Дощечки Ізенбека

«Дощечки Ізенбека» («Велесова книга») — писемна пам’ятка або літературний фальсифікат, що містить фрагменти оповідей про життя слов’янських племен на теренах дохристиянської Русі з давніх часів до 9 ст.

За свідченням хіміка за фахом, письменника, історика-аматора Юрія Петровича Миролюбова (1892–1970; Україна, Бельгія, США), мала вигляд дубових дощечок (розміром 38х22 см), на яких з обох боків був надряпаний чи випалений текст. Дощечки були знайдені в с. Великий Бурлук на Харківщині в грудні 1919 білогвардійським полковником Федіром Артуровичем (Алі) Ізенбеком, художником за фахом, учасником наукових експедицій в Середню Азію. Згодом названі «Велесовою книгою» або «Влес-книгою», оскільки широкому загалу була представлена фотокопія лише однієї дощечки під номером 16, текст якої розпочинався фразою: «Влес кніго сіу птчемо бгу ншемоу…».

З приводу фальсифікації чи автентичності «Дощечок Ізенбека» в наукових колах немає одностайності, дискусії тривають від другої половини 20 ст. і дотепер. Переважна більшість дослідників схильна вважати пам’ятку літературним фальсифікатом: за однією версією — кінця 19 ст., за іншою — середини 20 ст. (серед імовірних авторів називають і самого Ю. Миролюбова). Прихильники автентичності «Велесової книги» також розбіжні у визначенні часових рамок походження пам’ятки, припускають як 9 ст., так і 15-16 ст. Проблему об’єктивного вирішення питання щодо справжності / підробки «Дощечок Ізенбека» ускладнює той факт, що оригіналу пам’ятки дотепер не знайдено.


Автор

Стаття потребує автора

Дана стаття (Дощечки Ізенбека, науковий напрям Релігієзнавство) містить тільки дефініцію. Якщо Ви є фахівцем з цього напряму, запрошуємо Вас долучитися до написання статті.

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶