Геб

Геб (ліворуч) і Гор. Рельєф із гробниці KV14 у Долині царів. Фото О. В. Арістова

Геб (Гебеб, Кеб; грец. Σηβ, Κηβ) — грецька назва давньоєгипетського бога землі. Хтонічне божество, один зі старших богів у пантеоні (т. з. Дев’ятці, Еннеаді) Геліополя, син Шу й Тефнут, брат і чоловік богині неба Нут, батько Осіріса, Ісіди, Сета й Нефтиди.

У міфології

Брат і сестра та одночасно подружжя Геб і Нут, за космогонічними міфами, утворили друге покоління богів Геліопольської Еннеади. Народилися сполученими, але бог Шу своїм подихом розділив їх (на небо й землю). Серед дітей Геба й Нут, окрім Осіріса, Ісіди, Сета й Нефтиди, часом названо і Гора (частіше Гор — син Осіріса, тобто онук Геба).

Згадки про Геба трапляються ще в Текстах пірамід, де сказано, зокрема, що одна рука бога простягнута до неба, інша — до землі.

Геб є уособленням ідеї родючості, живильної сили землі, пов’язаний із прісною водою та рослинністю (ячмінь, що виростає із ребра бога). Божество Нілу Гапі назване «другом Геба».

Вважався правителем Єгипту, згодом передав трон Осірісу. За давньою легендою, після вбивства Осіріса розділив Єгипет між двома богами: віддав південні землі (Верхній Єгипет) Сету, а північні (Нижній Єгипет) — Гору. Гор, на відміну від Сета, правив мудро і справедливо, тому Геб відібрав землі у Сета і віддав Гору все царство. Під час суперечки Гора з Сетом за право на престол був очільником богів-суддів, звелів коронувати Гора. Наступниками й служителями Гора, своєю чергою, вважали фараонів, відтак царський трон називали ще «троном Геба».

Стародавні єгиптяни пов’язували зі сміхом Геба землетруси. Вважали його володарем змій, господарем шахт і печер. Як бог землі (куди ховали померлих) пов’язаний зі світом мертвих, брав участь у суді над ними. Мав і зловісний бік — за віруваннями, міг звільнити мертвих з могил і навпаки, ув'язнити мертвих «у собі», перешкодити їх мандрам у потойбічному світі.

У період Тридцятої династії, згідно з джерелами, відбулося переосмислення зв’язку Геба і царського престолу: начебто Геб узурпував верховну владу в Шу і осквернив тіло своєї матері Тефнут. У цьому сюжеті вбачають вплив давньогрецької міфології про перемогу титана Кроноса над батьком Ураном (класичні автори фактично ототожнили Геба з Кроносом).

Іконографія

Djedkhonsuifeankh.jpg

Найдавніше зображення бога (фрагменти рельєфу) відносять до часів Третьої династії.

Зображали у вигляді людини, увінчаної коронами Нижнього і Верхнього Єгипту, дійшли також зображення у подобі барана, бика, крокодила, часто — з головою змії.

У віньєтках-ілюстраціях папірусів Нового царства поширена багатофігурна іконографія: Геб унизу (біля ніг Шу), лежачи чи напівлежачи, спирається на лікоть, а вигнуте тіло Нут, яке підтримує Шу, начебто утворює небесний купол над ними. Тіло бога може бути зеленого кольору або вкрите зеленими плямами (вказівка на рослинність, яка з нього проростає), прикрашене символами квітучого нільського очерету.

Дійшли зображення Геба як людини з головою гусака або з гусаком на голові / над головою (гробниці Долини царів). Часом ідеограма гусака (перший ієрогліф імені Геба) вказує на присутність бога.

Література

  1. Lexikon der Ägyptischen Götter und Götterbezeichnungen : in 7 bd. / Hrsg. von Chr. Leitz. Leuven; Paris : Peeters, 2002.
  2. Hard G. The Routledge Dictionary of Egyptian Gods and Goddesses. 2nd ed. London; New York : Routledge, 2005. 170 р.
  3. Wallis Budge E. A. Тhe Gods of the Egyptians : in 2 vol. New York : Routledge, 2014.
  4. Wilkinson R. H. The Complete Gods and Goddesses of Ancient Egypt. New York : Thames & Hudson, 2017. 256 p.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Геб // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Геб (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.07.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶