Трумена доктрина

Тру́мена доктри́на — зовнішньополітична програма, основою якої була політика «стримування» СРСР та знищення комуністичного режиму. Висунута 1947 президентом США Г. Труменом. Фактично йшлося про перехід США до активної конфронтації з СРСР.

Історична довідка

Доктрина відома як послання Г. Трумена конгресу США від 12.03.1947 про надання економічної підтримки урядам Греції та Туреччини (400 млн доларів). 22.06.1947 американський президент підписав документ, який передбачав виділення 250 млн доларів для Греції та 150 млн доларів для Туреччини. Оновлена зовнішня політика, яку проголосило американське керівництво, передбачала також боротьбу з поширенням комунізму в цих країнах.

Характеристика

Г. Трумен визначив зміст суперництва між США і СРСР як конфлікт між демократією та тоталітаризмом. Доктрина Трумена мала на меті ізолювати та послабити СРСР і держави, що були його союзниками; наголошувалось на загрозі тоталітарних держав миру та безпеці.

Основні положення політики «стримування» обґрунтовано в т. з. «Довгій телеграмі» (1946) посла США в СРСР Дж. Кеннана. Йшлося про неможливість співіснування США і СРСР у рамках миру, оскільки СРСР прагнув до постійного розширення своєї територіальної та ідеологічної сфери впливу, намагаючись забезпечити перемогу комунізму в світі. Для запобігання цій загрозі пропонувалась активна протидія поширенню радянського впливу в усіх частинах світу. США мали підтримати своїх союзників та об’єднати під егідою США в єдиний блок держави, яким загрожувала радянська експансія.

Ідеї Дж. Кеннана та доктрина Трумена сприяли консолідації антирадянського блоку і створенню НАТО.

Значення

Програма економічної допомоги стала дієвим засобом впливу США в розбудові післявоєнної системи міжнародних відносин. Доктрина Трумена 1947 призвела до кардинальних змін в американсько-радянських відносинах. У радянській історіографії саме доктрину Трумена вважали початком періоду холодної війни та прямої конфронтації двох наддержав.

Джерела

Література

  1. McCullough D. Truman. New York : Simon & Schuster, 1992. 1117 p.
  2. Дюрозель Ж. Б. Історія дипломатії від 1919 року до наших днів / Пер. з фр. Київ : Основи, 1999. 903 с.
  3. Салабай В. Ф., Дудко І. Д., Борисенко М. В. та ін. Історія міжнародних відносин і зовнішньої політики ХХ — початок ХХІ ст. Київ : Київський національний економічний університет, 2006. 368 с.
  4. Манжола В., Божко C. Стримування доктрина 1947 // Політична енциклопедія / Гол. редкол. Ю. Левенець. Київ : Парламентське видавництво, 2011. 808 с.
  5. Ткаченко К. А. Франклін Рузвельт та Гаррі Трумен — засновники нової зовнішньополітичної доктрини Сполучених Штатів Америки у 40–50-х рр ХХ ст. // Вісник Луганського національного університету імені Тараса Шевченка. Історичні науки. 2015. № 8. С. 14–23.
  6. Haas L. Harry & Arthur: Truman, Vandenberg, and the Partnership that Created the Free World. Lincoln : Potomac Books, 2016. 313 p.
  7. Spalding E. E. The Enduring Significance of the Truman Doctrine // Orbis. 2017. Vol. 61. Is. 4. P. 561–574.
  8. Young J., Kent J. International Relations Since 1945. 3rd. Oxford : Oxford University Press, 2020. 792 p.
  9. Аністратенко Т. П. Радянські інтерпретації доктрини Трумена 1947 р. // Сторінки історії. 2021. Вип. 51. С. 186–205.

Автор ВУЕ

С. С. Троян

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Троян С. С. Трумена доктрина // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Трумена доктрина (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶