Довідка

Додаток до 5-ти кроків

До 1-го кроку. Спрощення процесу нанесення вікірозмітки

Макрос на Word

В часи роботи нанесення вікірозмітки на порталі, стало зрозуміло, що швидше створити внутрішні посилання у текстовому редакторі, тому що там видно курсиви та ін. Для вирішення питання було створено макрос для Word, що полегшив та прискорив вікіфікацію. Ось код:

Sub Макрос1()
'
'
'
If Right(Selection.Text, 1) = Chr(32) Or _
Right(Selection.Text, 1) = Chr(13) Then
Selection.MoveLeft wdCharacter, 1, wdExtend
End If
With Selection
.InsertBefore "[[11|"
.InsertAfter "]]"
End With
End Sub

Відповідно, потрібно записати макрос у текстовий редактор. Якщо ви маєте навички програмування чи записування макросів, будь ласка, удосконалюйте запропонований варіант, розробляйте свої та діліться ними із колегами. Даний макрос покликаний виділені вами слова у тексті брати у квадратні душки з вертикальною рискою та числом 11 (у коді можливо замінити на будь-що).

Спеціальна клавіатура для вікірозмітки

Постійне переключення розкладки клавіатури з латинської на українську, наштовхнуло на створення своєї, яка пристосована до швидкої вставки таких елементів вікірозмітки:

Клавіші Результат
CTRL + ALT + 4 [[
CTRL + ALT + 5 |
CTRL + ALT + 6 ]]
CTRL + ALT + 7 {{}}
CTRL + ALT + 9 #
CTRL + ALT + 0 '''

Закачати файли встановлення розкладки української мови за посиланням: тут.

Клавіатура зроблена тільки для Windows, та у Word вставка фігурних дужок із цієї клавіатури не підтримується через сам Office.

Тепер, після вставки вікірозмітки можливо статтю скопіювати на портал та продовжити редагування.

До 1-го кроку. Спрощення процесу нанесення вікірозмітки.

До 2-го кроку. Вікірозмітка: нерозривні пробіли, перенесення, нижній та верхні індекси та ін.

На порталі ми використовуємо елементи HTML коду для оформлення тексту:

Потреба Вставка тега, символів Результат
Розпочати із нового рядка Слово червоне,</br>тому що такої статті немає на порталі. Слово червоне,
тому що такої статті немає на порталі.
Відцентрувати текст <center>Слово червоне,тому що такої статті немає на порталі.</center>
Слово червоне, тому що такої статті немає на порталі.
Верхній індекс 500 км<sup>2</sup> площі. 500 км2 площі.
Нижній індекс Кисень 0<sub>2</sub> у повітрі. Кисень 02 у повітрі.
Нерозривний пробіл &nbsp; Слово червоне, тому що такої статті немає на&nbsp;порталі. Слово червоне, тому що такої статті немає на порталі.
Не розрив літер &zwj; (з'єднувач нульової ширини) A. C. А. D. E.&zwj;

M.

A. C. А. D. E.‍M.
(Дуже рідко) Без злиття літер, що можуть утворити лігатуру &zwnj; A&zwnj;E. A.‌E.
(Дуже рідко) Розпочати із нового рядка, але додати пустий відступ Слово червоне,<p>тому що такої статті немає на порталі. Слово червоне,

тому що такої статті немає на порталі.

Вищенаведені теги, як і вікірозмітку можливо використовувати у заголовках розділів, підписах до ілюстрацій:

Вставлені теги, символи, вікірозмітка Результат
==''Географічні'' назви придумані [[Письменник|письменниками]].</br> Все стається,</br> <center>а нічого не відбувається</center>==. Географічні назви придумані письменниками.
Все стається,
а нічого не відбувається
[[Файл:|міні|праворуч|320пкс|''Географічні'' назви придумані [[Письменник|письменниками]].</br> Все стається,</br> <center>а нічого не відбувається</center>]]. Підпис:Географічні назви придумані письменниками.
Все стається,
а нічого не відбувається

Приклади надані редакційним відділом, щодо застосування нерозривного пробілу можливо завантажити тут.

Про шаблон мови. Досить часто етимологія слова вказує на утворення терміна із двох слів, наприклад слово автобус, відповідно вставляємо шаблон латинської мови двічі, перший простий, а інший із цифрою 2 після скороченої назви мови {{lang-la|auto}} та {{lang-la2|(omni)bus}} й отримаємо: лат. auto та (omni)bus.

До 3-го кроку. Створення категорій

Категорії на порталі технічно будуються аналогічно Вікіпедії, але в нашій Семантичній Вікі ми змістовно будуємо за такими принципами:

  1. Від великого до малого — перша категорія корінна й розкладається на підкатегорії, які окреслюють все меншу й меншу тему, тобто категорія "Фізико-математичні науки" об'єднує усі сторінки з підкатегорій в т.ч. категорії "Математика", "Фізика", які в свою чергу дрібняться на менші.
  2. Принцип генетичного дерева — "Фізико-математичні науки" народжують категорії "Математика", "Фізика". "Математика" народжує "Алгебра" тощо. "Фізика" народжує "Квантова фізика" та ін. Важливо окреслити початок і кінець, тобто зафіксувати корінь: корінну категорію та кінцеві категорії (найменші), що завершують гілку дерева.
  3. Точного формулювання — слід уникати однорівневого дроблення, як це є у Вікіпедії, наприклад "Категорія:Поети", потім "Категорія:Поети 19 ст.", потім "Категорія:Поети 20 ст.", "Категорія:Сучасні поети" тощо.

Дотримуватися горизонтального принципу категоризації неможливо, тому що завжди буде персоналія або термін, що знаходиться у симбіозі, але в той же час слід розуміти, що надмірне поєднання галузей знань може призвести до плутанини.

Корінні категорії відповідають галузям знань, що спрощує виокремлення відповідних статей відповідальним за напрям (галузь знань) співробітником.

Створити категорію просто. Достатньо у пошук ввести "Категорія:Назва категорії":

Фрукти2shot (3).png

Натиснути для створення й перейти на сторінку, де вставити вищу категорію до якої буде належати створена вами, якщо нічого не вставити, то категорія буде верховною:

КатегоріяФрукти.png

Інший спосіб полягає у можливості внести категорію під час створення сторінки, й після зберігання сторінки натиснути на категорію й система вас перенаправить до сторінки створення нової категорії.

До 4-го кроку. Залучення авторів. Вставлення внутрішніх посилань

Іноді для створення внутрішнього посилання можна обмежитися вставленням квадратних дужок навколо слів, що складають назву статті на яку потрібно зробити посилання, наприклад [[Севастополь]]ський, й вийде посилання на Севастополь, а слово буде все синім кольором - Севастопольський. Для залучення авторів достатньо на сторінку із дефініцією вставити шаблон:

{{Долучити
|Науковий напрям=(тут написати науковий напрям)
}}

й ви отримаєте звернення:

Долучити.png

До 5-го кроку. Заповнення шаблонів. Автор ВУЕ

Шановні колеги, в усіх шаблонах на порталі, де потрібно вставити значення, вписуйте назву статті, яка є на порталі. Жодних уточнень до уведеної статті не потрібно, наприклад достатньо увести місце народження "Погребище", але не "Погребище, Вінницька область, Україна".

Якщо на порталі є дві статті із різними авторами, створюємо сторінку із назвою статті та перепосиланнями на сторінки різних авторів. Сторінці ставимо категорію: [[Категорія:Більше однієї статті]].

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶