Маршалла план

Один із плакатів, створених для сприяння Плану Маршалла в Європі
План Маршалла ВУЕ.png

Ма́ршалла план — програма післявоєнної економічної допомоги США європейським країнам із метою їхньої швидкої відбудови та відродження після Другої світової війни.

Історична довідка

Отримав назву за прізвищем Державного секретаря США Дж. К. Маршалла, який виступив його ініціатором.

Відомий також як Європейський план відбудови після Другої світової війни. 05.06.1947 Дж. К. Маршалл виступив у Гарвардському університеті з промовою про необхідність післявоєнного відновлення Європи. Він сформулював низку пропозицій, яка увійшла в історію як Маршалла план. Передбачав надання фінансової допомоги країнам Європи для відновлення їхньої економіки та зміцнення європейської демократії й захисту країн, що опинилися під загрозою комуністичного наступу.

Етапи розвитку

12–17.07.1947 у ході роботи Конференції в м. Парижі. 16 західноєвропейських держав приєдналися до Маршалла плану. Країни Східної Європи під тиском СРСР відмовилися з ідеологічних мотивів від американської допомоги в рамках цього плану. Це фактично означало поділ Європи, ідеологічне протистояння між СРСР та країнами Заходу, яке згодом вилилося у конкретні дії на міжнародній арені, спричинило подальше розростання холодної війни.

02.04.1948 Конгрес США переважною більшістю голосів ухвалив Закон про європейське відновлення. Наступного дня президент Г. Трумен його підписав, схвалено на остаточному голосуванні в Сенаті. У квітні 1948 для впровадження в життя Маршалла плану створено постійно діючу Організацію з європейського економічного співробітництва (з 30.09.1961 — Організація економічного співробітництва й розвитку, ОЕСР; англ. Organisation for Economic Cooperation and Development, OECD). Вона здійснювала контроль за розподілом засобів й умовами їхнього використання.

Програму американської допомоги в рамках Маршалла плану реалізовували від квітня 1948 до червня 1952. За Маршалла планом допомогу в розмірі загалом приблизно 13,3 млрд доларів (148 млрд у цінах 2013) отримали Австрія, Бельгія, Люксембург, Данія, Франція, Німеччина, Греція, Ісландія, Ірландія, Італія і Трієст, Нідерланди, Норвегія, Португалія, Швеція, Швейцарія, Туреччина, Велика Британія.

Після реалізації Маршалла план замінено на «Закон про взаємну безпеку», за яким США щороку виділяли 7,5 млрд доларів на військово-економічне співробітництво з країнами Західної Європи. 1961 відбулася реорганізація американської зовнішньої програми допомоги в Агентство США з міжнародного розвитку (англ. U. S. Agency for International Development; USAID).

Значення

Реалізація Маршала плану сприяла швидкій та ефективній відбудові європейських країн, піднесенню рівня життя людей і конкурентоспроможності продукції на міжнародних ринках, зміцненню політичних устоїв і трансатлантичної інтеграції західного світу.

Джерела

  1. The Marshall Plan Speech // The George C. Marshall Foundation. URL: https://www.marshallfoundation.org/marshall/the-marshall-plan/marshall-plan-speech/

Література

  1. Дюрозель Ж. Б. Історія дипломатії від 1919 року до наших днів / Пер. з фр. Київ : Основи, 1999. 903 с.
  2. Крушинський В. Ю. Маршалла план // Українська дипломатична енциклопедія : у 2 т. / Гол. редкол. Л. В. Губерський. Київ : Знання України, 2004. Т. 2. 797 с.
  3. Салабай В. Ф., Дудко І. Д., Борисенко М. В. та ін. Історія міжнародних відносин і зовнішньої політики ХХ — початок ХХІ ст. Київ : Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, 2006. 368 с.
  4. Власюк О. С. План Маршалла для України: економічні, реформаторські та зовнішньополітичні аспекти // Стратегічні пріоритети. 2014. № 3. С. 5–13.
  5. План Джорджа Маршалла // Цей день в історії. URL: https://www.jnsm.com.ua/h/0605M/

Автор ВУЕ

С. С. Троян


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Троян С. С. Маршалла план // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Маршалла план (дата звернення: 14.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶