Випробування (техніка)

Випро́бування, тестува́ння (англ. test — тест) — експериментальне визначення, оцінювання або контроль кількісних та (або) якісних характеристик властивостей об’єкта випробувань за результатом впливу зовнішньої дії під час його функціонування або моделювання об’єкта і (чи) дії на нього.

На відміну від ширшого англ. Testing, ця категорія не містить поняття тестування в ІТ, медицині, фармакології, освіті та інших (нетехнічних) галузях.

Основні визначення

Об’єктом випробувань є прилади, устаткування, матеріали, конструкції та інша продукція, що підлягає випробуванням.

Безпосередньо випробуванням піддають увесь виріб або його частину (пробу) чи дослідний зразок, модель (виріб, процес, явище, математичну модель тощо), макет, що спрощено відтворює об’єкт випробувань.

Результат випробувань — оцінка ступеня відповідності визначених характеристик об’єкта нормативно затвердженим чи прогнозованим. Сукупність чинників, що діють на об’єкт, і режимів функціонування об’єкта під час випробувань визначають умови випробувань. Нормальними є умови випробувань, встановлені нормативно-технічною документацією для цього виду продукції.

Залежно від виду і умов використання продукції обирають метод випробування, який встановлює правила застосування певних принципів і засобів визначення характеристик (тип випробувального обладнання).

Випробувальне обладнання — технічний пристрій (стенд, устаткування, апаратура) для відтворення умов випробувань.

Організаційно-методичні умови випробувань встановлюють методика, програма і (за необхідністю) план випробувань. Методика випробувань містить опис методу, умови та засоби випробувань, правила добору і (чи) виготовлення зразків, алгоритми виконання операцій для визначення однієї чи декількох взаємопов’язаних характеристик властивостей об’єкта, форми подання даних, оцінювання точності та вірогідності результатів, вимоги техніки безпеки та охорони навколишнього середовища. У разі проведення випробувань групи однорідної продукції використовують типову методику випробувань.

Програма випробувань визначає об’єкт мету випробувань, види, послідовність та обсяг здійснюваних експериментів, порядок, умови, місце і терміни виконання випробувань, забезпечення та звітність про них, а також відповідальність за безпеку проведення випробувань.

План випробувань визначає сукупність даних про їхні вид, обсяг партії продукції, що випробовується, вибірок чи проб, контрольні параметри та правила прийняття рішень.

За результатами випробувань оформлюють у відповідному порядку протокол, що містить необхідні відомості про об’єкт випробувань, застосовувані методи, засоби та умови випробувань, їхні результати, а також висновок відповідно до вказаних результатів.

Класифікація випробувань

Випробування в техніці класифікують за такими основними ознаками.
1. За методами: прямі фізичні дослідження або моделювання (фізичне, математичне тощо).

2. За умовами і місцем проведення:
а) стендові (випробування об’єкта, які проводять на випробувальному обладнанні);
б) лабораторні (проводять у лабораторних умовах);
в) полігонні (на випробувальному полігоні);
г) натурні (випробування об’єкта в умовах, що відповідають умовам його використання згідно з прямим призначенням із безпосереднім оцінюванням чи контролем визначуваних характеристик властивостей об’єкта);
ґ) швартові та ходові — для морської техніки;
д) наземні та польотні — для авіаційної техніки.

3. За призначенням:
а) контрольні — випробування з контролю якості об’єкта, що поділяють на кваліфікаційні (випробування установчої серії чи промислової партії для оцінки готовності підприємства до випуску продукції цього типу в заданому обсязі); типові — випробування продукції, що проводять з метою оцінки ефективності та доцільності впроваджуваних змін у конструкцію, рецептуру чи технологічний процес; сертифікаційні — випробування продукції, що проводять з метою встановлення відповідності характеристик її властивостей індивідуальним і (чи) міжнародним нормативним документам;
б) періодичні — контрольні випробування продукції, що проводять в обсягах та в терміни, установлені нормативними документами, з метою контролю стабільності якості продукції та можливості продовження її виготовлення;
в) дослідні — випробування, що проводять для вивчення певних характеристик властивостей об’єкта;
г) порівнювальні — випробування аналогічних за характеристиками або однакових об’єктів, що проводять в ідентичних умовах для порівняння характеристик їхніх властивостей;
ґ) визначальні — випробування, що проводять для визначення значень характеристик об’єкта із заданими значеннями показників точності та (чи) вірогідності.

4. За стадіями життєвого циклу продукції:
а) доводочні (дослідні випробування, що проводять під час розроблення продукції з метою оцінки впливу внесених у неї змін для досягнення заданих значень показників її якості);
б) попередні (контрольні випробування дослідних зразків і (чи) дослідних партій продукції з метою визначення можливості їх пред’явлення на приймальні випробування);
в) приймальні (контрольні випробування дослідних зразків, дослідних партій продукції чи виробів одиничного виробництва, що проводять для визначення доцільності впровадження цієї продукції у виробництво та (чи) використання за призначенням).

5. За тривалістю:
а) прискорені (випробування, методи і умови проведення яких забезпечують отримання необхідної інформації про характеристики механічних властивостей об’єкта за істотно коротший час, ніж за нормальних випробувань);
б) нормальні (випробування, методи та умови проведення яких забезпечують одержання необхідного обсягу інформації про характеристики властивостей об’єкта в такому ж інтервалі часу, як і в передбачених умовах експлуатації);
в) скорочені (випробування, що проводять за скороченою программою).

6. За рівнем проведення:
а) відомчі (заводські) — випробування, що проводить комісія з представників зацікавленого міністерства чи відомства;
б) міжвідомчі — випробування, що проводить комісія з представників декількох зацікавлених міністерств і (чи) відомств, або приймальні випробування встановлених видів продукції для приймання складових частин об’єкта, розробленого спільно декількома відомствами;
в) державні — випробування встановлених найважливіших видів продукції, що проводить головна організація державних випробувань, чи приймальні випробування, що проводить державна комісія або випробувальна організація, якій надано право їхнього проведення.

7. За видом зовнішніх впливів — випробування у природному чи штучному навколишніх середовищах, впливу якого можуть зазнати зразки, з метою оцінки їхніх робочих характеристик під час експлуатації, транспортування, зберігання, в умовах яких вони можуть опинитися на практиці.

Ці випробування бувають наступних видів:
а) механічні — випробування на дію механічних чинників: статичних (розтягування, стиснення, згинання, кручення, зріз, вдавлювання) та динамічних (удар, лінійні сталі прискорення, вібрації, акустичний шум, гідравлічні випробування);
б) електричні (на дію електричної напруги, струму чи поля);
в) електромагнітні (на дію електромагнітних полів);
г) радіаційні (на дію радіаційних чинників);
ґ) магнітні (на дію магнітного поля);
д) хімічні — випробування на дію спеціальних (хімічних) середовищ;
е) кліматичні (на дію кліматичних чинників);
є) біологічні (на дію біологічних чинників).

8. За результатами впливу:
а) руйнівні — випробування із застосуванням руйнівних методів контролю;
б) неруйнівні (із застосуванням неруйнівних методів контролю);
в) випробування на стійкість (проводять для контролю здатності виробу виконувати свої функції та зберігати значення параметрів у межах установлених норм під час дії на нього певних чинників);
г) випробування на міцність (проводять з метою встановлення значень впливових чинників, які викликають вихід значень характеристик властивостей об’єкта за окреслені межі чи його руйнування).

9. За іншими характеристиками об’єкта:
а) випробування на надійність виконують для визначення чи контролю показників надійності в заданих умовах;
б) граничні випробування проводять для визначення залежності між гранично допустимими значеннями параметрів об’єкта і режимом експлуатації; в) технологічні випробування проводять під час виготовлення продукції з метою оцінки її технологічності;
г) функціональні випробування проводять з метою встановлення значень показників призначення об’єкта;
ґ) атестаційні випробування проводять для оцінки якості продукції під час її атестації за категоріями якості;
д) випробування на витривалість — випробування пристрою за певних умов роботи, протягом певного часу, з певною метою;
е) випробування на довговічність проводять для перевірки на тривалість роботи за нормальних умов якого-небудь компонента чи пристрою.

Випробуванням підлягають дослідні зразки (партії) і продукція серійного, масового та одиничного виробництва. Дослідний зразок або дослідну партію піддають попереднім і приймальним випробуванням (перевіркам) за спеціально розробленими програмами.

Попередні випробування проводять для визначення відповідності продукції технічним завданням, вимогам стандартів, технічної документації і для вирішення питання про можливість представлення її на приймальні випробування.

Приймальні випробування проводять з метою: визначення відповідності продукції технічним завданням, вимогам стандартів та технічній документації, оцінкою технічного рівня; визначення можливості постановки продукції на виробництво; вироблення рекомендацій по встановленню категорії якості.

Для контролю якості та приймання виготовленої продукції встановлюють приймально-здавальні або періодичні категорії випробувань.

Джерела

  1. ДСТУ 2226-93. Автоматизовані системи. Терміни та визначення. Київ : Український науково-дослідний інститут стандартизації, сертифікації і інформатики, 1994. 92 с.
  2. ДСТУ 2681-94. Метрологія. Терміни та визначення. Київ : Український науково-дослідний інститут стандартизації, сертифікації і інформатики, 1994. 68 с.
  3. ДСТУ 3021-95. Випробування і контроль якості продукції. Терміни та визначення. Київ : Держстандарт України, 1995. 71 с.
  4. ГОСТ 15.309-98. Система розроблення та поставлення продукції на виробництво. Випробування і приймання продукції. Основні положення. Мінськ : Міждержавна рада стандартизації, метрології і сертифікації, 1998.

Література

  1. Аврутов В. В., Аврутова І. В., Попов В. М. Випробування приладів і систем. Види випробувань та сучасне обладнання. Київ : Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут», 2009. 64 с.

Автори ВУЕ

В. М. Сергієнко

С. І. Скіпочка


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Сергієнко В. М., Скіпочка С. І. Випробування (техніка) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Випробування (техніка) (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.11.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶