ВУЕ

Постанови Президії НАН України

Постанова Президії НАНУ України № 241 від 29 листопада 2012 року

Про підготовку та видання «Великої української енциклопедії»

У світовому науковому і культурному просторі значного поширення набула практика створення фундаментальних енциклопедичних видань, що всебічно висвітлюють розвиток людської цивілізації, внесок країн і народів у світову історію та культуру. Такі видання, як Французька енциклопедія, Британська енциклопедія, російський «Енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона», є справжнім науковим і культурним надбанням не лише своїх країн, а й усього людства.

На сучасному етапі здійснюється активна робота з підготовки та оновлення універсальних енциклопедій у Франції, Німеччині, Росії, Білорусі, Литві, Казахстані та інших державах. Зокрема, цього року вийшов черговий 20-й том 30-томної «Великої російської енциклопедії», яка створюється згідно з Указом президента Російської Федерації за наукового керівництва Російської академії наук.

В умовах інтеграції України у світове співтовариство назріла нагальна потреба у створенні фундаментальної універсальної енциклопедії як найвищого узагальнення і систематизації знань про Україну і світ. Виконання цієї задачі можливе шляхом актуалізації значного досвіду, який має НАН України у підготовці фундаментальних енциклопедичних видань. Зокрема, в радянський період в Україні було видано фундаментальну «Українську радянську енциклопедію» (перше видання в 1959 – 1965 рр. у 17 томах накладом 80 тисяч примірників; друге – в 1974 – 1985 рр. У 12 томах накладом 100 тисяч примірників, враховуючи переклад на російську мову). Реалізацією цього проекту успішно керував академік АН УРСР М. П. Бажан, провідні вчені Академії були активно задіяні в підготовці енциклопедії.

Проте, незважаючи на згадані вагомі здобутки, в Україні досі не створено фундаментальної універсальної енциклопедії, в якій було б всебічно представлено сучасне наукове осмислення картини світу, історії людської цивілізації, внеску в неї України. Крім того, з огляду на великий поступ інформаційних технологій в новітню добу слід звернути особливу увагу на необхідність, поряд з підготовкою друкованої версії енциклопедії, видання її відповідника на електронних носіях.

Враховуючи зазначене, а також відповідно до підпункту 3 пункту 2 Указу Президента України від 15.12.2006 № 1088/2006 «Про проведення в Україні у 2007 році Року української книги», Президія НАН України постановляє:

1. Започаткувати видання багатотомної «Великої української енциклопедії» (далі – Енциклопедія) у друкованій та електронній формах.

2. Призначити директора Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України академіка НАН України Ю. А. Левенця головою Головної редакційної колегії з підготовки та видання багатотомної «Великої української енциклопедії». Академіку НАН України Ю. А. Левенцю до 20.12.2012 подати на затвердження Президії НАН України пропозиції щодо складу Головної редакційної колегії Енциклопедії з урахуванням відповідних пропозицій секцій та відділень НАН України.

3. Визначити базовими установами НАН України з підготовки та видання «Великої української енциклопедії» Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України (академік НАН України Ю. А. Левенець) та Інститут енциклопедичних досліджень НАН України (М. Г. Железняк).

4. Відділенню історії, філософії та права НАН України (академік НАН України О. С. Онищенко), Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України (академік НАН України Ю. А. Левенець) та Інституту енциклопедичних досліджень НАН України (М. Г. Железняк).

4.1. У місячний термін розробити і подати на розгляд Президії НАН України проекти Концепції Державної цільової наукової та національно-культурної програми «Велика українська енциклопедія» й відповідної програми для подальшого їх подання у І кварталі 2013 р. на розгляд Кабінету Міністрів України.

4.2. Забезпечити у 2013 р. підготовку та видання із залученням провідних фахівців установ НАН України Словника Енциклопедії за фінансової підтримки Державного комітету телебачення і радіомовлення України у межах програми «Українська книга».

4.3. Спільно з Науково-організаційним відділом Президії НАН України (член-кореспондент НАН України В. Л. Богданов) підготувати звернення до Президента України щодо підтримки на державному рівні справи створення Енциклопедії.

5. Секціям та відділенням НАН України надавати базовим установам НАН України необхідну допомогу у підготовці матеріалів до «Великої української енциклопедії» та Словника Енциклопедії.

6. Вважати, що підготовка та видання багатотомної «Енциклопедії сучасної України», яка здійснюється Інститутом енциклопедичних досліджень НАН України у межах державного замовлення на випуск друкованої продукції, є пріоритетним напрямом науково-видавничої діяльності НАН України.

7. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Відділення історії, філософії та права НАН України (академік НАН України О. С. Онищенко) та Науково-організаційний відділ Президії НАН України (член-кореспондент НАН України В. Л. Богданов).

Президент Національної академії наук України академік НАН України Б. Є. Патон

Перший заступник головного вченого секретаря Національної академії наук України член-кореспондент НАН України В. Л. Богданов

Постанова Президії НАН України № 268 від 18 листопада 2015 року

Про хід підготовки «Великої української енциклопедії»

Заслухавши та обговоривши співдоповіді голови Головної редакційної колегії «Великої української енциклопедії» академіка НАН України В. М. Локтєва та директора Державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво» доктора історичних наук А. М. Киридон, Президія Національної академії наук України відзначає, що на виконання Указів Президента України від 02.01.2013 № 1/2013 «Про Велику українську енциклопедію» та від 12.01.2015 № 7/2015 «Питання підготовки та видання Великої української енциклопедії», розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.03.2013 № 172-р «Про заходи щодо виконання Указу Президента України від 02.01.2013 № 1/2013 «Про Велику українську енциклопедію», постанови Президії НАН України від 29.11.2012 № 241 «Про підготовку та видання «Великої української енциклопедії», розпоряджень Президії НАН України від 11.02.2013 № 86 «Про створення робочої групи з підготовки Словника Великої української енциклопедії» та від 07.05.2013 № 315 «Про участь НАН України у виконанні плану заходів щодо підготовки та видання протягом 2013-2020 років «Великої української енциклопедії», постанов Президії НАН України від 11.07.2014 № 167 «Про стан підготовки «Великої української енциклопедії» та від 21.10.2015 № 248 «Про внесення змін до складу Науково–редакційної ради та Головної редакційної колегії «Великої української енциклопедії» здійснюється підготовка фундаментального видання — багатотомної «Великої української енциклопедії» (далі —Енциклопедія, ВУЕ).

За час роботи над підготовкою Енциклопедії фахівцям НАН України спільно із співробітниками ДНУ «Енциклопедичне видавництво» вдалося досягти низки позитивних результатів. Зокрема, затверджено Концепцію створення ВУЕ (постанова Президії НАН України від 11.12.2013 № 162 «Про хід підготовки «Великої української енциклопедії»), склад Комісії НАН України з лінгвістичного забезпечення створення Енциклопедії (розпорядження Президії НАН України від 21.03.2014 № 181 «Про комісію НАН України з лінгвістичного забезпечення створення «Великої української енциклопедії»), оновлено склад Науково–редакційної ради та Головної редакційної колегії ВУЕ (постанова Президії НАН України від 21.10.2015 № 248 «Про внесення змін до складу Науково–редакційної ради та Головної редакційної колегії «Великої української енциклопедії»). 11 листопада 2015 р. відбулося чергове засідання Головної редакційної колегії «Великої української енциклопедії».

У співпраці з галузевими національними академіями наук України, Міністерством освіти і науки України, Міністерством культури України підготовлено Словник ВУЕ обсягом близько 70 000 гасел. Протягом 2015 р. вдосконалено та відредаговано Словник ВУЕ на літеру «А», який зараз проходить наукову експертизу фахівців установ НАН України та вищих навчальних закладів.

Співробітниками ДНУ «Енциклопедичне видавництво» розпочато підготовку макета друкованого видання та портальної версії І тому Енциклопедії. До написання статей залучено провідних вітчизняних і закордонних фахівців із усіх напрямів наукових знань. Діє новий сайт ВУЕ (http://vue.gov.ua), на якому відображено інформацію щодо поточного стану розвитку проекту. Ведеться робота зі створення порталу для електронної версії ВУЕ. Розроблено методичні рекомендації для авторів і редакторів Енциклопедії. У рамках програми підготовки ВУЕ, за активної участі представників НАН України 3 листопада 2015 р. проведено круглий стіл «Наукові засади та теоретико–методологічні принципи створення сучасних енциклопедій».

Водночас залишається низка нерозв’язаних проблем. Насамперед це серйозні фінансові труднощі, пов’язані з відсутністю необхідного державного фінансування підготовки ВУЕ. Обсяги робіт зросли, натомість фінансування ДНУ «Енциклопедичне видавництво» (за наданою ним інформацією) зменшилося. Так, у 2014 р. воно становило 4 млнгрн., а на 2015 р. виділено лише 2 млн 200 тис. грн. На 2016 р. зазначена установа подала бюджетний запит на 9,5 млнгрн., а буде виділено лише 2,6 млнгрн., що ледь покриє витрати на виплату заробітної плати. Через відсутність належного бюджетного фінансування неможливо повністю укомплектувати штат необхідними фахівцями. Ще однією перешкодою на шляху реалізації визначених завдань щодо створення Енциклопедії є відсутність відповідного забезпечення комп’ютерною технікою та новітніми технічними засобами. На сьогодні відсутні кошти на оплату авторських гонорарів за підготовку статей провідним фахівцям НАН України, національних галузевих академій наук, вищих навчальних закладів України. Це стає причиною відмови деяких науковців і керівників академічних установ від участі у написанні статей до ВУЕ. Внаслідок цього з’являються пробіли у реєстрі готових статей, а також відсутня достатня кількість авторів за окремими напрямами наукових знань, що суттєво гальмує процес створення ВУЕ та негативно позначається на її науковому рівні.

Враховуючи виняткову важливість забезпечення підготовки і видання «Великої української енциклопедії», Президія НАН України постановляє:

1. Співдоповіді «Про хід підготовки «Великої української енциклопедії» взяти до відома.

2. Спільно з Держкомтелерадіо України та ДНУ «Енциклопедичне видавництво»:

2.1. У тижневий термін порушити клопотання перед Кабінетом Міністрів України щодо розроблення плану заходів із підготовки та видання протягом 2015–2026 років багатотомної «Великої української енциклопедії» в електронному і паперовому вигляді та відповідного фінансового забезпечення реалізації зазначеного науково–видавничого проекту.

2.2. У двотижневий термін підготувати клопотання до Міністерства освіти і науки України щодо залучення провідних фахівців вищих навчальних закладів України до підготовки Енциклопедії.

3. Затвердити «Положення про Головну редакційну колегію «Великої української енциклопедії» (додаток).

4. Відділенню інформатики НАН України спільно з ДНУ «Енциклопедичне видавництво» у місячний термін подати узгоджені пропозиції щодо застосування розробок установ відділення при створенні порталу ВУЕ.

5. Академікам–секретарям відділень НАН України забезпечити виконання п. 6 постанови Президії НАН України від 11.07.2014 № 167 «Про стан підготовки «Великої української енциклопедії» щодо дозволу співробітникам установ і організацій НАН України включати до їхніх індивідуальних річних робочих планів або звітів з виконання наукових досліджень матеріали/статті, підготовлені для «Великої української енциклопедії».

Керівникам установ і організацій НАН України розглядати роботу з підготовки та написання їх співробітниками статей до Енциклопедії як пріоритетне завдання.

6. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на Науково–організаційний відділ Президії НАН України.

Президент

Національної академії наук України

академік НАН України Б. Є. Патон

Головний учений секретар

Національної академії наук України

академік НАН України В. Л. Богданов


                                                                    ДОДАТОК
                                                 до постанови Президії НАН України
                                                            від 18.11.2015 № 268
                                                                ПОЛОЖЕННЯ
                                      ПРО ГОЛОВНУ РЕДАКЦІЙНУ КОЛЕГІЮ
                                    «ВЕЛИКОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ЕНЦИКЛОПЕДІЇ»

1. Загальні положення

1.1. Положення про Головну редакційну колегію «Великої української енциклопедії» (далі — Положення) розроблено відповідно до чинного законодавства України.

1.2. Положення визначає статус, загальні організаційні та функціональні засади діяльності Головної редакційної колегії «Великої української енциклопедії» (далі —редколегія).

2. Статус редколегії

2.1. Редколегія є органом, що здійснює наукове і методичне керівництво процесом підготовки та видання Великої української енциклопедії (далі — ВУЕ).

2.2. Редколегія діє на громадських засадах за колегіальним принципом.

2.3. Редколегія формується з авторитетних науковців, а також визнаних фахівців наукових напрямів.

2.4. Редколегія взаємодіє з Державною науковою установою «Енциклопедичне видавництво» з питань підготовки та видання ВУЕ.

2.5. У своїй діяльності редколегія керується чинним законодавством України, підзаконними нормативно–правовими актами, цим Положенням, а також рішеннями редколегії.

3. Функції редколегії

3.1. Головними завданнями редколегії є:

– сприяння забезпеченню координації дій Президії НАН України, структурних підрозділів НАН України та Державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво» з питань підготовки та видання ВУЕ;

– участь у розробці концептуальних засад ВУЕ;

– підготовка пропозицій щодо змістовного наповнення томів ВУЕ;

– визначення шляхів, механізмів та способів вирішення проблемних питань, які виникають під час підготовки та видання ВУЕ;

– сприяння залученню співробітників установ НАН України та закладів освіти до процесу створення ВУЕ;

– рецензування матеріалів на предмет їх готовності до публікації (для паперової та електронної версій видання);

– прийняття рішення, за погодженням з Вченою радою ДНУ «Енциклопедичне видавництво», про рекомендацію до друку та перевидання томів ВУЕ; їх перекладу іноземними мовами у друкованому та/або електронному вигляді.

4. Склад та організація діяльності редколегії

4.1. Керівництво роботою редколегії здійснює голова. Голова редколегії затверджується Президією НАН України.

4.2. До складу редколегії, крім голови, входять: заступники голови редколегії, відповідальний секретар редколегії, члени редколегії (науковці НАН України, представники Державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво», представники головного розпорядника —Державного комітету телебачення і радіомовлення України, фахівці вищих навчальних закладів, наукових установ).

4.3. Персональний склад редколегії затверджується Президією НАН України.

4.4. Зміни складу редколегії відбуваються за необхідності і здійснюються Президією НАН України або, за її дорученням, головою редколегії за узгодженням з керівництвом ДНУ «Енциклопедичне видавництво».

4.5. Для оперативного вирішення конкретних питань можуть створюватися робочі групи з представників редколегії у складі не менше трьох осіб. Робоча група складає протокол, де фіксує рішення відповідно до результатів засідання.

4.6. Формою роботи редколегії є засідання, які проводяться за потреби, але не менше одного разу на рік.

4.7. Рішення з питань, що розглядаються на засіданнях редколегії, приймаються більшістю голосів від кількості присутніх на засіданні членів редколегії. У разі рівного розподілу голосів голос голови редколегії є ухвальним.

4.8. Засідання редколегії може скликатися головою редколегії за власної ініціативи, за пропозицією не менше ніж однієї третини складу редколегії або ж за ініціативи керівництва Державної наукової установи «Енциклопедичне видавництво».

4.9. Рішення редколегії оформлюється протоколом, який підписують голова та відповідальний секретар. Протокол засідання редколегії повинен бути остаточно оформлений у термін не більше, ніж п’ять робочих днів із дати проведення засідання. Окремі думки членів редколегії, висловлені у письмовій формі, додаються до протоколу та є його невід’ємною частиною.

4.10. Контроль за виконанням рішень редколегії здійснює голова редколегії та, за його дорученням, заступники голови редколегії.

5. Права та обов’язки голови редколегії, членів редколегії та відповідального секретаря редколегії

5.1. Голова редколегії:

– у своїй діяльності керується чинним законодавством України, підзаконними нормативно–правовими актами, цим Положенням;

– здійснює загальне керівництво роботою редколегії;

– організовує та контролює роботу редколегії;

– скликає засідання редколегії та головує на них;

– затверджує порядок денний засідання редколегії;

– підписує видання томів ВУЕ до друку (або, за його дорученням, один із заступників голови редколегії);

– забезпечує високий науковий рівень видання;

– сприяє залученню до підготовки ВУЕ провідних учених у визначеній галузі;

– вносить пропозиції щодо складу редколегії ВУЕ, у тому числі заступників голови редколегії та відповідального секретаря;

– сприяє забезпеченню дотримання Закону України «Про авторське право і суміжні права».

5.2. Заступники голови редколегії:

– заступають голову редколегії у разі його відсутності за його дорученням;

– координують роботу редколегії за окремими напрямами.

5.3. Члени редколегії:

мають право:

– вносити пропозиції щодо позачергового скликання засідання редколегії, внесення змін до порядку денного засідань;

– висловлювати у письмовій формі окрему думку у разі незгоди з рішеннями редколегії.

зобов’язані:

– керуватися у своїй діяльності чинним законодавством України та цим Положенням;

– сприяти процесу створення ВУЕ;

– нести спільну відповідальність за належний науковий рівень підготовки ВУЕ.

5.4. Відповідальний секретар редколегії:

– за дорученням голови редколегії забезпечує підготовку засідань редколегії;

– веде та оформляє протоколи засідань редколегії;

– забезпечує зв’язок із членами редколегії;

– здійснює комунікацію з питань, пов’язаних із підготовкою та виданням ВУЕ.

Головний учений секретар

Національної академії наук України

академік НАН України В. Л. Богданов

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶