Модуляція амплітудно-імпульсна

Амплітудно-імпульсна модуляція

Ампліту́дно-і́мпульсна модуля́ція ― вид модуляції сигналу, за якого він виглядає як послідовність коротких імпульсів змінної амплітуди. Для модуляції як носійні сигнали можуть бути застосовані не тільки високочастотні гармонічні коливання, а й періодична послідовність імпульсів різної форми. Періодичну послідовність імпульсів незалежно від їхньої форми характеризують такі параметри: амплітуда напруги або струму змінного (U, І відповідно); тривалість імпульсів tі; період повторення імпульсів Т; так звана початкова фаза імпульсу, визначається положенням кожного імпульсу за часом відносно певних тактових точок на осі часу, розташованих з інтервалом, який дорівнює періоду проходження імпульсів Т (Рис., а). За впливу модулювального сигналу e(t) (Рис., б) на амплітуду послідовності імпульсів виникає амплітудно-імпульсна модуляція, унаслідок якої за законом модулювального (керувального) сигналу змінюється амплітуда імпульсів, а інші параметри імпульсів залишаються незмінними.

Розрізняють амплітудно-імпульсну модуляцію неперервну (АІМ-1) і плоску (АІМ-2). За АІМ-1 змінення величини імпульсів відбувається відповідно до модулювального сигналу (Рис., в), а за АІМ-2 — величину імпульсу визначено величиною інформаційного сигналу в тактових точках. Оскільки тривалість імпульсів завжди набагато менша від періоду модулювального сигналу, різниці між АІМ-1 і АІМ-2 практично немає. Різниця між сигналами АІМ-1 і АІМ-2 є істотною, якщо тривалість імпульсів ti порівняна з періодом їхнього слідування.

Спектр сигналів за амплітудно-імпульсною модуляцією загалом визначено спектром прямокутних імпульсів несної частоти й має нескінченну кількість складників, амплітуда яких зменшується в міру віддалення від основної частоти. Через погану завадостійкість та похибки, що виникають унаслідок зміни коефіцієнта передавання лінії зв’язку, амплітудно-імпульсну модуляцію застосовують як проміжний етап для інших імпульсних модуляцій. У разі дискретного характеру переносника (несної) можлива дискретна амплітудно-імпульсна модуляція (ДАІМ). Амплітудно-імпульсну модуляцію використовують у телефонному зв’язку, радіомовленні, передаванні телевізійних зображень, у вимірювальній техніці, біомедичній апаратурі, у телеметрії та в інших областях техніки. Для носійного високочастотного коливання використовують усі діапазони радіохвиль.

Література

  1. Панфилов И. П., Дырда В. Е. Теория электрической связи. Москва, 1991;
  2. Волощук Ю. І. Сигнали та процеси у радіотехніці : в 4 т. Харків, 2003. Т. 1;
  3. Нікітчин О. М., Левитський С. М. Сигнали і процеси в радіотехніці. Київ, 2014.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Оприлюднено


Оприлюднено:
18.08.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶