Велика держава

Вели́ка держа́ва — поняття в теорії міжнародних відносин для визначення міжнародно-політичного статусу країни, що відіграє провідну роль у світовій політиці.

Феномен «великої держави» пов’язаний із виникненням та відносно тривалим існуванням держави зі значним економічним і військово-політичним потенціалом, що дозволяє їй домінувавти над сусідніми державами. Важливою функцією великої держави є підтримання стабільності та безпеки на регіональному і глобальному рівнях.

Міжнародно-правове закріплення статусу великої держави пов’язано з Вестфальським і Віденським (1814–1815) конгресами, що мали на меті створити Священний союз, і в такий спосіб унеможливити революції в Європі.

Після Першої світової війни особливу відповідальність великих держав зафіксовано 1919 у Статуті Ліги Націй (1919). 1945 набуло розвитку у Статуті ООН.

Головні атрибути великих держав:

За цими критеріями до великих держав належали США, СРСР, Велика Британія, Франція і Китай.

У 1970-х великі держави асоціювалися з Великою сімскою у складі США, Німеччини, Японії, Великої Британії, Франції, Італії та Канади.

Наприкінці 20 — на початку 21 ст. зміст поняття «велика держава» поступово втрачається.

Література

  1. Waltz K. Theory of International Politics. New York : McGraw-Hill, 1979. 327 p.
  2. Коппель О. А. Велика держава // Українська дипломатична енциклопедія : в 2 т. / Редкол.: Л. В. Губерський, В. А. Вергун, В. І. Головченко та ін. Київ : Знання України, 2004. Т. 1. 760 с.
  3. Капітоненко М. «Великі держави» у світовій політиці // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Міжнародні відносини. 2007. Вип. 35/36. С. 12–16.
  4. Коппель О. Велика держава // Політична енциклопедія / Гол. Ред. Ю. Левенець. Київ : Парламентське видавництво, 2011. С. 88.

Автор ВУЕ

С. Г. Федуняк


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Федуняк С. Г. Велика держава // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Велика держава (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶