують у 15 ст. У середньовіччі біфштекс готували зі шматків м’яса, що залишалися після розрізання туші на частини. Згодом стали використовувати великі порційні шматки, які обсмажували на вогні.

У 19 ст. біфштекс став популярним у США, де його почали готувати на сковороді або грилі. В українській кухні страва зі смаженої порційно нарізаної яловичини з’явилася на початку 20 ст. (відома тоді як «товканець»).

Класичний натуральний біфштекс готують із провісного яловичого м’яса, яке витримують підвішеним у провітрюваному приміщенні не менше двох тижнів після забою при температурі + 4–8 °C. Вирізку або філейну частину порційно нарізають упоперек волокон і смажать у власному соку (на ґратах на сильному вогні 10–15 хвилин) без додавання солі чи інших приправ. Середину біфштекса зазвичай лишають сирою або вологою. Під час сервірування на біфштекс кладуть шматок вершкового масла і посипають прянощами.

Із часом з’явилося багато рецептів біфштекса. Страву стали готувати з різних видів м’яса (зокрема і подрібненого, рубаного), а також риби. Зазвичай біфштекс використовують як компонент сендвічів (бургерів) або як самостійну страву в поєднанні з овочами, картоплею, грибами, соусами тощо.

В європейській і північноамериканській кухні біфштекси класифікують за ступенем просмажування (залежить від температури та тривалості смаження):

  • з кров’ю (англ. rare);
  • непросмажений (англ. medium rare);
  • середній (англ. medium);
  • майже просмажений (англ. medium well);
  • добре просмажений англ. (well done).

У 21 ст. біфштекс залишається популярною стравою в багатьох кухнях світу, зокрема і в українській.

Література

Франко О. Ф. Практична кухня. 2-ге вид. Львів : Каменяр, 1992. 237 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Біфштекс // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Біфштекс (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
07.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶