Виплавка підземна

Ви́плавка підзе́мна — свердловинний метод видобування корисних копалин шляхом переведення їх у рідкий стан на місці залягання за допомогою теплоносія.

Історична довідка

Перші технічні рішення видобування корисних копалин методом підземної виплавки датують 19 ст. У 1867 в кепроці соляного купола у штаті Луїзіана (США) виявили поклади самородної сірки під сипучими пісками, які перешкоджали її видобутку.

Хімік Г. Фраш (1851–1914; Німеччина — США — Франція) 1894 розробив метод (метод Фраша) для вилучення сірки за допомогою підземної виплавки. 24.12.1894 перша розплавлена сірка вийшла на поверхню.

1896 у США засновано першу промислову компанію «Юніон Сульфур Компані» («Union Sulphur Company») з видобування сірки за методом Фраша. Однак висока вартість палива, необхідного для нагрівання теплоносія (води), робила процес неекономічним, доки відкриття 1901 нафтових родовищ у штаті Техас (США) не забезпечило регіон дешевим мазутом. Другу шахту за технологією Фраша було відкрито 1912 в окрузі Бразорія, штат Техас. Надалі метод Фраша стали активно експлуатувати у штаті Луїзіана, на родовищах сірки вздовж узбережжя Мексиканської затоки США, а також у Мексиці. До середини 20 ст. цей регіон переважав на світовому ринку виробництві сірки. Однак від початку 1970-х у результаті освоєння технології побічного вилучення сірки з нафти та природного газу ціна на неї знизилась, і поступово шахти, що працювали за методом Фраша, припинили діяльність (останню таку шахту у США закрито в 2000).

Метод Фраша в кінці 20 – на початку 21 ст. використовували для обробки родовищ сірки в Мексиці, Польщі та Україні. Цим методом видобували сірку в Прикарпатському сірконосному басейні на території Польщі та у Язівському і Немирівському родовищах Львівської області. В Івано-Франківській області на базі Загайпільського родовища 1978–1981 працювала дослідна установка підземної виплавки сірки. За декілька років було видобуто понад 5 тис. т сірки й доведено принципову можливість видобутку сірки з руд із малою проникністю.

Характеристика

Метод підземної виплавки було розроблено переважно для родовищ самородної сірки й основано на порівняно низькій (112,8–119 °C) температурі її плавлення.

Технологічна схема підземної виплавки включає:

  • установку для приготування теплоносія — води з температурою 165 °C (котельня з хімічним водоочищенням);
  • поверхневі комунікації;
  • видобувні свердловини.

У технологічній схемі підземної виплавки сірки характерними чинниками є теплова й гідродинамічна взаємодія сірконосного пласта з теплоносієм. Через свердловини в сірконосний пласт нагнітають теплоносій — перегріту воду. Розплавлена сірка піднімається іншою свердловиною (можлива комбінація водоподачі й підйому розплавленої сірки однією свердловиною). Підняту на поверхню сірку через відстійні резервуари направляють у фільтрувальні агрегати для очищення і далі — на склад готової продукції.

За методом Фраша в поклади сірки вводять три концентричні труби. Перегріту воду (температурою 165 °C, тиском 2,5–3 МПа) вводять в осад через крайню трубку. Сірка (температура плавлення 115 °C) плавиться і потрапляє в середню трубку. Тиск води не може виштовхувати сірку на поверхню через більшу густину розплавленої сірки, тому гаряче повітря подають через внутрішню трубку для спінювання сірки, зменшуючи її густину й виштовхуючи на поверхню. Отримана сірка може бути дуже чистою (99,7–99,8 %), світло-жовтого кольору. Забруднена органічними сполуками сірка має темне забарвлення; подальше її очищення економічно не вигідне.

Технологія підземної виплавки має перспективи використання на родовищах ртуті, бітумів, високов’язкої нафти й інших корисних копалин.

Література

  1. Lehrbuch der Anorganischen Chemie. Berlin : Walter de Gruyter, 1985. P. 539.
  2. Trueb L. Die chemischen Elemente. Ein Streifzug durch das Periodensystem. Stuttgart : S. Hirzel, 2005. 408 p.
  3. Табаченко М. М., Владико О. Б., Хоменко О. Є. та ін. Фізико-хімічна геотехнологія. Дніпропетровськ : Національний гірничий університет, 2012. 310 с.
  4. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  5. Sutton W. R., Keene II L. R. Herman Frasch: The Sulphur King. Sulphur : Wise Publications, 2013. 192 p.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Виплавка підземна // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Виплавка підземна (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶