Велес

Кумир Святовита та його рельєфи
PosagZeZbrucza.jpg

Ве́лес, Во́лос — у давньослов’янській міфології — бог, наділений багатьма функціями: покровитель землеробства та свійської худоби, ремесел і торгівлі, достатку, цілительства, музики й поезії; ймовірно, володар підземного світу і таємних знань, опікун волхвів, суддя (свідок присяги, клятви).

Етимологія й семантика імені

За припущеннями, образ Велеса сформувався у давніх слов’ян на межі мисливського й землеробського етапів розвитку. Знаходять підстави вважати Велеса архаїчним верховним божеством праслов’янського періоду, яке з часом поступилося місцем молодшим богам, як-от Сварог і Перун.

Етимологія імені дискусійна: назву виводять, зокрема, від південнослов. vels, vols-, що пов’язане з volst' — волость, влада, voldeti — володіти; від старослов. веле — великий, а також воля — повелитель, або веле, вельми — дуже, багато, сила та ін. Форму імені «Волос» вважають пізнішою та пов’язують з лексемою волос — волосся, шерсть, волохатість, що підтверджує функцію опіки над свійською худобою (скот, череда означали багатство назагал).

Письмові згадки. Культ

«Слово о полку Ігоревім» називає легендарного співця Бояна «Велесовим внуком», звідси реконструкція уявлень про Велеса як покровителя співців, поетів (а можливо — і мудреців-волхвів). «Повість минулих літ» називає його «скотнім Богом». Літопис від 907, угода Святослава від 971 згадують, що руси складали клятви перед «Перуном і Велесом», а відтак свідчать про значно вищі священні повноваження Велеса як сторожа клятви й присяги. Дійшли й інші рукописні згадки.

На кумирі-пантеоні Святовита (див. Збручанський ідол) образ Велеса триликий, він тримає на плечах усю світобудову з богами й людьми (за реконструкцією Б. Рибакова), що може вказувати на його зв’язок з пращурами (корінням дерева роду). Потрактовують, що сила Велеса спрямована знизу вгору (від землі до неба) на противагу силі Перуна (з неба на землю).

За літописами, кумир Велеса знаходився в м. Києві «під горою», тобто у нижньому місті, на Подолі. Висловлено також різні версії про можливі місця знаходження культових статуй і капищ Велеса у руських містах і місцинах. Залишки культу Велеса вбачають, зокрема, у топонімах, фольклорі, обрядових звичаях (до прикладу, залишати після жнив пук колосся і зв’язувати їх стрічкою на т. з. Велесову бороду).

Більшість дослідників слов’янського язичництва поділяють думку про близькість Велеса до грецького Гермеса та римського Меркурія.

Пізніше християнство синкретизувало в Русі культ Велеса з культами св. Власія (див. Власій Севастійський) та св. Миколи (див. Микола Чудотворець).

Додатково

  • Прихильники автентичності «Велесової книги» звертають увагу на те, що текст містить вказівку на зв’язок Велеса з небесними світилами: Сонцем (Велес вранці виводить Сонячного коня на небо) і Місяцем (Бог-пастух зоряних отар). Образ Велеса як наглядача за «отарами» хмар, що викликає дощі, які зрошують Землю, тлумачать як вказівку на його функцію сприяння родючості.
  • Велес не увійшов до пантеону т. з. Володимирового шестибожжя. Поряд із тим житіє св. Володимира переповідає, що князь після хрещення наказав скинути кумир Волоса в р. Почайну.

Література

  1. Писаренко Ю. Г. Велес-Волос в язичницькому світогляді Давньоï Русі. Київ : [б.в.], 1997. 238 с.
  2. Гнатюк В. М. Нарис української міфології. Львів : Інститут народознавства НАН України, 2000. С. 69–71.
  3. Лозко Г. Велесова Книга. Волховник. Тернопіль : Мандрівець, 2011. С. 46–53.
  4. Худаш М. Походження та релігійно-міфологічні функції давньоруських і спільнослов'янських язичницьких Божеств. Львів : Інститут народознавства НАНУ, 2012. С. 274–323.

Автор ВУЕ

Г. С. Лозко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Лозко Г. С. Велес // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Велес (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.06.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶