День пам'яті та примирення

День пам'яті та примирення.jpg

День пам’яті та примирення — пам’ятна дата, встановлена з метою увічнення пам’яті про загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людства, скоєних у роки Другої світової війни. Визначена рішенням 59-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН від 24.11. 2004.У резолюції ООН запропоновано державам-членам ООН, неурядовим організаціям і приватним особам відзначати 8 і 9 травня (один чи обидва ці дні) як День пам’яті усіх жертв Другої світової війни. 07.05.1945 було підписано Акт про капітуляцію Німеччини (Див. Капітуляція Німеччини в Другій світовій війні), який набув чинності 08.05.1945. З цієї нагоди цього дня в багатьох містах Європи та США були проведені велелюдні святкування. Вшанування від 2005 Дня пам’яті та примирення щороку 8 травня уособлює європейську модель пам’ятання, яка вшановує всіх, хто боровся з нацизмом.

В Україні

Україна розпочала традицію відзначення 8 та 9 травня в європейському дусі пам’яті та примирення відповідно до Указу Президента України від 24.03.2015 № 169/2015 та Закону України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років».

Українці на боці Об’єднаних Націй воювали у складі армій Великої Британії та Канади (до 45 тис. осіб), Польщі (до 120 тис.), СРСР (понад 6 млн), США (до 80 тис.), Франції (до 5 тис.), а також визвольного руху в самій Україні (100 тис. в УПА) — разом 7 млн осіб. Понад 2,5 млн українців були нагороджені радянськими та західними медалями та орденами, більше 2 тис. стали Героями Радянського Союзу, з них 32 — двічі, Іван Кожедуб — тричі. З метою вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску в перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні та висловлення поваги всім борцям проти нацизму 08.05 оголошено Днем пам’яті та примирення. В Україні до Днів пам’яті та примирення приурочені меморіальні й урочисті акції, які відбуваються 8 та 9 травня. 09.05. відзначається День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

З 2023 День пам’яті та примирення в Україні частково збігається з Днем Європи, який відзначається у країнах ЄС, Україні й деяких інших країнах 9 травня.

Символіка дати

Символом відзначення Дня пам’яті та примирення і Дня Перемоги став червоний мак. Мак є міжнародним символом пам’яті жертв військових та цивільних збройних конфліктів, починаючи з 1914. Ідея використовувати червоний мак, як символ пам’яті, з’явилася під впливом вірша «У полях Фландрії» військового лікаря й поета, учасника Першої світової війни Дж. Мак-Крея. Зображення уособлює квітку маку та кривавий слід від кулі.

В Україні квітку червоного маку як символ пам’яті жертв війни вперше використано 2014 під час заходів, приурочених річниці завершення Другої світової війни. Графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з іншого — кривавий слід від кулі. Поруч із квіткою розміщено дати початку і закінчення Другої світової війни (1939-1945) та гасло «Ніколи знову». Дизайн розроблено за ініціативи Українського інституту національної пам'яті та Національної телекомпанії України. Автор символу — харківський дизайнер С. Мішакін.

Офіційне гасло пам’ятних заходів : «1939– 945. Пам’ятаємо. Перемагаємо». Гасла, що використовували в україні під час відзначення Дня пам’яті та примирення й Дня перемоги у 2014–2015: «Ніколи знову», «Пам’ятаємо. Перемагаємо».

Додатково

  • У більшості країн Європи День завершення війни в Європі та офіційне свято перемоги над нацизмом відзначається визволення від нацизму відзначається 08.05. і не є вихідним днем.
  • Результати дослідження, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва» та Київським міжнародним інститутом соціології з 17 по 22 квітня 2020 року в усіх регіонах України за винятком Криму та окупованих територій Донецької та Луганської областей про День перемоги в колективній пам’яті засвідчили, що: 39% українців підтримують відзначення в Україні обох дат: Дня пам’яті та примирення — 8 травня та Дня перемоги — 9 травня. На думку 32% громадян, відзначати варто лише День Перемоги 9 травня, 14% вважають, що варто відзначати лише День пам’яті та примирення 8 травня, а ще для 9% це питання байдуже. Такий баланс думок переважає у всіх регіонах. Дещо більше підтримують святкування лише 9 травня люди, старші за 60 років. Водночас близько 52% громадян дотримуються радянської інтерпретації, що День Перемоги — це передусім відзначення перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні. 32% розуміють цю дату як день відзначення перемоги антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні та внеску у неї українського народу. Для 6% цей день є просто додатковим вихідним. Серед молоді дещо більше байдужих, а серед людей, старших за 70 років, істотно більше виражена підтримка радянської інтерпретації. До того ж, ця інтерпретація більш поширена на Сході та Півдні, але різниця порівняно з Заходом та Центром у межах 10–15%.
  • Квітка маку в українській міфології має багато значень. Це символ сонця, безкінечності буття й життєвої скороминущості, пишної краси, волі, гордості, сну, отрути, оберегу від нечистої сили, а також хлопця-козака, крові, смерті. В останніх з перелічених значень квітка часто згадується в українських народних піснях та думах, особливо козацької доби: «Ой, з могили видно всі долини, – сизокрилий орел пролітає: стоїть військо славне Запорізьке – як мак процвітає...»..У відомій пісні «Ой, ти, Морозенку, славний козаче», мак згадується поруч зі смертю козака: «…Обступили Морозенка турецькії війська. По тім боці запорожці покопали шанці; Ой, впіймали Морозенка у неділю вранці. Ой, недаром ранесенько той мак розпускався, – Ой, уже наш Морозенко в неволю попався…». Образ маку нерідко символізує козака, що героїчно загинув, боронячи Україну.
  • З народної творчості мак як знак війни та війська перейшов у художню літературу. В І. Франка: “Гей, Січ іде, красен мак цвіте! Кому прикре наше діло, Нам воно святе”. Легенду про мак обробив і М. Стельмах у творі «У долині мак цвіте»: «…Ординці воїна скришили, на землю впало тіло біле і, наче зерно, проросло, а влітку маком зацвіло…». Одна із героїнь роману О. Гончара «Прапороносці» гине в долині червоних маків.

Джерела

Література

  1. Методичні матеріали до відзначення Дня пам’яті та примирення та 70-ї річниці Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (8-9 травня 2015 р.). Український інститут національної пам’яті. URL: https://old.uinp.gov.ua/news/metodichni-materiali-do-vidznachennya-dnya-pam-yati-ta-primirennya-ta-70-i-richnitsi-dnya-perem?q=news/metodichni-materiali-do-vidznachennya-dnya-pam-yati-ta-primirennya-ta-70-i-richnitsi-dnya-perem
  2. Методичні рекомендації до відзначення Дня пам’яті та примирення і Дня перемоги над нацизмом (8-9 травня). URL: https://old.uinp.gov.ua/methodicmaterial/metodichni-rekomendatsii-do-vidznachennya-dnya-pam-yati-ta-primirennya-i-dnya-perem
  3. Мак як символ Дня пам'яті та примирення URL:https://old.uinp.gov.ua/page/mak-yak-simvol-dnya-pamyati-ta-primirennya

Автор ВУЕ

А. М. Киридон


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Киридон А. М. День пам'яті та примирення // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/День пам'яті та примирення (дата звернення: 14.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.05.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶