Вилуговування (металургія)

Вилуговування — операція гідрометалургійного процесу.

Загальна характеристика

Вилуговуванню піддають руди й продукти їхнього збагачення (концентрати, промислові продукти, хвости) та продукти пірометалургійного переділу (огарки, штейни, анодні шлами, відходи обробки металів і сплавів).

Широко використовують у виробництві урану, золота, міді, цинку, молібдену, вольфраму, алюмінію та ін.

Процес вилуговування складається з трьох стадій:

  • підведення реагуючих речовин до твердої поверхні;
  • хімічна реакція;
  • відведення розчинених продуктів реакції до розчину.

Найчастіше вилуговування протікає в дифузійній області, де швидкість процесу контролюють перша і третя стадії. Однак можливий також кінетичний режим, за якого найповільнішою стадією є хімічна реакція, а також змішаний дифузійно-кінетичний режим. Вилуговування прискорюється у разі зменшення розміру частинок матеріалу, збільшення температури, а в дифузійній області — при збільшенні інтенсивності перемішування.

Здійснюють різними способами (залежно від природи, складу і стану оброблюваного матеріалу). Наприклад, вилуговування золотих, уранових і сульфідних концентратів проводять перемішуванням пульпи, вилуговування міді з окиснених руд, алюмінатів зі спечених бокситів та інших пористих і зернистих матеріалів, не схильних до злежування, проводять просочуванням розчинника через нерухомий шар твердого матеріалу — т.ак званою перколяцією. Може бути поєднане з механічно-хімічним, ультразвуковим, біологічним та термічним впливом на матеріал.

Різновиди

За місцем реалізації процесу розрізняють підземне, купчасте, чанове, автоклавне вилуговування.

Підземне вилуговування — спосіб розробки рудних родовищ вибірковим переведенням корисних копалин в рідку фазу в надрах з подальшою переробкою розчинів, що містять метали. Дозволяє обробляти бідні руди, переробка яких традиційними способами нерентабельна.

Купчасте вилуговування — спосіб переробки хімічним чи бактеріальним вилуговуванням попутно видобутих забалансових та бідних балансових велико-грудкових руд, добування з яких корисних компонентів звичайними збагачувальними чи гідрометалургійними методами нерентабельне.

Чанове вилуговування — проводять у спеціальних ємностях — чанах. Відрізняється від купчастого відсутністю аерації руди повітрям; процес протікає інтенсивніше за рахунок збільшення швидкості підведення розчинника до руди і відведення продуктів розчинення. Застосовують для окиснених руд мідних та уранових, що містять золото.

Автоклавне вилуговування проводять під тиском при перемішуванні парою в закритій посудині — автоклаві. Протікає за рахунок обміну йонами реагуючих компонентів. Автоклавним вилуговуванням переробляють боксити з метою отримання глинозему, а також руди вольфрамові з отриманням вольфрамату натрію.


Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. In Situ Leach Uranium Mining: An Overview of Operations. Vienna : IAEA, 2016. 76 p.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Вилуговування (металургія) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вилуговування (металургія) (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.07.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶