Евіденціалізм

Евіденціалі́зм (від грец. еvidence — доказ) — напрям в епістемології, відповідно до якого будь-яке знання має ґрунтуватися на очевидності та раціональності. Тип філософського теїзму, який наполягає на необхідності доведення його положень для «нейтральної» аудиторії на підставі повсякденного досвіду та умовиводів, а також емпіричних даних, що забезпечують достатню логічну підтримку даного переконання методами природних наук.

Характеристика

Евіденціалізм передбачає, що релігійна віра (космологічна, телеологічна, онтологічна чи етична) виправдана тільки в тому разі, якщо є переконливі дані на її користь. З цього випливає, що докази буття Бога, включно з аргументом релігійного досвіду, є не більш як імовірними.

Перші філософські формулювання евіденціалізму сходять, щонайменше, до Р. Декарта, Б. Спінози та Дж. Лока, однак його найвпливовішим маніфестом стала стаття філософа й математика В. Кліффорда «Етика переконання» (1877). Тут викладено спробу розгорнутого доказу ірраціональності віри та корпус емпіричних даних, які підтримували б цю тезу з тією мірою надійності, що є стандартною для наукових (наприклад, фізичних) теорій.

Саме з позиції евіденціалізму Д. Г’юм у «Дослідженні про людське розуміння» (1748) вибудовував критику раціональних пояснень чудес і раціонального обґрунтування релігійної віри. Його міркування суголосні теорії філософа Р. Свінберна (нар. 1934; Велика Британія), який прийшов до визнання того, що найліпшою виявляється часом не найпростіша теорія, а та, яка володіє найбільшою пояснювальною силою.

Професори Е. Коні та Р. Фельдман (обидва — США) розвивають теорію евіденціалізму на основі спорідненості визнання якогось твердження істинним, що вважається епістемічно виправданим лише на основі даних досвіду.

У царині філософії релігії до ідей евіденціалізму звертаються філософи М. Мюррей і М. Рей («Вступ до філософії релігії», 2008; обидва — США): «Згідно з деякими філософами, переконання розумно лише в тому разі, коли можна бачити, що зіставлення наявних даних явно свідчить на його користь. Якщо це вірно, то раціональність релігійного переконання (як і будь-якого іншого) залежить, зрештою, від сили аргументів, які ми можемо уявити для його обґрунтування».

Критика

Класикою критики евіденціалізму з позицій ширшої, інтегральної раціональності стала стаття В. Джеймса «Воля до віри» (1896). Автор висунув за мету описати набір умов, достатніх для того, щоби переконання в істинності твердження раціональності залишалося морально доречним (понад те, ставало б моральним обов'язком), навіть за відсутності достатньої емпіричної підтримки.

Ще одна лінія критики тези В. Кліффорда полягає у тому, що за межами науки, особливо в повсякденному житті, евіденціалізм стає нереалістичним: обмеженість когнітивних ресурсів позбавляє можливості успішно збирати достатній корпус емпіричних даних для кожного з наявних переконань.

Інша критика міститься в твердженні аналітичного філософа Е. Плантінги (нар. 1932; США), що евіденціалізм є самореферентно суперечливим, оскільки не існує даних на його користь.

Література

  1. Feldman R., Conee E. Evidentialism // Philosophical Studies: An International Journal for Philosophy in the Analytic Tradition. 1985. Vol. 48. № 1. Р. 15–34.
  2. Foley R. The Theory of Epistemic Rationality. Cambridge : Harvard University Press, 1987. 335 р.
  3. Stenmark M. Rationality in Science, Religion, and Everyday Life. Notre Dame : University of Notre Dame Press, 1995. 383 р.
  4. Pryor J. Highlights of Recent Epistemology // British Journal for the Philosophy of Science. 2001. Vol. 52. Р. 95–124.
  5. Evidentialism and its discontents / Еd. by T. Dougherty. Oxford; New York : Oxford University Press, 2011. 335 p.

Автор ВУЕ

Т. Г. Купрій


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Купрій Т. Г. Евіденціалізм // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Евіденціалізм (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶