Гамма-випромінювання

Га́мма-випромі́нення, гамма-промені — короткохвильове випромінення з довжиною хвилі [math]λ[/math] ≤ 2·10-10 м. Гамма-випромінення яскраво проявляє корпускулярні властивості: потік частинок — гамма-квантів, які, як і інші фотони, характеризуються енергією [math]E=hω[/math] ([math]ω=\frac{ 2πc }{ λ }[/math]), імпульсом [math]р=hк[/math] ([math] к = \frac { 2π }{ λ } [/math]) та спіном.

Утворення

Після відкриття і перших досліджень радіоактивності ядер терміном «гамма-випромінення» називали складову випромінення, яка не відхилялася у магнітному полі. У подальшому поняття почали застосовувати для позначення електромагнітного випромінення з енергією квантів [math]E_γ[/math] ≥ 10 кеВ. Виникнення такого випромінення можливе за радіоактивного розпаду ядер, анігіляції та розпаду елементарних частинок, гальмуванні електрично заряджених частинок у середовищі, космічному випроміненні. Однак спостерігається тенденція до використання спеціальних термінів, які конкретизують джерело гамма-випромінення.

Гамма-випромінення виникає під час радіоактивного розпаду внаслідок переходу ядра зі збудженого стану в стан нижчої енергії. Енергії гамма-квантів можуть перебувати в діапазоні від 10 кеВ до 5 МеВ.

Гамма-випромінення, яке викликане анігіляцією чи розпадом елементарних частинок, також є моноенергетичним, але може мати енергію квантів до кількох десятків МеВ.

Енергетичний спектр гамма-випромінення, яке зумовлене гальмуванням електрично заряджених частинок у кулоновому полі ядер під час проходження їх крізь речовину, неперервний. Якщо використовувати пришвидшувачі заряджених частинок, то енергія «гальмівних» гамма-квантів може досягати десятків ГеВ.

Найпоширенішими джерелами гамма-випромінення, що використовують у радіаційній фізиці, хімії та технології, є ізотопні гамма-устави, радіаційні контури ядерних реакторів та гамма-установ із відпрацьованими тепловидільними елементами (твелами) ядерних реакторів.

В ізотопних уставах застосовують радіонукліди 60Со та 137Сs. Перший, перетворюючись під час розпаду на 60Ni, випромінює гамма-кванти середньої енергії 1,25 МеВ. Другий перетворюється на 137Ва і випромінює гамма-кванти енергії 0,66 МеВ. Супутнє β-випромінення, що виникає під час розпаду, затримується стінками контейнерів, в які вміщено ізотопи.

Принцип дії радіаційних контурів: крізь активну зону ядерного реактора циркулює спеціальна речовина (γ-носій), в якій під впливом потоків нейтронів виникають порівняно короткочасні радіонукліди, що випромінюють гамма-кванти. Останні після виведення речовини з активної зони реактора використовують для проведення радіаційних процесів. γ-носій — як правило, рідкометалічний стоп із великим перетином захоплення нейтронів. Найчастіше використовують евтектичний стоп In-Ga-Sb. Основний радіонуклід у цих стопах є 116In, середня енергія γ-квантів становить 1,15 МеВ.

Унаслідок перебування в ядерних реакторах у відпрацьованих твелах нагромаджується значна кількість продуктів поділу, які є радіонуклідами. Тому ці устави мають дуже багатий енергетичний спектр гамма-випромінення.

Взаємодія з речовиною

Гамма-випромінення має велику проникну здатність. Коли гамма-випромінення проходить крізь речовину, інтенсивність його спадає за законом [math]I = I_0 exp (-μx)[/math], [math]I = I_0[/math] — інтенсивність падаючого жмутка, [math]μ[/math] — коефіцієнт поглинання гамма-випромінення, [math]x[/math] — товщина шару речовини, крізь який пройшло випромінення. Головними процесами, які дають внесок у формування [math]μ[/math] за взаємодії гамма-випромінення з речовиною, є: фотоефект, ефект Комптона, народження електрон-позитронних пар.

У випадку фотоефекту гамма-квант поглинається атомом, його енергія передається одному з внутрішніх електронів атома, який унаслідок цього його залишає. Ймовірність фотоефекту для електронів [math]K[/math]-оболонки пропорційна [math]Z^5[/math] ([math]Z[/math] — атомовий номер) і швидко спадає з ростом [math]E_γ[/math], тобто фотоефект переважає за малих енергій [math]E_γ[/math] ≤ 100 кеВ та для важких первнів.

У випадку ефекту Комптона гамма-квант розсіюється на одному з електронів атома, при цьому зменшується енергія кванта і змінюється напрямок його руху. Ймовірність ефекту Комптона пропорційна кількості електронів [math]Z[/math] і також зменшується зі зростанням [math]E_γ[/math], але значно повільніше, ніж за фотоефекту. Коли [math]E_γ ≥ 2mc^2[/math] ([math]m[/math] — маса спокою електрона), стає можливим процес народження електрон-позитронних пар у кулонованому полі ядер. Імовірність цього процесу пропорційна [math]Z^2[/math] і зростає зі збільшенням [math]E_γ[/math]. Таким чином, за [math]E_γ[/math] ≥ 10 МеВ головним процесом поглинання стає утворення пар.

Література

  1. Radiation Dosimetry / Ed. by G. J. Hine, G. L. Brownell. New York : Academic Press, 1956. 932 p.
  2. Деркач А. Л. Контроль у галузі ядерної та радіаційної безпеки (правові та організаційні аспекти). Київ : Юридична думка, 2010. 168 с.
  3. Носовський А. В., Бондар Б. М. Дозиметрія та захист від іонізуючого випромінювання. Київ : Інститут проблем АЕС НАН України, 2020. 406 с.


Автор ВУЕ

Д. Ю. Сугак


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Cугак Д. Ю. Гамма-випромінювання // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Гамма-випромінювання (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.11.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶