Дніпровський державний технічний університет

Герб ДДТУ
Дніпровський державний технічний університет

Дніпро́вський держа́вний техні́чний університе́т, ДДТУ — заклад вищої освіти (ЗВО), що готує фахівців у галузі технічних, інженерно-комп’ютерних, фізико-математичних, економічних, соціальних та гуманітарних наук у м. Кам’янське Дніпропетровської області, Україна. Засновано 1920. Підпорядкований Міністерству освіти і науки (МОН) України.


Дніпровський державний технічний університет (ДДТУ)

Тип заклад вищої освіти
Рік створення 1920
Профіль діяльності освіта, наука
Розташування Кам'янське, Україна
Веб-сайт https://www.dstu.dp.ua


Статус

Має статус державного ЗВО.

За показниками Scopus ДДТУ посідає 130 місце, за рейтингом ЗВО «Топ–200 Україна» — 140.

Офіційний сайт: https://www.dstu.dp.ua.

Історична довідка

Відкритий 25.04.1920 (згідно з офіційним розпорядженням Катеринославського губернського відділу професійно-технічної освіти) як Кам’янський політехнікум.

01.02.1936 назву закладу змінено на Дніпродзержинський вечірній металургійний інститут (м. Кам’янське 1936 перейменовано у м. Дніпродзержинськ).

01.09.1960 відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР від 13.02.1960 перетворено на Дніпродзержинський металургійний завод ВТУЗ.

Згідно з наказом № 329 Міністра вищої та середньої спеціальної освіти УРСР від 18.05.1967 реорганізовано у Дніпродзержинський індустріальний інститут.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.1994 та наказом Міністерства освіти України від 18.05.1994 на базі Дніпродзержинського індустріального інституту створено Дніпродзержинський державний технічний університет. Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 07.10.2016 перейменовано на ДДТУ.

Заклад очолювали:

директор робітничого технікуму — М. Заборовський (1920–1925);

директори технікуму — І. Оболдуєв (1925–1927), А. Бєліков (1927–1929), М. Дубасов (1929–1930);

директори інституту — С. Горбачов (1930–1932), Г. Поль (1933–1938), Л. Геккель Лев Борисович (1938–1942), С. Козюкін (1944–1951), П. Косенко (1951–1963), В. Логінов (1963–1988);

ректори університету — А. Огурцов (1988–2003), І. Павлюченков (2003–2008), О. Коробочка (2008–2022).

Від 2022 виконувач обов’язків ректора — В. Гуляєв.

Підготовка фахівців

Основна мета освітньої діяльності ДДТУ — підготовка фахівців за рівнями вищої освіти:

  • перший (бакалаврський) — 22 спеціальності, 23 освітньо-професійні програми;
  • другий (магістерський) — 20 спеціальностей, 23 освітньо-професійні та 2 освітньо-наукові програми;
  • третій (освітньо-науковий) — 10 спеціальностей, 10 освітньо-наукових програм.

В університеті навчаються 1558 здобувачів вищої освіти очної та заочної форм навчання, серед них — 74 аспіранти.

Освітній процес забезпечують 141 науково-педагогічний працівник, зокрема 27 докторів та 107 кандидатів наук, які проводять підготовку здобувачів вищої освіти за спеціальностями:

  • 017 «Фізична культура і спорт»;
  • 035 «Філологія»;
  • 054 «Соціологія»;
  • 071 «Облік і оподаткування»;
  • 072 «Фінанси, банківська справа та страхування»;
  • 073 «Менеджмент»;
  • 101 «Екологія»;
  • 104 «Фізика та астрономія»;
  • 113 «Прикладна математика»;
  • 121 «Інженерія програмного забезпечення»;
  • 131 «Прикладна механіка»;
  • 132 «Матеріалознавство»;
  • 133 «Галузеве машинобудування»;
  • 136 «Металургія»;
  • 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка»;
  • 144 «Теплоенергетика»;
  • 153 «Мікро- та наносистемна техніка»;
  • 161 «Хімічні технології та інженерія»;
  • 162 «Біотехнології та біоінженерія»;
  • 171 «Електроніка»;
  • 172 «Телекомунікації та радіотехніка»;
  • 274 «Автомобільний транспорт».

З 2000 в університеті проводять навчання іноземних громадян із Туркменістану, Сербії, Таджикистану, Судану, Ізраїлю, Молдови, Грузії, Казахстану, Вірменії, Узбекистану, Азербайджану.

2021 створено структурний підрозділ «Центр довузівської підготовки та роботи з іноземними студентами», у складі якого діє підготовче відділення для підготовки іноземних громадян та осіб без громадянства з метою оволодіння ними українською мовою, як іноземною та набуття ними первинних фахових знань.

Для проведення занять поточного та підсумкового контролю використовують сучасні інформаційні технології за спеціалізованими програмами Zoom, Google meet, Google Classroom, Viber, Telegram.

Структура

Навчальну інфраструктуру складають 4 факультети, 18 кафедр та відокремлені структурні підрозділи, зокрема технологічний фаховий коледж ДДТУ, фаховий коледж харчових технологій та підприємництва ДДТУ, техніко-економічний коледж ДДТУ.

Також функціонують:

  • бібліотека;
  • видавництво «Вогонь Прометея»;
  • музей історії ДДТУ;
  • центр нових інформаційних технологій;
  • регіональний навчально-науково-виробничий комплекс «Прометей».

Науково-дослідна діяльність

У ДДТУ діють наукові школи:

  • «Прогресивні схеми калібровок складних профілів»;
  • «Оптимізація процесів електромеханічного перетворення енергії»;
  • «Теорія та практика аглодоменно-конвертерного виробництва в умовах сировинної бази України»;
  • «Фізико-хімічні основи гетерогенних систем»;
  • «Комплексна механізація й автоматизація процесів технічного обслуговування і ремонту автомобілів»;
  • «Теорія і практика сталеплавильних процесів».

Університет бере участь у виконанні завдань Рамкової програми досліджень Європейського Союзу з наукових досліджень та інновацій «Горизонт 2020». Відповідно до умов Програми в університеті діє Угода про спільну діяльність між ДДТУ та Громадською організацією «Фонд розвитку водоочисних технологій» про надання інформаційно-консультаційних послуг та виконання науково-технічних робіт.

В університеті проводять як фундаментальні, так і прикладні науково-дослідні роботи. Пріоритет надають наукоємним роботам створення високих технологій. Щорічно виконують наукові та науково-технічні дослідження за рахунок коштів спецфонду бюджету.

Університет організовує і проводить науково-технічні, науково-методичні конференції, семінари міжнародного і національного рівнів. В університеті видаються щорічники, які (відповідно до наказу № 1290 МОН України від 30.11.2021) включено до Переліку наукових фахових видань України: «Математичне моделювання»; «Економічний вісник ДДТУ» (обидва — категорія Б; статті індексуються системою Google Scholar, Національною бібліотекою України імені В. Вернадського та Index Copernicus); «Збірник наукових праць ДДТУ» (категорія Б; статті індексуються системою Google Scholar).

За 2017–2022 підготовлено понад 250 монографій, підручників і навчальних посібників. За останні 5 років науково-педагогічні працівники опублікували понад 3000 статей у фахових виданнях, із них — понад 550 у зарубіжних виданнях, 320 — у міжнародних науково-метричних базах даних (Scopus, Web of science та аналогічного рівня). За участі здобувачів вищої освіти опубліковано понад 1500 статей. За результати наукової діяльності отримано 64 патенти України.

Відомі випускники

Серед випускників — А. Бабець (начальник Державної міграційної служби України Дніпропетровської області), М. Байрак (генеральний директор ТОВ «Зеленівське Стіл», депутат Верховної Ради України ІІ скликання), В. Баюн (завідувач відділу інтелектуальних відеосистем реального часу Інституту кібернетики імені В. Глушкова, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки), С. Бродський (заслужений працівник промисловості України), Л. Гаманюк (заслужений будівельник України, народний депутат України ІІ скликання), В. Кіквадзе (генеральний директор житлово-будівельного комбінату № 5 у м. Харкові), О. Златоуст (голова правління Центру культури і мистецтв «Златоуст»), Ю. Орлова (доктор філософії в Інституті молекулярних наук Ван’т Хоффа Амстердамського університету (м. Амстердам, Нідерланди), А. С’янов (науковий співробітник «University of Gent», Бельгія), З. С’янова (науковий співробітник Болонського університету, Італія).

Міжнародна співпраця

ДДТУ підтримує ділові зв’язки на рівні договорів про співробітництво в галузі освіти і науки з навчальними закладами та організаціями Китаю, Німеччини, Болгарії, Казахстану, Чехії, Ізраїлю, Польщі, Великої Британії, Іспанії, Данії, США, Словаччини.

Учасник міжнародних програм і міжнародних проектів (напр., програма стажування «Mitacs Globalink Research Intership Program»; проект KTU «Сектор передачі знань — від обміну інженерно-підприємницькими інноваціями до розробки міждисциплінарних навчальних планів» Європейської програми ТЕМПУС тощо). Університет співпрацює з центром Альянс-Франсез, Програмою академічних обмінів імені В. Фулбрайта (США), Міжнародною асоціацією студентів і молодих спеціалістів «AIESEC», Міжнародною спілкою викладачів іноземних мов TESOL-UKRAINE, Міжнародним Спенсерівським суспільством США.

За міжнародними програмами академічних обмінів здобувачі вищої освіти університету навчалися в магістратурі Техаського університету (США) та Університету м. Умео (Швеція), аспірантурі Федерального технологічного університету у м. Цюріх (Швейцарія) та Університету Бокконі (м. Мілан, Італія), за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра — в Університеті Монтани (США).

Щороку в ДДТУ організовують Міжнародну наукову конференцію «Математичні проблеми технічної механіки» і Міжнародну науково-методичну конференцію «Проблеми математичного моделювання». Спільно з Інститутом проблем природокористування та екології НАН України раз на 2 роки проводиться Міжнародний науково-технічний симпозіум «Тиждень еколога».

Література

  1. Дніпровський державний технічний університет (офіційний сайт)/ URL: https://www.dstu.dp.ua

Автори ВУЕ

В. Ю. Солод


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Солод В. Ю. Дніпровський державний технічний університет // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Дніпровський державний технічний університет (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
13.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶