Міжнародна соціологічна асоціація

Міжнародна соціологічна асоціація.png

Міжнаро́дна соціологі́чна асоціа́ція , Асоціація соціологічна міжнародна (МСА) (International Sociological Association, ISA) — об’єднання національних соціологічних асоціацій, дослідницьких інститутів, центрів, відділень і факультетів, а також фізичних осіб, що займаються соціологічними дослідженнями. Заснована 1949 за сприяння ЮНЕСКО для розвитку теоретичних і практичних досліджень у галузі соціології, реалізації відповідних міжнародних проектів, обміну інформацією тощо.

Історична довідка

Вересень 1949 — у м. Осло (Норвегія) відбувся конгрес, на якому утворено Міжнародну соціологічну асоціацію.

1970 на Всесвітньому соціологічному конгресі у м. Варні (Болгарія) прийнято рішення про створення Дослідницької ради. 1982 створено Дослідницький координаційний комітет.

З моменту створення МСА її президентами були: Л. Вірт, Р. Анджелл, Д. Фрідман, Т. Маршалл, Р. Кеніг, Я. Щепаньський, Р. Хілл, Т. Боттомор, У. Хіммельстранд, Ф. Кардозо, М. Арчер. Т. Оомен, І. Валлерстайн, А. Мартінеллі, П. Штомпка, М. Вевьорка, М. Буравой.

Структура

Найвищим органом МСА є Рада, до складу якої входять по одному представнику від національних асоціацій, що вступили в МСА. Рада збирається один раз на 4 роки (в надзвичайних ситуаціях — частіше).

Робочим органом Ради є Виконавчий комітет, який керує роботою МСА в період між конгресами. До складу Виконавчого комітету входять Президент, три віце-президенти, виконавчий секретар, до семи основних членів і чотирьох асоційованих членів від дослідницьких комітетів, а також екс-президент МСА.

Виконавчий комітет розділяється на чотири підкомісії: програмну, з прийому нових членів і фінансів, із публікацій, із координації та досліджень.

Одним із робочих органів МСА є Дослідницька рада (об’єднує представників дослідницьких комітетів). Рада обирає Дослідницький координаційний комітет, котрий розглядає пропозиції щодо створення нових дослідницьких комітетів і затверджує їх.

У складі МСА нараховується 55 дослідницьких комітетів, також по 4 робочі і тематичні групи.

Основними мовами МСА є англійська, французька та іспанська.

Напрями діяльності

МСА здійснює діяльність у таких напрямах: підготовка і проведення Всесвітніх соціологічних конгресів; організація роботи дослідницьких комітетів, що об’єднують і координують зусилля вчених у розробці певних напрямів в соціології; соціологічні видання.

З 1950 АСМ проводить Всесвітні соціологічні конгреси (ВСК) — професійні форуми соціологів різних країн світу.

Видавнича діяльність

МСА має свої періодичні видання:

  • International Sociology Journal of the International Sociological Association; SAGE Publications;
  • Current Sociology ISA.

МСА та Україна

Колективним членом МСА з 1993 є Соціологічна асоціація України (САУ).

Значення

Згідно зі статутними цілями, МСА сприяє розвитку соціології в світі, формує соціологічні знання для розв'язання глобальних і регіональних проблем, розширює особисті контакти між соціологами різних країн, посилює міжнародний обмін інформацією в галузі соціології, підтримує проведення міжнародних соціологічних проектів.

Література

  1. Култигін В. П. Сучасні зарубіжні соціологічні концепції. Москва : Союз, 2000. 158 с.
  2. Яремчук С. С. Соціологія:навч. посібник. 3-тє вид., випр. і допов. Чернівці : Чернівецький національний університет, 2015. 240 с.
  3. Калашнікова Л. В. Організація діяльності соціологічних служб. 2-ге вид., допов. і перероб. Миколаїв : Чорноморський національний університет імені Петра Могили, 2018. 216 с.
  4. International Sociological Association (офіційний сайт). URL: http://www.isa-sociology.org/en/

Автор ВУЕ

В. В. Чепак


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Чепак В. В. Міжнародна соціологічна асоціація // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Міжнародна соціологічна асоціація (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶