Бієнале

Бієна́ле (італ. biennale, букв. — дворічний, від лат. bi…, з bis — двічі та annus — рік) — публічний захід (виставка, фестиваль, конкурс), який відбувається один раз на два роки та показує здобутки окремої галузі. Термін закріпився за мистецькими подіями, але поширюється також на заходи промислового, сільськогосподарського, освітнього та іншого напрямів.

Історична довідка

Перше мистецьке бієнале відбулося 1895 у м. Венеції (Італія).

Від 1907 захід став міжнародним. З 1920 Україна брала участь у складі СРСР, з 2001 — як незалежна держава.

У 21 ст. загальна кількість бієнале в світі невідома. Ініціативна група американських популяризаторів заходу розробила інтерактивну карту масштабних бієнале.

Серед сучасних бієнале: Паризьке бієнале (відбувається з 1959), Бієнале мистецтв у Сан-Паулу (з 1951), Чиказьке архітектурне бієнале (з 2014), «Маніфеста» (мандрівне бієнале європейського мистецтва; з 1996), Бієнале фотографії, або Зустрічі у Бамако (з 1994), Сіднейське бієнале (з 1973), Шанхайське бієнале (з 1996) та інші.

Характеристика

Прототипом мистецьких бієнале є Венеційське бієнале. Для бієнале властивий колективний або індивідуальний проєкт актуального мистецтва країни-учасниці з назвою, концепцією та куратором. Захід має міжнародний рівень, хоча його проводять локально. Під час відбору учасників і проголошення переможців конкурсної частини залучають експертне журі.

Кожне бієнале має тему, країнам-учасницям надають окремі павільйони. Показником якості підготовки митців є реалізація творчого задуму спеціально для бієнале.

Бієнале в Україні

У незалежній Україні Перше мистецьке бієнале «Імпреза» проходило 1989–1997 у м. Івано-Франківську.

2003 у м. Харкові започатковано бієнале молодіжного мистецтва «NonStopMedia».

З 2005 діє конкурс-фестиваль творчої молоді «Бієнале сучасного мистецтва» національного рівня, з 2017 проводиться в обласних центрах (2017 — у м. Києві, 2019 — у м. Харкові).

Від 2015 організовано Київське бієнале — міжнародний захід із сучасного мистецтва.

З весни 2020 через обмеження під час пандемії, викликаної коронавірусною інфекцією, бієнале в Україні не відбувалися.

Значення

Бієнале демонструють здобутки актуального мистецтва, формують комунікацію між митцями та сприяють включенню національного мистецтва до загальносвітового художнього процесу. Молоді митці отримують позитивну репутацію в професійних колах. Локації, обрані для проведення, набувають привабливого іміджу для туристів (див. Туризм).

Додатково

59-е Венеціанське бієнале було відкладено через пандемію, викликану коронавірусом, і перенесено на 2022. Україну репрезентували, зокрема, мистецький проєкт «Фонтан виснаження. Висока вода» (художник П. Маков), картини М. Примаченко тощо.

Література

  1. Сом-Сердюкова О. Венеціанське бієнале та український контекст // Сучасне мистецтво. 2005. Вип. 2. С. 232–238.
  2. Сидор О. В. «Молоде мистецтво» України на Венеційських бієнале початку ХХІ століття // Сучасні проблеми художньої освіти в Україні. 2015. Вип. 10. С. 95–98.
  3. Directory of Biennials // Biennial Foundation. URL: https://www.biennialfoundation.org/network/biennial-map/

Автор ВУЕ

Н. Є. Шолухо


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шолухо Н. Є. Бієнале // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бієнале (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.10.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶