Телевізійний тракт

Телевізі́йний тракт — сукупність обладнання, що приймає, обробляє та передає для подальшого використання сигнали одного типу (відео, аудіо).

Особливість обладнання телевізійного тракту — використання нескомпресованих сигналів, що зумовлено вимогою виготовляти програми найвищої якості у межах робочого формату апаратної.

Конструктивні особливості відеотракту

Відеотракт складається з таких модулів:

  • центрального матричного комутатора відеосигналів або гібридного (відео, аудіо) комутатора;
  • головного та резервного відеомікшерів;
  • обладнання запису-відтворення програм;
  • титрувальної або графічної станції;
  • обладнання обробки відеопрограм;
  • допоміжних модулів (glue);
  • системи відеоконтролю;
  • обладнання трансляції програм по дротових лініях зв’язку (мідних або оптичних);
  • рідше — обладнання ущільнення програм для передачі їх по супутникових каналах зв’язку та до мережі Інтернет.

Конструктивні особливості аудіотракту

Аудіотракт складається з таких модулів:

  • центрального матричного комутатора аудіосигналів або аудіочастини гібридного комутатора;
  • головного та резервного аудіомікшерів;
  • аудіопроцесорів (DSP);
  • системи аудіоконтролю;
  • допоміжних модулів (glue).

Побудова відео-, аудіотрактів АСБ не залежить від розмірів студії, роботу якої він забезпечує. На побудову трактів впливає призначення АСБ.

Сучасним трендом розвиток апаратної бази обладнання АСБ є можливість поєднувати деякі елементи відео-, аудіотрактів в одному пристрої: гібридні матричні комутатори, моніторне обладнання, контрольно-вимірювальні пристрої тощо.

Умови експлуатації

Технологічне обладнання відео- та аудіотрактів потребує особливих умов роботи: визначеної робочої відстані між компонентами, температури, вологості та ін.

Будь-який компонент телевізійного тракту має розділення на основний процесорний модуль та консоль керування. Процесорні модулі встановлюють в окремому приміщенні — серверній (ЦОД — центр обробки даних), де створюють належні умови для безаварійної роботи у режимі 24/7. Консолі керування розміщують на робочих місцях відповідних спеціалістів.

Відповідно до розвитку телебачення високої чіткості 4К, 8К та вище, формують особливі умови для розміщення обладнання у межах серверної. Ці умови випливають з особливостей передавання високочастотних, імпульсних сигналів у кабелях.

3G SDI відеосигнал має обмеження по передачі у коаксіальних кабелях — близько 45 м (цей параметр має деякі відмінності в продукції різних виробників). Для сигналів 6G SDI, 12G SDI або для 10G IP, 40G IP робоча відстань зменшується пропорційно. Тож критично важливим стає взаємне розташування апаратних відео-, аудіорежисерів та наявного ЦОДу, серверної, що за несприятливих умов потребує використання спеціалізованого обладнання транспорту сигналів. Здебільшого це обладнання передачі сигналів по лініях ВОЛЗ (волоконно-оптичні лінії зв’язку). Оптичні лінії майже нечутливі до робочої відстані. Використання ІР-мереж при виробництві вихідного матеріалу має обмежене застосування через компресію сигналів та чутливість ІР-мереж, побудованих за допомогою мідних кабелів, до довжини.

Література

  1. Осадчук В. С., Осадчук О. В. Волоконно-оптичні системи передачі. Вінниця : ВНТУ, 2005. 235 с.
  2. Карабанов М. М., Бойко В. Я., Курус І. Ф. та ін. Українське телебачення: роки, події, звершення / За ред. Карабанова М. М. та ін. Київ : Дирекція ФВД, 2008. 400 с.

Автор ВУЕ

О. В. Оглобля

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Оглобля О. В. Телевізійний тракт // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Телевізійний тракт (дата звернення: 29.04.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶