Мейо, Джордж Елтон

Sa342rtdsf.jpg

Мейо́, Джордж Е́лтон (англ. George Elton Mayo, 26.12.1880, м. Аделаїда. Південна Австралія — 01.09.1949, м. Гілдфорд, Англія) — соціолог і психолог, дослідник проблем організаційної поведінки та управління у виробничих відносинах, один з основоположників доктрини людських відносин.

Мейо, Джордж Елтон

(George Elton Mayo)

Народження 26.12.1880
Місце народження Аделаїда, Південна Австралія
Смерть 01.09.1949
Місце смерті Гілдфорд, Англія
Напрями діяльності соціолог, психолог
Традиція/школа доктрина людських відносин

Життєпис

Плануючи успадкувати професію свого діда — відомого хірурга, Е. Мейо чотири роки вивчав медицину в різних навчальних закладах: Аделаїдському університеті, Единбурзькому університеті, Лондонській медичній школі. Однак втратив інтерес до медицини й не отримав жодного диплому.

1907 повернувся до Аделаїдського університету, занурився у вивчення психологічних теорій. Став дипломованим психологом.

1911–1923 — на посаді викладача, а згодом професора філософії та психології в університеті Квінсленда (Австралія).

1913 Е. Мейо одружився на Доротеї Макконел (Dorothea McConnel). Згодом у них народилися дві доньки — Патриція (Patricia) і Гель (Gael).

1923–1926 керував програмою досліджень у галузі промислової психіатрії в Пенсільванському університеті.

1926 прийнятий на посаду ад’юнкт-професора і керівника відділення виробничих досліджень Гарвардського університету.

Помер у м. Гілдфорді, куди переїхав 1947.

Наукова діяльність

Е. Мейо заклав основи теорії, яка отримала у наукових колах назву «доктрина людських відносин». Вихідною методологічною установкою цієї доктрини стало визнання того факту, що людський ресурс — це специфічний вид ресурсів, що вимагає, відповідно, особливих підходів і методів управління. Е. Мейо розкритикував класичну теорію організації та управління за спрощений погляд на природу людської поведінки в організації, мінімізацію ролі «людського чинника», формалізацію відносин, жорстку ієрархію та надмірну спеціалізацію праці. Він припустив, що виробничий процес, технологічні і фізичні умови праці менше впливають на працівника, ніж його соціальний статус і психічний стан під час роботи.


1927–1932 Е. Мейо разом із колегами з Гарвардського університету організував масштабний соціальний експеримент на одному з підприємств електротехнічної компанії «Вестерн Електрик» (поблизу Чикаго), де були запроваджені методи поводження з працівником як «соціально-психологічною» істотою. Експеримент виявив наявність на підприємстві соціальних груп, що володіють власними нормами і цілями. Продуктивність робітника визначається радше неписаними правилами, прийнятими в групі, ніж інструкціями керівництва. Крім формальної організаційної структури, на підприємстві функціонує неформальна соціальна структура, котра часто детермінує поведінку і мотивацію працівників.


У доктрині людських відносин Е. Мейо проголошувалися принципи всебічного розвитку і використання організацією здібностей працівників, задоволення їх різнобічних потреб, стимулювання механізмів самоорганізації, процесів групової динаміки, демократизації управління, гуманізації праці.


Е. Мейо запропонував модель організації робочих місцях як сім’ї (сформувати своєрідні сімейні відносини, відмовившись від жорстких ієрархічних і бюрократичних механізмів).


Одним із перших висунув принцип унікальності кожного працівника. Однією з найважливіших функцій менеджерів є відповідальність за те, щоб кожен співробітник знайшов власний інтерес у спільній трудовій діяльності.


Особливістю теорії Е. Мейо є неприйняття соціальних конфліктів. Запобігати й розв’язувати конфлікти можливо, налагоджуючи гармонійні трудові взаємини, задовольняючи соціальні і психологічні потреби працівників, покращуючи комунікації в організації.


Піддав сумніву універсальність ролі грошової винагороди як основного способу мотивації праці: управління повинно асоціюватися зі стимулюванням мотивації та зацікавленості працівника в змісті своєї діяльності. На результати праці впливають взаємини з керівництвом, атмосфера в колективі і власне ставлення працівників до процесу діяльності.


Основні праці Е. Мейо: «Людські проблеми промислової цивілізації» (1933), «Соціальні проблеми індустріальної цивілізації» (1945).

Визнання

Е. Мейо вперше в історії управлінської та організаційної теорії проголосив принципи всебічного розвитку й використання організацією здібностей працівників, задоволення їхніх різнобічних потреб, стимулювання механізмів самоорганізації, процесів групової динаміки, демократизації управління, гуманізації праці. Найбільшу популярність в академічному середовищі набули результати наукових досліджень Е. Мейо, пов’язані з проведенням 1927–1932 масштабного соціального експерименту на одному з підприємств електротехнічної компанії «Вестерн Електрик» (поблизу Чикаго).


Учений довів, що ефективність управління визначається неформальною структурою, колективним контролем, колективною винагородою, відмовою від вузької спеціалізації, можливостями творчого зростання, демократичним стилем керівництва.


Згодом ці відкриття успішно використано в японських компаніях. Їхніми особливостями є колективне прийняття управлінських рішень, соціальні гарантії протягом життя, групова форма організації праці, механізм колективної відповідальності, партнерство у виробничих відносинах.

Праці

  1. Mayo Elton. The Human Problems of an Industrial Civilization. New York: The Macmillan Company, 1933. 194 p.
  2. Mayo Elton. The social problems of an industrial civilization. London: Routledge & K. Paul. 1949. 148 p.

Література

  1. Roethlisberger F. J. Management and Morale // Journal of Abnormal Psychology. 1942. № 37 (2). P. 281-284.
  2. Richard C. S. Trahair. The Humanist Temper: The Life and Work of Elton Mayo. Foreword by Abraham Zaleznik. New Brunswick, N.J.: Transaction Books, 1984. 392 pp.

Автор ВУЕ

М. Н. Єнін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Єнін М. Н. Мейо, Джордж Елтон // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Мейо, Джордж Елтон (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.04.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶