Орбіталь атомна

А́томна орбіта́льхвильова функція електрона в атомі, яку описують трьома квантовими числами: головним квантовим числом n, азимутальним квантовим числом l та орбітальним магнітним квантовим числом m.

Атомна орбіталь може містити кілька електронних хвильових функцій. Зокрема, в молекулах та твердих тілах атомна орбіталь має вигляд лінійних комбінацій електронних хвильових функцій.

Атомну орбіталь позначають s, p, d, f, g, ... відповідно до значень квантового числа l = 0, 1, 2, 3, 4, ..., яке визначає характер симетрії хвильових функцій, тобто симетрію атомної орбіталі. Коли l = 0, то атомна орбіталь має сферичну симетрію; у сферичних координатах хвильові функції, які утворюють відповідну атомну орбіталь, залежать лише від відстані r і не залежать від кутових координат Θ та φ. Це проілюстровано прикладом хвильових функцій атома водню s-типу (див. таблицю). Якщо l ≠ 0, то хвильова функція електрона стає функцією кутових змінних.

Стани з l = 1 називають р-станами; існує 3 р-стани: pх, py i pz. Їх подають через хвильові функції [math]ψ_m[/math], які відповідають певним значенням m:

ψpx = 1/√2 (ψ1 + ψ-1); ψpy = - 1/√2 (ψ1 - ψ-1); ψpz = ψ0.

Як приклад можна розглянути хвильову функцію стану 2pх атома водню (див. таблицю). Ця функція відповідає електронній хмарі, розтягненій у напрямку ОХ завдяки кутовому множникові sin Θ cos φ.

Таблиця. Хвильові функції, які відповідають двом найнижчим енергетичним рівням атома водню

Квантове число n Квантове число l Квантове число m Хвильові функції
1 0 0 ψ 1s = (π) - 1 / 2 (a0) - 3 / 2 exp ⁡( - r / a0)
2 0 0 ψ 2s = 1/4 (2π) - 1 / 2 (a0) - 3 / 2 (2 - r / a0) exp ⁡( - r / 2a0)
2 1 0 ψ 2pz = 1/4 (2π) - 1 / 2 (a0) - 5 / 2 r exp ⁡( - r / 2a0) cos Θ
2 1 1 ψ 2px = 1/4 (2π) - 1 / 2 (a0) - 5 / 2 r exp ⁡( - r / 2a0) sin Θ cos φ
2 1 -1 ψ 2py = 1/4 (2π) - 1 / 2 (a0) - 5 / 2 r exp ⁡( - r / 2a0) sin Θ sin φ

У загальному випадку хвильові функції атомної орбіталі описують просторовими та спіновими координатами, а відповідну атомну орбіталь називають спін-орбіталлю. Згідно з принципом Паулі (принципом заборони), на одній спін-орбіталі не може перебувати більше 1 електрона, тобто не може існувати 2 електрони з однаковим вибором 4-х квантових чисел.

У процесі утворення атомами хімічних зв’язків у молекулах та твердих тілах головну роль відіграють гібридні атомні орбіталі, які є лінійними комбінаціями атомних орбіталей з різними значеннями. Для багатоелектронних атомних систем утворення таких лінійних комбінацій є наближеним, тому що енергія електронів – функція не лише головного квантового числа n, але й азимутального l. Однак, оскільки залежність енергії від n значно сильніша, ніж від l, згадане наближення використовують доволі часто: воно зручне для вирішення багатьох завдань квантової теорії молекул та твердих тіл. Найчастіше гібридні атомні орбіталі будуються з s- та р-орбіталей, у деяких випадках до них додаються також d-орбіталі. Наприклад, sp3-гібридні атомні орбіталі, які складаються з чотирьох атомних орбіталей s, px, py та pz, просторово утворюють тетраедричну атомну орбіталь — структуру цинкової обманки (Si, Ge, GaAs та ін.). У молекулах та твердих тілах, що складаються з відносно простих атомів, хімічний зв’язок утворюється з гібридних атомних орбіталей, як правило, на основі s- та p-атомних орбіталей. У багатоелектронних системах тип гібридизації складніший.

Література

  1. Кнорре Д. Г., Крылова Л. Ф., Музыкантов В. С. Физическая химия. 2-е изд. Москва : Высшая школа, 1990. 416 с.
  2. Blackman A., Bottle S., Schmid S. Chemistry. 4th ed. Milton : John Wiley & Sons, 2019. 1704 p.

Автор ВУЕ

В. І. Гавриленко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Орбіталь атомна // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Орбіталь атомна (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶