Радіолокація

Радіолока́ція (від лат. radius — промінь і locatio — розміщення, положення) — галузь науки і техніки, предметом якої є спостереження радіотехнічними методами різних об’єктів (цілей), їхнє виявлення, розпізнавання, вимірювання координат і визначення характеристик за допомогою радіохвиль.

Загальні відомості

Під радіолокацією розуміють також процес радіолокаційного спостереження (локації) об’єктів. Із радіолокацією тісно пов’язана радіонавігація; часто їхні методи та апаратуру практично не розрізняють. Завдання радіолокації вирішують за допомогою окремих радіолокаційних станцій (РЛС) і складних радіолокаційних систем. За наявності декількох об’єктів радіолокація повинна забезпечувати необхідне роздільне спостереження.

Характеристика

Принцип дії радіолокації засновано на фізичних явищах:

  • розсіюванні радіохвиль на електричних неоднорідностях (об’єктах з іншими електричними властивостями, відмінними від властивостей середовища поширення), які трапляються на шляху розповсюдження хвиль;
  • на великих відстанях від РЛС можна вважати, що радіохвилі поширюються прямолінійно і з постійною швидкістю, завдяки чому є можливість вимірювати дальність і кутові координати цілі;
  • частота прийнятого сигналу відрізняється від частоти випромінених коливань при переміщенні цілі щодо РЛС (Доплера ефект), що дозволяє вимірювати радіальні швидкості руху цілі відносно РЛС;
  • при пасивній радіолокації використовують випромінювання електромагнітних хвиль об’єктами спостереження (це може бути теплове випромінювання, властиве всім об’єктам, активне випромінювання, створюване технічними засобами об’єкта, або побічне випромінювання, створюване будь-якими об’єктами із працюючими електричними пристроями).

Час розповсюдження радіохвиль від РЛС до цілі та у зворотньому напрямку:

tD=2D/c,

де с — швидкість світла у вакуумі.

Тоді дальність D до цілі згідно методу активної радіонавігації:

D=(ctD)/2.

Зазвичай величину tD називають часом запізнення відбитого сигналу.

Радіальна складова швидкості руху цілі:

Vr=(FД c)/(2fвипр),


де FД — доплерівське зміщення частоти відбитих від цілей радіолокаційних сигналів (FД=(2Vr)/λ),
λ— довжина хвилі випромінюваних РЛС радіохвиль.

Класифікація

Для огляду навколишнього простору використовують різні способи радіолокації за рахунок переміщення діаграми спрямованості антени РЛС: круговий, секторний, огляд по гвинтовій лінії, конічний, по спіралі, «V» — огляд, лінійний — наприклад, на літаках Ан-71 (Україна), А-50 (РФ), літаках із системою АВАКС (США). Радіолокацію розподіляють також за використовуваним діапазоном радіохвиль, за видом зондувального сигналу, кількістю застосовуваних каналів, числом і видом вимірюваних координат, місцем установки РЛС тощо.

Розрізняють радіолокацію:

  • пасивну (заснована на прийомі власного випромінювання об’єкта);
  • активну (за якої РЛС випромінює свій власний зондувальний імпульс і приймає його відбитим від об’єкта та визначає характеристики об’єкта залежно від параметрів прийнятого сигналу).

Активна радіолокація буває двох видів — з активною і пасивною відповіддю.

За активної радіолокації з активною відповіддю на об’єкті передбачено наявність радіопередавача, що випромінює радіохвилі як відповідь на прийнятий сигнал. Активну відповідь застосовують для розпізнавання об’єктів («свій — чужий»), дистанційного управління, а також для одержання від них додаткової інформації (кількість палива, тип об’єкта тощо).

За активної радіолокації з пасивною відповіддю зондуючий сигнал відбивається від об’єкта і приймається РЛС як відповідь.

Література

  1. Радіотехніка / За ред. Ю. Л. Мазора, Є. А. Мачуського, В. І. Правди. Київ : Вища школа, 1999. 838 с.
  2. Skolnik M. I. Radar Handbook. 3rd ed. New York : McGraw Hill, 2008. 1352 p.
  3. Військова розвідка / За ред. В. Б. Добровольського. Київ : Видавничо-поліграфічний центр «Київський університет», 2016. 335 с.
  4. Grekhov А. M. Recent Advances in Satellite Aeronautical Communications Modeling. Hershey : IGI Global Engineering Science Reference, 2019. 313 p.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Грехов А. М. Радіолокація // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Радіолокація (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.12.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶